İskenderun Körfezi tehdit altında! Akdeniz’i bariyerlerle kapatıyoruz

İskenderun Körfezi tehdit altında! Akdeniz’i bariyerlerle kapatıyoruz

69
0
PAYLAŞ

İskenderun Körfezi tehdit altında!  Akdeniz'i bariyerlerle kapatıyoruz

Akdeniz’de Suriye kaynaklı deniz kirliliğine ilişkin konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, talimatı doğrultusunda petrol kirliliğinin KKTC kıyılarına zarar vermemesi için Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından acil müdahale başlatıldığını söyledi. Akdeniz, petrol sızıntılarına karşı bariyerlerle kapatılacak.

“>

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Şu anda ülkemiz kıyılarında veya KKTC kıyılarında kirlilik yok. Petrol sızıntılarına karşı Akdeniz’i bariyerle kapatıyoruz.” dedi. dedim.

TRT Haber’deki haberde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Akdeniz’de Suriye kaynaklı deniz kirliliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karaismailoğlu, Suriye sınırındaki Baniyas’ta bulunan Elektrik Santrali’ndeki akaryakıt depolama tankındaki sızıntının yol açtığı petrol kirliliğinin KKTC kıyılarına zarar vermemesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın teyakkuz halinde olduğunu ifade etti. KKTC, kirlilik kıyıları tehdit ettiğinde Türkiye’den yardım istedi.

Karaismailoğlu, talimatı doğrultusunda petrol kirliliğinin KKTC kıyılarına zarar vermemesi için Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından acil müdahale başlatıldığını söyledi.

Kullanılan ekipmanlar hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, “Yağı temizlemek için YAPRACIK ve ALTUĞ 2 römorkörleri 1100 metre deniz bariyeri, 3 yağ toplama sıyırıcısı, 2000 emici ped, 700 metre emici sucuk bariyeri, 7 Kıbrıs Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait yüzer portatif depolama tankları ve Söndürme 10 Römorkörü kullanılmaya başlandı” dedi.

“DENİZ ARAÇLARI DERHAL BÖLGEYE GÖNDERİLİYOR”

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonunda yürütülen acil müdahale çalışmaları kapsamında Bakanlığın 30 Ağustos’ta yetkilendirildiğini belirterek, acil müdahale şirketlerinin deniz araçları ve kirliliğe müdahale ekipmanlarının derhal bölgeye sevk edildiğini bildirdi.

Karaismailoğlu, Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden iki yetkilinin, KKTC birimleriyle gerekli koordinasyonu sağlamak ve deniz kirliliği operasyonunu yönlendirmek için ilk uçakla KKTC’ye geldiğini kaydetti. verildiğini söyledi.

SEYİT ONBAŞI VE NENE HATUN GEMİSİ BÖLGEYE GİDİYOR

Karaismailoğlu, Bakanlığın Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Seyit Onbaşı Petrol Kurtarma Gemisi’nin 30 Ağustos’ta İstanbul’dan, Nene Hatun Acil Müdahale Gemisinin ise 31 Ağustos’ta KKTC’ye varmak üzere yola çıktığını kaydetti. Ayrıca bölgede olmayı planladıklarını açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Kıbrıs KEGM’ye ait Vatan römorkörü ve Bayrak destek gemisinin, bölgedeki gemilere operasyonlarda yardımcı olmak üzere 31 Ağustos sabahı 3 römorköre katıldığını vurguladı.

ALİAĞA VE MERSİN’DE İKİ RÖMORK TUTUYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın süreci yakından takip ettiğine işaret eden Bakan Karaismailoğlu, “Aliağa Liman Başkanlığı ve Mersin Liman Başkanlığı idari sahasındaki iki römorkör, petrol kirliliği müdahale ekipmanları ile birlikte bölgeye sevk edilmek üzere hazır tutuluyor. Karayoluyla İskenderun Körfezi’ne petrol kirliliğine müdahale ekipmanı gönderildiğini söyledi.

BELİRLENEN KİRLİLME MÜDAHALEDİR

Zafer Burnu’nun 7,5 deniz mili açıklarında tespit edilen küçük bir petrol kirliliğine bölgeye gönderilen deniz araç ve ekipmanlarıyla müdahale edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Hava unsurlarının 2 farklı noktada bildirdiği kirlilik bildirimleri için deniz araçlarıyla yapılan gözetlemelerde herhangi bir kirliliğe rastlanmadı. Suriye’de meydana gelen kirlilikle ilgili olarak uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ile gerekli görüşmeler yapılırken, Bakanlık tarafından 4 römorkör ve 1 gemi bölgeye sevk edildi.Destek gemisi ve çeşitli kirlilik müdahale ekipmanları ile deniz yüzeyinde tespit edilen kirliliğe hem gözlem hem de müdahale edilmeye başlandı.

Bölgede ilgili kurumların hava unsurlarından sağlanan görüntüler ve uydu görüntüleri ile kirlilik izleniyor ve dökülen petrolün KKTC ile Suriye arasındaki deniz bölgesinde oldukça geniş yayıldığı anlaşılıyor. Santralin depolama tankından dökülen akaryakıtın çoğu şimdiden Suriye kıyılarına vurdu.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, uydu görüntülerinden elde edilen verilere göre 30 Ağustos itibariyle 1 milyon dekardan fazla bir alanda kirlilik gözlemlendiğine işaret ederek, bölgedeki kirliliğin yoğunluğu hakkında bilgi bulunmadığını söyledi. görüntüler.

TÜRKİYE VE KKTC SAHİLLERİNİ İÇEREN KİRLİLİĞİ SORUN DEĞİL

Karaismailoğlu, “Kirlilik her bölgede aynı yoğunlukta değil, kümeler halinde hareket ediyor. Ancak oşinografik koşullar, özellikle deniz suyu sıcaklığı ve petrol türevi, kirliliğin denizdeki durumunu ve hareketini etkiliyor. ülkemiz kıyılarını veya KKTC kıyılarını kirleten bir kirlilik değildir.KKTC’den yaklaşık 15 deniz miline ulaşan yoğun kirlilik kümelerinin bölgedeki meteorolojik koşullara bağlı olarak kuzeydoğuya doğru hareket ettiği ve kuzeydoğuya doğru gelebileceği değerlendirilmektedir. İskenderun Körfezi, İskenderun Körfezi ve Mersin bölgesinde ülkemiz kıyılarının korunması amacıyla hazırlık çalışmaları başlatılmıştır.”

“>


;”>

  • KKTC petrol kirliliği
  • Suriye Akdeniz petrol akışı
  • Türkiye İskenderun Körfezi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK