KKTC Başbakanı Saner Adana’da: Doğu Akdeniz’deki mücadeleye vurgu yaptı

KKTC Başbakanı Saner Adana’da: Doğu Akdeniz’deki mücadeleye vurgu yaptı

59
0
PAYLAŞ

KKTC Başbakanı Saner Adana'da: Doğu Akdeniz'deki mücadeleye vurgu yaptı

KKTC Başbakanı Ersan Saner, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Adana’da Türkiye Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret etti. Saner, “Türk milletinin Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatleri için vatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, “Türk milletinin Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatleri, özellikle şu anda tüm dünyanın dikkatini çektiği bu yerde ve bulunduğu yerde. ciddi gaz rezervleri olduğu iddiasıyla vatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile hiçbir ayrım yapmadan yola çıktık. Kararlılıkla yolumuza devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum.” dedim.

AA’nın raporuna göre, Saner, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında 75. Yıl Sanat Galerisi’nde Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi üyeleriyle bir araya geldi.

Başbakan Saner burada yaptığı konuşmada, KKTC’de Türklüğün şan ve şerefinin yere düşmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Saner, anavatanları Türkiye Cumhuriyeti ile çok iyi bir uyum içinde olduklarını vurgulayarak, “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bize emanet edilen bu toprakları iki eşit egemen devlet olarak korumak ve bu toprakları iki eşit egemen devlet olarak almak için tam bir uyum içinde çalışıyoruz. Dünyada hak ettiğimiz yerimiz. Vatan olan Türkiye Cumhuriyeti’ni bu devirde temin etmek çok önemliydi.” dedi.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile KKTC arasındaki işbirliğine dikkat çeken Başbakan Saner, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şu anda 1960’da Kıbrıslı Türk yok. 2020’de kendi fikirlerini sahaya yansıtabilen, ayakları üzerinde duran, Akdeniz’de yerini alan bir devlete sahip olan bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden bahsediyoruz artık. anavatanı olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Türk milletinin ortak çıkarlarını istediğimiz noktaya taşımak, denizde ve havadaki üstünlüğümüzü korumak için her türlü aracı seferber edeceğimizi her zaman söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Mavi Vatan diyoruz. Doğu Akdeniz’de Türk milletinin hak ve menfaatlerinin söz konusu olduğu bu yerde, özellikle vatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile hiçbir ayrılık yaşamadan yolumuza kararlılıkla ilerleyeceğimizi ifade etmek isterim. Şu anda tüm dünya gözünü çevirmiş durumda ve ciddi gaz rezervlerinin olduğu iddia ediliyor.

Gazilere ve vatana her zaman minnettar olduklarını ifade eden Saner, “Orada gösterdiğiniz cesaret, geleceğe daha emin bir adım atmamızı sağladı. İyi ki varsınız diyorum, dostlarınızı saygıyla anıyorum. Allah’tan rahmet diliyorum, sağlıklı, huzurlu, sevdiklerinizle birlikte nice güzel günler diliyorum. Hepinize çok teşekkür ederim. Gaziler gününü kutluyorum.” ifadeleri kullandı.

Adana Valisi Süleyman Elban, 6. Mekanize Piyade Tümeni ve Garnizon Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İl Jandarma Komutanı Albay Taşkın Keleş, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şube Başkanı Coşkun Adabey. bulundu.


  • ersan saner
  • ktc
  • Başbakan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK