Karadeniz’de yeni sondaj… Fatih gemisi Türkali 5’te sondaja başladı

Karadeniz’de yeni sondaj… Fatih gemisi Türkali 5’te sondaja başladı

73
0
PAYLAŞ

Karadeniz'de yeni sondaj... Fatih gemisi Türkali 5'te sondaja başladı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Fatih Sondaj Gemisinin Sakarya Gaz Sahası’ndaki yeni tespit kuyusu Türkali-5’te sondaja başladığını duyurdu.

“>

Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nda bulunan Türkali-5 yeni tespit kuyusunda sondaja başladığı bildirildi.

AA’nın haberine göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Fatih Sondaj Gemisi Sakarya Gaz Sahası’ndaki Türkali-5 yeni tespit kuyusunda.” ifadesi yer aldı.

Fatih sondaj gemisi, arama kuyusu Tuna-1’den sonra Türkiye’nin ilk derin deniz arama kuyusu olan Türkali-1’de 3.920 metre sondaj derinliğine ulaşarak 77 günde buradaki çalışmaları tamamladı.

İkinci derin deniz tespit kuyusu Türkali-2’de 3 bin 950 metre sondaj derinliğine ulaşılmasının ardından 53 günde rezerv tespit çalışmaları tamamlandı.

Bu iki tespit kuyusunun ardından Fatih sondaj gemisi, Kuzey Sakarya Gaz Sahası’nda bulunan Amasra-1 kuyusunda yeni keşifler için sondaj yaptı. Geminin 28 Mayıs’ta Sakarya Gaz Sahası’ndaki Türkali-3’te ve 31 Temmuz’da Türkali-4’te sondaja başladığı açıklandı.

TPAO’nun Karadeniz’de ve ultra derin denizde gerçekleştirdiği arama çalışmalarında şimdiye kadar toplam 540 milyar metreküp doğalgaz keşfedildi. Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi, deniz altında kurulacak bir doğal gaz üretim sistemi, Filyos sahilinde kurulacak bir işleme tesisi ve bu iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hatlarından oluşmaktadır.

“>


;”>

  • fatih
  • Türkali-5
  • Kara Deniz
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK