Emine Erdoğan’dan 3. Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi’den iklim vurgusu

Emine Erdoğan’dan 3. Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi’den iklim vurgusu

24
0
PAYLAŞ

3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nden Emine Erdoğan'ın iklim vurgusu

Emine Erdoğan, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde iklim panelinde konuştu. Erdoğan konuşmasında iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine vurgu yaparak, bu durumdan en çok etkilenen kesimin Afrika olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin öncelikle kadınlar, çocuklar, engelliler ve yaşlılar gibi hassas grupları etkileyeceğini belirterek, “Gelişmekte olan ülkelerde bu etkiler çok daha fazla hissedilecek. Bu konuda özellikle her sektördeki kadın liderler. Sizleri çalışmaya davet ediyorum. Dünyanın yeni ve çevreci ekonomi modellerine geçişte kadınların aktif aktörler olacağına yürekten inanıyorum.” söz konusu.

AA’nın raporuna göre, Emine Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi kapsamında düzenlenen “Gezegenimiz İçin El Ele: İklim Tartışmasında Afrikalı Sesleri Duyurmak” panelinde yaptığı konuşmada Emine Erdoğan, bugün dünyanın geleceğine ilişkin önemli bir tema etrafında bir araya geliyor.

İklim değişikliğiyle mücadelede Afrika’dan yükselen sese kulak vermenin çok önemli olduğunu düşündüğünü ifade eden Erdoğan, iklim değişikliğinin yüzyılın en büyük küresel sorunlarından biri olduğunu ve bir dönüm noktasının eşiğinde olduğumuzu kaydetti. .

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin yayınladığı son raporun “insanlığın kırmızı kodu” olarak kabul edildiğini hatırlatan Erdoğan, raporun tüm dünya için hayati bir çağrı olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Erdoğan, iklim değişikliği sorunlarıyla mücadele edebilecek son nesil olduklarını bilmenin omuzlarına ağır bir sorumluluk yüklediğini belirterek, “Attığımız ya da atmadığımız her adımın geleceğin dünyasını şekillendirdiğini unutmamalıyız. Ve bu gelecek dünya bizim değil, çocuklarımızın. UNICEF’in geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir rapora göre Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Nijerya ve Gine’de yaşayan çocuklar iklim değişikliğinden en fazla etkilenme riski taşıyanlar arasında.” dedi.

Emine Erdoğan, 240 milyon çocuğun kıyı sellerine, 400 milyon çocuğun kasırgalara, 815 milyon çocuğun hava kirliliğine, 820 milyon çocuğun sıcak hava dalgalarına, 920 milyon çocuğun su kıtlığına ve 1 milyar çocuğun artan hava kirliliğine maruz kaldığına dikkat çekti.

Emine Erdoğan, Dünya Bankası verilerine göre iklim değişikliğinin 2050 yılına kadar Afrika’da 86 milyon insanı yerinden edebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“İklim değişikliği sonucunda iklim göçleri yaşadığımız bir gerçek haline geldi. Özellikle iklim göçü, iklim değişikliğiyle mücadele kapasitesi daha az olan ülkelerden başladı. Bu da doğrudan ulusal güvenlik ve kalkınma ile ilgili bir olgu. Raporda ‘ deniliyor. Nijer, Nijerya ve Senegal Türkiye’nin 2050 yılına kadar en fazla iç iklim göçmeni olan ülkeler olacağı belirtiliyor. Ayrıca Kenya, Uganda, Burundi ve Ruanda gibi Doğu Afrika ülkelerinde iklim göçü ihtimali yüksek. İklim değişikliğinin etkileri olan su kıtlığı, mahsul azlığı, deniz seviyesinin yükselmesi ve yüksek sıcak hava dalgaları gibi sebepler göçleri tetikliyor.İklim felaketinden tüm ülkelerin etkileneceği gerçeğini unutmamak gerekiyor.Bu tablo Afrika’nın resmi. büyük bir kriz olan küresel iklim değişikliğinin payı.Bu nedenle iklim değişikliği ile mücadele ancak uluslararası toplum senkronize bir şekilde hareket ederse işe yarayacaktır. ned. Başka bir deyişle, insanlığın ortak geleceği, tartışmasız olarak ulusların işbirliğine bağlıdır.

2023 yılında sıfır atığın tüm Türkiye’ye yayılması hedefleniyor.

Emine Erdoğan, iklim değişikliğinin sınır tanımadığını vurgulayarak, Türkiye’nin iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek bölgelerden biri olan Akdeniz Havzası’nda yer aldığını hatırlattı.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde açıkladıkları “2053 Sıfır Net Emisyon” hedefinden de bahsederek, “Bu hedef her şeyden önce iklim değişikliği ile mücadelede öncü aktörlerden biri olma niyetimizi açıklıyor. Bu aynı zamanda başarabileceğimize olan inancımızı da gösteriyor. Bugün ve yarın herkes için adil bir dünya.” dedi.

Çevre sorunlarıyla yakından ilgilendiğini ve yeşil ekonomi, mavi ekonomi ve döngüsel ekonomi gibi çevre dostu kalkınma ve kalkınma politikalarını desteklediğini belirten Erdoğan, bu konulardaki mutabakat sürdürülebilir kılındığı sürece gerçek sonuçları göreceklerine inandığını söyledi.

Emine Erdoğan, 2017 yılında başladıkları Sıfır Atık Projesi’nde sağlam adımlar attıklarını ve güçlü kazanımlar elde ettiklerini ifade ederek projeyi şöyle anlattı:

“Sıfır Atık Projesi’nin çöpü kaynağında ayırmanın ötesinde bir amacı var. Öncelikle bu projenin zihinsel altyapısı, hızla artan dünya nüfusunun artan kaynak ihtiyacına rağmen kaynakların sınırlı olması üzerine kurulu. , bu proje sanayi toplumlarının ortak kültürünü temel almaktadır.Kullan-at anlayışını dönüştürecek bir adımdır.Bunun yerine bir anlayış olan ‘yeniden kullan-geri dönüştür’ modeli ile büyük bir değişiklik yaptık. döngüsel ekonominin insanlara kazandırdığı şey. Toplumumuzda bilinçli tüketim, daha az atık yaratmak ve atıkları yerinde ayrıştırmak bir yaşam biçimi haline geldi. Bunun başladığını görüyoruz.”

“Plastik Poşet Fiyatlandırması” uygulamasıyla 2019 yılında plastik poşet kullanımında yüzde 75’lik bir azalma olduğuna işaret eden Erdoğan, bu azalmanın 354 bin ton plastik atık oluşumunu ve 14 bin 640 ton emisyonu engellediğini ifade etti. sera gazları.

2023 hedefinin Türkiye genelinde sıfır atık yaymak olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2017 yılında yüzde 13 olan geri dönüşüm oranımız bugün yüzde 22,4 seviyesinde. Projenin başlangıcından bugüne kadar geçen süreçte yaklaşık 24,2 milyon ton geri dönüştürülebilir atık işlenerek ekonomiye kazandırıldı. Bu geri dönüşüm 3 milyon ton sera gazı salınımı engellendi, 265 milyon ağaç kurtarıldı ve 1,5 milyon dekar ormanlık alan kurtarıldı. Bu ve bunun gibi birçok adımı dünyanın ortak evimiz olduğunun bilinciyle atıyoruz.”

Kadın liderlere “dünyada yeni ve çevre dostu ekonomi modellerine geçiş” çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, iklim değişikliğinin insan kaynaklı faaliyetlerin bir sonucu olmasının büyük bir zihinsel özeleştiri gerektirdiğini belirtti.

Buradan insanlığın doğru yolu izlemesi halinde gezegen için sağlıklı bir geleceğin mimarı olabileceğinin anlaşılması gerektiğini belirten Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Doğa üzerindeki stresi ortadan kaldırarak, gelecek nesillerin daha yaşanabilir bir dünyaya doğmasını sağlayabiliriz. Ayrıca iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin öncelikle hassas grupları yani kadınlar, çocuklar, engelli bireyler ve bireyleri etkileyeceğini unutmamalıyız. Gelişmekte olan ülkelerde bu etkiler çok daha şiddetli hissedilecek Bu bağlamda özellikle her sektörden kadın liderleri çalışmaya davet ediyorum.Dünyanın yeni ve çevreci ekonomisine geçişte kadınların aktif aktörler olacağına yürekten inanıyorum. modeller.”

“Bu emisyonların ve kirliliğin nedeni Afrika değil, acı çeken insanlar”

Sierra Leone Devlet Başkanı’nın eşi Fatima Maada Bio, iklim değişikliği nedeniyle Afrika’nın dünyadan 10 kat daha fazla olumsuz etkiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, bunu insanlık ve insanlığın azalmasına yol açacak bir tehdit olarak gördüklerini söyledi. nüfus ve çevre krizi.

Afrikalı liderlerin iklim değişikliği konusunda adım atmak ve Afrika’ya özgü çözümler üretmek için bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayan Bio, “Bu emisyonların ve kirliliğin nedeni Afrika değil, bundan muzdarip olan bizleriz. getirdiği olumsuzluklardan etkilenir.” söz konusu.

İklim krizinden en çok kadın ve çocukların etkileneceğini belirten Bio, “Sierra Leone First Lady’si olarak Afrika Birliği’ni hijyen konusunda bir arada olmaya davet ediyorum. First Lady olarak, gıda ve güvenliğimiz yoksa, kadınları ve çocukları nasıl koruyacağız? Afrika First Lady’leri olarak iklim değişikliğini birinci önceliğimiz yapmalıyız.” O çağırdı.

Fatima Maada Bio, Emine Erdoğan’a kendilerine çok iyi bir örnek olduğu için teşekkür ederek, “Bu bizim yapmamız gereken bir toplantıydı. Kadınlar bir araya gelip konuşup konuşsunlar. Birilerinin bize bu görevi vermesine gerek yok. kendimiz yapalım.” dedi.

Afrika Birliği Tarım, Kırsal Kalkınma, Mavi Ekonomi ve Sürdürülebilir Çevre Komiseri Josefa Leonel Correia Sacko, iklim, iklim değişikliğinin etkileri ve gezegeni kurtarmak için yapılması gerekenler ile ilgili ulusal programların tüm adımlarında yer almanın önemine dikkat çekti.

Geçimlerinin iklime bağlı olduğunu belirten Sacko, “Suya ihtiyacımız var. Yemek için gezegene ihtiyacımız var. Okula gitmek için gezegeni korumamız gerekiyor. Bu anlamda kadınların ön planda olması beni çok mutlu ediyor. Kadınlar çocukları eğitebildikleri için sadece gezegenimizi ve çevremizi korumaları gerekiyor.” kadınlar bunu başarabilir. Bu nedenle, çalışmalarınız için sizi tebrik etmek istiyorum hanımefendi.” ifadelerini kullandı.

Panele iklim aktivisti Nisreen Elsaim, zirveye katılan devlet ve hükümet başkanlarının eşleri, Türkiye’de eğitim gören Afrikalı öğrenciler, Afrikalı dış misyon şefleri ve ilgili STK temsilcileri de katıldı.

Oturum, Emine Erdoğan ve katılımcıların aile fotoğrafı çekmesiyle sona erdi. Erdoğan daha sonra bölgede kurulan stantları ziyaret etti.


  • Emine Erdoğan
  • hindi
  • Afrika
  • ortaklık zirvesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK