Türkiye’ye iş birliği çağrısı: Birlikte kurabiliriz

Türkiye’ye iş birliği çağrısı: Birlikte kurabiliriz

65
0
PAYLAŞ

Türkiye'ye işbirliği çağrısı: Birlikte inşa edebiliriz

Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir, Türkiye’ye işbirliği çağrısında bulunarak, “6 bin çeşit üretimimizi Avrupa Birliği’nin 500 milyonluk nüfusuna gümrüksüz gönderebiliriz” dedi.

Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir, Türk yatırımcılara işbirliği çağrısında bulunarak, “Tacikistan’da birlikte ASO 2. OSB gibi bir sanayi bölgesi kurabiliriz, 6 bin çeşit üretimimizi 500 milyonluk Avrupa nüfusuna gönderebiliriz. Sendika gümrüksüz.” deyimini kullandı.

ASO’dan yapılan açıklamaya göre Kabir, ASO 2. OSB’yi ziyaret etti. ASO Başkan Yardımcısı ve 2. OSB Başkanı Seyit Ardıç’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Organize Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan ile bölgedeki bazı sanayiciler de hazır bulundu.

Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir, Tacikistan’da da benzer bir organize sanayi bölgesinin kurulması gerektiğini belirterek, “Tacikistan’da birlikte ASO 2. OSB gibi bir sanayi bölgesi kurabiliriz, 6.000 çeşit üretimimizi gümrüksüz gönderebiliriz. “Türkiye’deki yatırımcılar sanayi bölgemize gelip orada yatırım yaparlarsa, Tacikistan’da güçlerimizi birleştirerek ve hammaddelerimizi kullanarak bölgede büyük bir işbirliği potansiyeline sahibiz. Pazarımız da çok büyük. Bunu kullanarak iş birliği çerçevesinde yolumuza devam edebiliriz.” değerlendirmelerinde bulundu.

ASO Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, Türkiye’nin 80 milyonu aşan nüfusu ile yatırımcılara geniş fırsatlar sunan, hızla büyüyen ve ekonomik alanda dünya ile hızlı entegrasyonunu sürdüren büyük bir pazar olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Özellikle deniz ve kara yollarının yanı sıra, coğrafi konumunun birçok bölgeye kolay ulaşımı sağlaması ülkemizin önemine daha derin bir boyut ve anlam kazandırmaktadır. Hedefleri ve fırsatları yüksek ve etki alanı olarak çok geniş bir coğrafyaya sahip. “Uluslararası ticarette ileriye dönük analizler Türkiye ekonomisinin yükselişini göstermektir. Bu, bugün ve önümüzdeki yıllarda ülkemize yatırım yapmayı düşünen yabancı yatırımcılar için büyük fırsatlar yaratacaktır.”


  • Tacikistan Türkiye
  • yatırım mesajı
  • ASO2
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK