Gebe hastalarda artış var! Bakan Koca: Hamileler aşı olmalı

Gebe hastalarda artış var! Bakan Koca: Hamileler aşı olmalı

52
0
PAYLAŞ

Bakan Fahrettin Koca, hamile kadınlar arasında koronavirüse yakalanma oranında artış olduğunu belirterek, “Aşılarını çekinmeden yaptırsınlar” dedi. dedim.

Bilim Kurulu, koronavirüsle ilgili gelişmeleri görüşmek üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Sağlık Bakanı Koca, görüşmenin ardından açıklama yaptı.

ZARARLAR YÜKSEK: Son 3 haftadaki vaka sayılarındaki artış zor sınırlara yaklaşıyor. Kayıplarımız yüksek. Daha da üzücü olan, tedbirlere uymakta gevşek olmamız.

BELLEK TUZU: Aşıların güçlü bir şekilde çalıştıkları sınırlı bir zaman çerçevesi vardır. Bu süre içerisinde nüfusun büyük bir kısmına aşı yaptıramazsak, uzun süredir aşı olan vatandaşlarımız tekrar savunmasız hale gelebilir.

HAMİLELER İÇİN UYARI: Gebe kadınlarımızda hastalığın görülme sıklığında artış olmuştur. Bu, salgın sürecinde yeni bir durum. Anne adaylarımız tereddütsüz aşılanmalıdır.

OKULLAR KAPANMAMALI: Okullarımızda ortaya çıkan her vakayı dikkatle izliyoruz. Okulların en son kapanan değil, asla kapanmayan kurumlar olması gerektiğinde ısrar ediyoruz.

HARİTA MAVİ OLMALIDIR: Nüfusumuz en az iki doz aşılandığında salgının kısır döngüsü sona erecek. 2 doz aşılama oranlarını gösteren haritamız yayında. Yeni hedef haritamız maviye dönüyor.

AYNI GÜNDE 2 AŞI MÜMKÜN!

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, Kovid-19 aşısı ve grip aşısının aynı gün veya birer gün ara ile yapılabileceğini söyledi. Canlı aşılar arasında 28 gün olması gerektiğini belirten Arıca, “Kovid ve grip aşıları canlı değil” dedi.


  • Bilim kurulu
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
  • koronavirüs
  • hamile kadın
  • vermek
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK