HDP’den CHP-iP’e mesaj: Madem meşruyum ittifakta neden muhatap değilim

HDP’den CHP-iP’e mesaj: Madem meşruyum ittifakta neden muhatap değilim

39
0
PAYLAŞ

HDP'den CHP-IP'ye mesaj: Meşruysam neden ittifakta temas halinde değilim?

‘Meşru’ derseniz sizinle iletişime geçilecektir. Bugün ‘siyasi pozisyon belgesini’ açıklayacak olan HDP, Millet İttifakı’na, ‘Bizi dışarıda bırakmanızdan rahatsızız. Uzlaşmak zorunda değiliz. Oyları bize sayma?? mesajlar gönderecek.

HDP bugün seçimlere ve ittifaklara karşı tutumunu “Demokrasi Tutum Belgesi” ile açıklayacak. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın açıklayacağı belge, Ulusal İttifak’ı oluşturan CHP ve İYİ Parti’ye mesaj verecek. Lobiye yansıyan bilgilere göre HDP, bir süredir “meşru muhatap” olarak açıklama yapan Millet İttifakı’na “meşru görürseniz açıktan ilişki kurarsınız” mesajını verecek. Kürt meselesi” partileri için. Muhalefet partileri bir süredir “parlamenter sistem” adı altında çalışıyorlar.

HDP ise bu sürecin dışında tutulup “görmezden gelinmekten” rahatsız. HDP kulislerinde ise pozisyon belgesi partinin “mevcut ittifaklara mecbur olmadığını” vurgulayacak. Belgede “HDP tartışma dışı kalmak istiyor” ifadesinin yer alması bekleniyor.

2019 GİBİ DEĞİL

2019 yerel seçimlerinde Batı’da aday göstermeyerek ağırlıklı olarak CHP adaylarını destekleyen HDP’nin bu kez “Halk İttifakını kaybetme” stratejisine devam etmeyeceği konuşuluyor.

HDP ‘ESKİ TÜRKİYE’ TOPLANTILARINDA OLMAK İSTİYOR

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA ve Demokrat Parti arasında bir süredir devam eden ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Görüşmeleri’ adı verilen görüşmeler HDP’nin de gündeminde. HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki geçtiğimiz günlerde “Altı parti arasındaki görüşmeleri önemsiyoruz” demişti.

‘İTTİFAK YAPMAK ZORUNDA DEĞİLİZ, KARŞILIKLI DESTEK YOK’

HDP’nin kulislerinde partinin ‘mevcut ittifaklara mecbur olmadığı’ konuşuluyor. Pozisyon belgesine göre, muhalefet isterse ‘parlamenter sistem ve geçiş dönemi’ süreciyle ilgili müzakerelere açık olacak. Ancak kulislere göre HDP, Millet İttifakı bileşenlerinin HDP’yi “görmezden gelmeye” devam ettiği ve “HDP seçmeni zaten AK Parti’ye oy vermeyecek, muhalefete mahkum” anlayışıyla hareket ettiği görüşünde. .


  • oy
  • ittifak
  • sapık bulmak
  • mithat sancar
  • cumhuriyet ittifakı
  • siyasi beyan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK