Kafkas İslam Ordusu’nun zaferi 103 yaşında… Bakü’de törenler düzenlendi

Kafkas İslam Ordusu’nun zaferi 103 yaşında… Bakü’de törenler düzenlendi

72
0
PAYLAŞ

Kafkas İslam Ordusu'nun zaferi 103 yaşında... Bakü'de törenler düzenlendi

Bakü’nün Kafkas İslam Ordusu tarafından kurtarılmasının 103. yıldönümü münasebetiyle askeri geçit törenleri düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümünü de kutladı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün Kafkas İslam Ordusu tarafından Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılmasının 103. yıl dönümü münasebetiyle ülkenin çeşitli şehirlerinde yürüyüşler ve törenler düzenlendi.

AA’nın raporuna göre, Bakü Türk Şehitliği’nde düzenlenen törende İstiklal Marşı ve Azerbaycan İstiklal Marşı okundu ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri anıta çelenk bıraktı.

Törenin ardından Harbiye Harbiyelileri ve subayları ellerinde Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla Bakü sokaklarında yürüyüşe geçti.

Çeşitli yürüyüşlerle yürüyüşe katılanlara Azerbaycan Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri bando ekipleri eşlik etti.

Yeniçeri marşlarının okunduğu yürüyüşe büyük ilgi gösteren Bakü halkı, askerleri coşkuyla karşıladı.

Bakü’nün yanı sıra Nahçıvan, Gence, Sumgait ve Şuşa şehirlerinde de askeri yürüyüşler düzenlendi.

MSB’DEN TEBRİKLER

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümünü kutladı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından şu ifadeler paylaşıldı:

” 103 yıl önce 15 Eylül 1918’de Nuri (Killigil) Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu Bakü’yü Ermeni çetelerinin ve Bolşevik birliklerinin işgalinden kurtardı. Azerbaycanlı Türk kardeşlerimizin bu özel gününü kutluyor, tüm şehitlerimizi ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. gazileri rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Bakü’nün Kurtuluşu

28 Mayıs 1918’de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan, 4 Haziran 1918’de Batum’da Osmanlı Devleti ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Azerbaycan, Ermeni ve Bolşevik çetelerin işgaline karşı Osmanlı hükümetinden yardım istedi.

Dönemin Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın 28 yaşındaki kardeşi Nuri Paşa’nın (Killigil) çabalarıyla kurulan Kafkas İslam Ordusu, Bakü ve Azerbaycan’ın diğer vilayetlerini Ermeni işgalinden kurtarmakla görevlendirildi. ve Bolşevik çeteler.

Kafkas İslam Ordusu, 15 Eylül 1918’de 30 saatlik şiddetli muharebelerin ardından Bakü’yü kurtardı. Bakü’de halk tarafından coşkuyla karşılanan Osmanlı askerleri, şehirde bir geçit töreni düzenledi.

Kafkas İslam Ordusu Bakü’nün kurtuluşu için verdiği mücadelede 1130 şehit verdi.


  • Bakü
  • Azerbaycan
  • Kafkas İslam Ordusu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK