Emekli amirallerin darbe imalı bildirisinde yeni gelişme… İddianame kabul edildi

Emekli amirallerin darbe imalı bildirisinde yeni gelişme… İddianame kabul edildi

50
0
PAYLAŞ

Emekli amirallerin darbe girişimi açıklamasında yeni gelişme... İddianame kabul edildi

Açıklamayı yayınlayan amirallere ilişkin iddianame kabul edildi. – Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, zanlıların “Anayasal düzene karşı suç işlemeye sözleşme yapmak” suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Kamuoyunda “amirallerin Montrö bildirisi” olarak bilinen ifadeye imza atan 103 sanık hakkındaki iddianame Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

AA’nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelilerin ifade taslağının ADMEK-2 adlı WhatsApp grubunda paylaşılmasından metnin oluşturulmasına katkı sağladıkları, metni imzalamayı kabul ettikleri ve mutabık kaldıkları belirtildi. yayınlamak için.

103 zanlının seçilmiş hükümeti hedef aldığına ve aktif askeri personel ile toplumun muhalif kesimlerini birlikte seferber etmeyi kabul ettiğine dikkat çekilen iddianamede, açıklamada yer alan Montrö vurgusunun da ” aracı” olduğu ve WhatsApp grubundaki zanlıların yazışmalarından bu anlaşıldı.

İddianamede, şüphelilerin vasiyetname ile hazırlanan ifadeyi paylaşarak, meşru güce karşı harekete geçmek ve hükümetin görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemek için Türk Silahlı Kuvvetleri’nde komuta dışı hareket etmeyi amaçladıkları belirtildi. halkla ortak bir katılımın sağlanmasıdır.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, 103 sanık hakkında “Anayasal düzene karşı suç işlemeye sözleşme yapmak” suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istendi.

ARAŞTIRMANIN GEÇMİŞİ

Başsavcılık, 4 Nisan 2021’de bir grup emekli amiral tarafından yayınlanan “Montrö bildirisi” hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Zanlılar, ifadelerinin alınmasının ardından adli kontrolle serbest bırakıldı.


  • amiral
  • Beyan
  • Montrö beyanı
  • iddianame
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK