FETÖ’nün ‘malları iade’ talebine ret

FETÖ’nün ‘malları iade’ talebine ret

45
0
PAYLAŞ

FETÖ'nün 'mal iadesi' talebinin reddi

Fetullahçı Terör Örgütü’ne bir darbe daha, Washington merkezli Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezi’nden (ICSID) geldi.

Fetullahçı Terör Örgütü, Zaman Gazetesi’nin bağlı olduğu Cihan Medya Dağıtım şirketine 4 yıl önce el konulmadan önce, Belçikalı bir paravan şirket aracılığıyla yaptığı başvuruyla el konulan malların iadesini ve tahkim kurallarının uygulanmasını talep etmişti. ICSID, Türkiye’den yaklaşık 100 milyon avroluk tazminat talep eden örgütün taleplerini reddetti ve davayı Türkiye Cumhuriyeti kazandı.

Örgüt, Mart 2016’da Cihan Medya Dağıtım aleyhindeki kayyum kararından aylar önce, şirketin mal varlığını yasa dışı olarak yurtdışında kurdukları Belçika’daki bir paravan şirkete devretti. FETÖ üyesi Mustafa Ünal, Ahmet Tanrıkulu ve Hüseyin Şahin gibi isimler Cascade Investments NV adlı bir şirketin yönetim kadrosunda yer aldı. Şirket, mütevelli heyeti ve el konulan şirketlerin malvarlığının kendi şirketine ait olduğunu iddia etti.

ALTUN: BU KARAR ÖNEMLİ BİR ADIM

ICSID’in kararı benzer itirazlar için emsal teşkil edebilir. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kararın Türkiye’nin terörle mücadelesinde önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, “Emeği geçenleri kutluyoruz. Terörün her türlüsüyle mücadele edeceğiz. Terörü kaynağında kurutmaya devam edeceğiz.”


  • fetullah terör örgütü
  • fetö
  • zaman gazetesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK