KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumlarla görüşme şartını açıkladı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumlarla görüşme şartını açıkladı

208
0
PAYLAŞ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumlarla görüşme şartını açıkladı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumlarla görüşme şartını açıkladı. Tatar, “Egemen eşitliğimiz ve uluslararası eşit statümüz kabul edilirse resmi görüşmelere başlayacağız.” dedim.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Egemen eşitliğimiz ve uluslararası eşit statümüz kabul edilirse resmi görüşmelere başlayacağız” dedi. dedim.

Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

60 yıldır yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığı için bu görüşmelerin aynı anlayışla sürdürülemeyeceğini belirten Tatar, “Bunu bugün hem karşı tarafa hem de Genel Sekreter’e anlattık, öyle ki, bir an önce bir sonuç alınsın. Egemen eşitlik temelinde yan yana yaşayan iki ayrı devletin işbirliğiyle anlaşma sağlanabilir.” dedim.

Tatar sözlerine şöyle devam etti:

“Genel Sekreter’in açıklamasında, ‘Şu anda ortak bir zemin olmadığı için böyle bir aciliyet (görüşmeye başlama) söz konusu değil. Sanırım şu anda yetkimi alıp Güvenliğe iade etmem doğru değil. Konsey. Şu anda yeni bir özel temsilci atanması ile Genel Sekreter öyle bir pozisyon ortaya koymuştur ki, bu kişi yine ortak bir payda olup olmadığı üzerinde çalışmaya devam edecek ve durumu ona göre yeniden değerlendirecektir.’

Tatar, “Egemen eşitliğimiz ve uluslararası eşit statümüz kabul edilirse resmi görüşmelere başlayacağız.” dedim.

Tatar, Kıbrıs’ta yaşamı iyileştirmek için ne tür anlayışların geliştirilebileceğini tartıştıklarını belirterek, Rum tarafının “Her türlü işbirliğimiz var, olduk ve olmaya devam edeceğiz” dedi.

Tatar, aynı adada yaşayan iki devlet olarak KKTC’nin, sağlık gibi çeşitli konularda alacağı kararlarla 12 teknik heyetin güçlendirilmesi ve iki halkın refahının artırılması yönündeki çalışmalara destek vereceğini belirtti.

“HÜKÜMETİMİZDEN GERİ ALMA KONUSUNDA DEĞİLİZ”

Kıbrıs’ta iki ayrı halk ve iki ayrı devlet olduğunu ve bu durumun kabul edilmemesi halinde bu statükonun devam edeceğini belirten Tatar, Genel Sekreterin tutumunu ve objektif tavrını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Kıbrıslı Türklerin büyük bir haksızlıkla karşı karşıya olduğuna işaret eden Tatar, “Genel Sekreter de yaptığı konuşmalarda bunu teyit ediyor, kuzeyde bir devlet var. Bu devletin tam teşekküllü kurum ve kuruluşları var. Dolayısıyla ortada. bundan sonra kendi halimizden bir adım geri atmamız söz konusu.” dedi.

Tatar, bundan böyle yan yana yaşayan iki ayrı egemen devletin işbirliği ile bir anlaşmanın mümkün olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bunun için Genel Sekreter’in Güvenlik Konseyi’ne gitmesi ve oradaki Kıbrıs Türk halkı için böyle bir karar vermesi gerekiyor. Bu karar alınırsa masaya oturup resmi müzakereyi yapmak için masaya oturacağız gibi bir tavrımız var. Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm. Bugün orada da tekrarladım ama sonuç olarak Rum tarafı bunu kabul etmediği için ayrı bir egemenlik hakkımız olduğunu kabul etmeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız.”

Türkiye’nin bu yeni anlayışa ve yeni politikaya verdiği desteğin KKTC için “en büyük rahatlık ve güç kaynağı” olduğunu kaydeden Tatar, bu tutumu sonuna kadar taşıyacaklarını belirtti.

“ANASTASİADİS PİŞMANLIĞINI İFADE ETTİ”

Kıbrıs’ın eski Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’in eski Doğu Akdeniz olmadığını, dünyanın koşullarının ve önceliklerinin değiştiğini belirten Tatar, üçlü görüşmede Kıbrıs Rum lideri Anastasiades’in Rum tarafının pişmanlığını itiraf ettiğini söyledi. Annan Planı’na “hayır” diyerek fırsatı kaçırdı.

Tatar, “Bugün (Anastasiadis) diyor ki, ‘Maalesef o zaman fırsatı kaçırdık, Türkler evet dedi, hayır dedik ve fırsatı kaçırdık’ dedi. deyimini kullandı.

Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu vurgulayan Tatar, “Şimdi yapacağımız şey kendi ekonomimizi ve devletimizi daha da güçlendirmek. Çünkü Doğu Akdeniz’e, Türkiye ile birlikte baktığımızda mavi vatanda milli menfaatlerimiz var. , hava sahasında ve daha da güçlü bir Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kök salması gerekiyor” dedi.

“EŞİTLİĞİMİZ MÜZAKERELERE HAZIR OLURSA BAŞLAYACAĞIZ”

Tanınma noktasında bir sorun olduğunu ve bunun zaman alacağını belirten Tatar, şöyle devam etti:

“Bu mücadelemizden vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz ve şu anda uluslararası camiaya kendimizi daha fazla anlatmak, beklentilerimizi dünya ile daha fazla paylaşmak ve dünyayla daha fazla paylaşmak en büyük sorumluluğumuz. pozisyonu buna göre kabul edin.”

Tatar, kapatılan Maraş meselesiyle ilgili eleştirilere, “Rum tarafı büyük fırsatlar kaçırdı. Annan Planı da bunlardan biri. Daha sonra Crans Montana’da” şeklinde yanıt verdi.

Tatar, uluslararası hukuka aykırı olmamak adına, taşınmaz mal komisyonuna başvuranların ve 1974 tapusuna sahip olanların başvururlarsa mallarını iade edebileceklerini belirterek, Maraş girişiminin insanoğlunun yerine getirilmesi için atılan bir adım olduğunu söyledi. Haklar.

Genel Sekreter Guterres’in kendisi ve Anastasiades ile önümüzdeki aylarda tekrar görüşebileceğini belirten Tatar, diyalogdan kaçınmadığını ve her zaman görüşmeye hazır olduğunu belirterek, “Kıbrıs sorununu çözmek için resmi, kapsamlı müzakere sürecini ancak şu anda başlatacağız. Egemen eşitliğimiz kabul edilmiştir. Bunun dışında gayriresmi bir yemektir, toplantıdır, toplantıdır, onlarda bir mahzur yoktur” dedi.

ANASASIADIS: GENEL PLANLAMA RANDEVU ÖZEL TEMSİLCİSİ SEKRETER

Öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nicos Anastasiadis, “Nasıl hareket edileceğine dair öneriler sunduk. Genel Sekreter, Kıbrıs’a özel bir temsilci atamayı planlıyor.” dedi.

Genel Sekreter Antonio Guterres’in her iki tarafla istişare ettikten sonra üçlü toplantı ve nasıl ilerleyeceği konusunda açıklama yapacağını belirten Anastasiades, yakın gelecekte liderler arasında bir görüşme olmayacağını da sözlerine ekledi.


  • KKTC Cumhurbaşkanı
  • KKTC Cumhurbaşkanı son dakika
  • KKTC Cumhurbaşkanı Tatar üçlü görüşmesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK