Üretim sınırlandı, lansmanlar ertelendi, fiyatlar arttı: İşte çip krizinin altında yatan asıl...

Üretim sınırlandı, lansmanlar ertelendi, fiyatlar arttı: İşte çip krizinin altında yatan asıl sebep…

108
0
PAYLAŞ

Üretim sınırlıydı, lansmanlar ertelendi, fiyatlar arttı: İşte chip krizinin ana nedeni...

Korona virüs salgınıyla birlikte çip üretiminin küresel ölçekte kesintiye uğramasının ardından otomotiv sektöründen başlayarak bilgisayar, cep telefonu ve elektrikli ev aletleri gibi farklı üretim ağlarında üretim durma noktasına geldi. Peki, çip krizinin temel nedeni nedir?

Salgın can kayıplarının yanı sıra ekonomide de büyük yıkıma neden oldu. Chip üretimi küresel bazda kesintiye uğradı. Üretim sınırlıydı, lansmanlar ertelendi, fiyatlar arttı. İşte chip krizinin arkasındaki gerçek sebep…

TRT Haber’in haberine göre Charlie Chaplin’in modern zamanlar filmindeki ikonik sahneye benzemeyen görüntüler, dünyanın her yerindeki insanoğlunun ihtiyaçlarını karşılamak için çarkları döndürüyordu. Ama beklenmedik bir durum çarkın dişlisini o kadar kötü kırdı ki… Zincir aniden fırladı…

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan koronavirüs, sanayi dünyasını da etkisi altına aldı. Salgın, otomotiv sektöründen başlayarak bilgisayar, cep telefonu ve elektrikli ev aletleri gibi farklı üretim ağlarında üretimi durma noktasına getirdi.

ÜRETİM SINIRLI, LANSMANLAR ERTELENDİ, FİYATLAR ARTTI

Salgının görünüşte bağımsız olan bu üretim alanlarını etkilemesine neden olan, teknolojinin her alanında büyük önem taşıyan çiplerden başkası değildi. Sorun fabrikaların kapanması nedeniyle tedarikte geçici bir gecikme olarak algılansa da, krizin boyutu kısa sürede anlaşıldı.

ÇİP KRİZİNİN GERÇEK SEBEBİ NEDİR?

İnsanların salgın sırasında evde kalması ve eğitim, iş ve eğlence faaliyetlerini evden yapması nedeniyle bilgisayar, akıllı cihaz, tablet ve oyun konsollarının kullanımı arttı. Birçok şirket, çalışanlarının evden çalışması için uzaktan çalışma sistemleri geliştirmeye ve mevcut altyapıyı iyileştirmeye yöneldi. Teknolojinin eğitimde kullanılması akıllı cihazlara olan talebi çok daha fazla artırmış ve çiplere olan talep kat kat artmıştır.

TEK SORUN KORONAVİRÜS DEĞİL

Bu noktada tedarik zinciri için oklar silikona döndü. Son derece yüksek enerji harcaması ile eritilmesi gereken bu metal, Çin’de yaşanan kuraklık ve buna bağlı olarak hidroelektrik santrallerinde yaşanan sorunlar ve artan elektrik fiyatları nedeniyle eritilemedi. Bu büyük bir sorundu çünkü 2020 yılında dünyada 8 milyon tonu bulan yonga üretimi için en önemli hammadde olan silisyum elementinin beş tonu Çin’de üretildi. Chip sektörünün en büyük müşterisi olan global markalar, olası bir krize karşı kolları sıvayarak dünyanın en büyük chip üreticilerinden biri olmaya hazırlanıyor.


  • Çip krizinin nedeni nedir?
  • Chip krizinde son durum
  • Çip krizi son dakika
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK