Ev sahipleri “emlakçı komisyonu” da almaya başladı

Ev sahipleri “emlakçı komisyonu” da almaya başladı

121
0
PAYLAŞ

Ev sahipleri de "emlak komisyonu" almaya başladı

Ev sahiplerinin emlakçı gibi davranarak öğrencilerden peşin kira, aylık depozito ve ’emlak komisyonu’ talep ettiği ortaya çıktı.

Düzce’de özellikle üniversitenin yeni eğitim öğretim yılı öncesi artan kira fiyatlarının nedenlerini araştıran Düzce Emlakçılar Derneği, daire sahiplerinin emlakçı gibi davranarak peşin kira, bir aylık depozito ve ‘ öğrencilerden emlak komisyoncusu. Dernek Başkanı Ömer Kaya, bir rapor hazırladıklarını ve İl Ticaret Müdürlüğü ile duruma müdahale edeceklerini söyledi.

DHA’da yer alan habere göre Pandemi sonrası yeni eğitim öğretim yılında üniversitelerde yüz yüze eğitimin yapılacağı duyurusu ile Düzce Üniversitesi çevresindeki konutlarda kira fiyatları 3-4 kat arttı. Düzce Emlakçılar Derneği, kira fiyatlarındaki aşırı artışın nedenlerini araştırırken, ev sahiplerinin emlakçı oyununu da ortaya çıkardı. Elde edilen bulgulara göre, ev sahiplerinin emlakçıların kendi numaralarına sahip afişlerini kendi evlerinin üzerine bastırıp astıkları, bu şekilde evi elinde tutmak isteyen öğrenci ve ailelerinin apartmanda kira talep ettikleri öğrenildi. avans, kira depozitosu ve emlak komisyoncusu.

FIRSAT TİCARETİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Düzce Emlakçılar Derneği Başkanı Ömer Kaya, “Yasakların kalkması ile konut talebi arttı. Talebin artmasıyla birlikte fırsat ticareti ortaya çıktı. Ev sahipleri, kiracılarının tahliyesini veya kiralarını artırmasını talep ediyor. kiralar.Son zamanlarda aldığımız şikayetler doğrultusunda çalışmalarımıza başladık.Korkunç tespitlerle karşılaştık.Üniversitelerde yüz yüze eğitimler başlıyor.Düzce Üniversitesi çevresinde üniversite öğrencilerine yönelik lojman projeleri var.Yurtlar var ama Yurt kapasitesi yetmediği için öğrenciler daire, 1+1 veya stüdyo daire bulmaya çalışıyorlar.Bu aşamada bu projelerde daire alan ev sahipleri “Kendilerini emlakçı olarak tanıtıyorlar. Ayrıca yaptıkları kiralamalardan komisyon talep ederler. Bazıları 4-5 aylık kira talep ediyor. Bunlar yasal değil. Yasal değiller, emlakçı, kapıcı, inşaatçı, bakkal sahibi oldular. Kendi daireleri için emlakçı yazmışlar” dedi.

‘GEREKLİ SÜREÇLERİN UYGULANMASINI TALEP EDECEĞİZ’

Yapılan tespitin ardından hazırlanan raporu İl Ticaret Müdürlüğü ve gerekli kurumlara ileteceklerini belirten Kaya, “5 Haziran 2018’de çıkan Gayrimenkul Ticareti Yönetmeliği bu tür şeyleri ortadan kaldırmış durumda. ruhsat alınmasını zorunlu kılmıştır.Ehliyetsiz kimsenin kiralayıp satamayacağı açıkça belirtilmiştir.Düzce Emlakçılar Derneği olarak tespitlerimizi yaptık.Çalışmalarımızı rapor halinde İl Müdürlüğü’ne sunacağız. Önümüzdeki günlerde Ticaret Müdürlüğü ve gerekli birimlerden daha sık denetim yapılmasını ve gerekli işlemlerin yapılmasını isteyeceğiz çünkü komisyon karşılığı fatura kesiliyor Faturanın üzerine emlakçı yazacak KDV alınacak Devletimiz de bundan dolayı büyük zarara uğrar.Vergi kaçakçılığı olduğu için kişi kendi malından komisyon talep eder.Depozito ücreti bir kirayı geçmez ve geriye kalır. Garanti olarak bankada ns. Ev sahibi kira depozitosunu kullanamaz. Kullanırsa iade etmesi gerekir. Artık insanlar günlük ücret ödüyorlar, ara ihtiyaçlarına göre kiralamalardan depozito istiyorlar. İki kira peşin, iki depozito, emlakçı bedeli gibi 10 liraya basılan afişlerle ürünlerini pazarlıyorlar.”


  • ev sahibi emlakçı
  • fırsatçı ev sahipleri
  • ev sahiplerinin emlak fırsatçılığı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK