Türkiye için dönüm noktası olacak olan Vadeli Doğal Gaz Piyasası piyasa 1...

Türkiye için dönüm noktası olacak olan Vadeli Doğal Gaz Piyasası piyasa 1 Ekim’de açılıyor

86
0
PAYLAŞ

Türkiye için bir dönüm noktası olacak Vadeli Doğal Gaz Piyasası 1 Ekim'de açılıyor.

Türkiye’de vadeli doğal gaz ticaretine olanak sağlayacak piyasa 1 Ekim’de açılıyor. VGP Türkiye için bir dönüm noktası olacak.

Türkiye’de doğalgaz ticaretinin forward sözleşmeleri ile yapılmasına olanak sağlayacak Vadeli Doğal Gaz Piyasası (VGP) 1 Ekim’de açılacak.

AA’da yer alan habere göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, dünyadaki gelişmiş doğal gaz ticaret merkezlerine (hub) bakıldığında ticaretin önemli bir bölümünün forward sözleşmelerle yapıldığını ve yüksek Forward sözleşmelerinde işlem hacimleri ve likidite oluşur.

VGP’nin bu açıdan Türkiye pazarı için çok önemli bir adım olduğunu söyleyen Tancan, şu bilgileri paylaştı:

“VGP ile mevcut doğal gaz piyasamızda ürün çeşitliliği ve alternatif ticaret kanalları sağlanacaktır. Vadeli işlem sözleşmeleri işlem görmeye başladığında özellikle talep yönlü piyasa katılımcılarımız portföylerini uzun vadeli ve daha esnek bir şekilde yönetebileceklerdir. Katılımcılar gelecek ay, çeyrek ve yıllara ait maliyetlerini, satışlarını ve satışlarını takip edebilecek, fiyat belirsizliğinden kaynaklanan risklerden korunmak için önceden netleştirme imkanı ve imkanı sağlayacaktır.”

Vadeli işlem piyasasının, işlem hacmi ve likiditenin yanı sıra sürdürülebilirlik ve öngörülebilirliğin artmasına da katkı sağlayacağını ifade eden Tancan, “Likit ve derin bir piyasa yapısına ulaştığımızda piyasamızda oluşacak rekabetçi referans fiyatların çok yüksek getirisi olacak. sanayicilerimize ve tüketicilerimize olumlu, faydalı ve verimli yansımaları olacaktır. Hacmin gelecekteki belirsizlikleri en aza indireceği için arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır.” dedim.

– KARADENİZ GAZI TİCARETİNE KONU OLACAK

Türkiye’nin yüksek doğal gaz tüketiminin neredeyse tamamını boru gazı veya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) olarak uzun vadeli anlaşmalarla sağladığını hatırlatan Tancan, arz güvenliği açısından kaynak çeşitliliğine önem verdiklerini ve arz güvenliğini artırmaya çalıştıklarını söyledi. Ülkedeki doğal gaz depolama kapasitesi.

Tancan, Türkiye’nin depolama kapasitesinin 2023’te 10 milyar metreküpe çıkarak toplam yıllık tüketiminin yüzde 20’sini karşılayacağını belirtti.

Türkiye’nin Karadeniz’deki doğalgaz arama çalışmalarının sisteme dahil edilmesinin arz güvenliğine önemli katkı sağlayacağını kaydeden Tancan, şöyle devam etti:

“Bakanlığımızın hedefleri çerçevesinde 2023 yılında Karadeniz gazının piyasaya arz edilmesi planlanmaktadır. Özellikle yerli gazımızın sisteme dahil edilmesi ile net ithalatçı konumundan ihracatçı ülke konumuna geçeceğiz. Öte yandan Karadeniz gazının keşfinin ve çıkarılmasının uzun vadeli sözleşmelerin bitimine denk gelmesi de pazarımızın gelişmesine katkı sağlıyor.Bu kapsamda altyapı yatırımlarını, mevzuat, düzenlemeleri hızlı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor. sürece taraf olan kurum ve kuruluşlarımızın desteği ile piyasamızın ihtiyaç duyduğu yazılım, sistem geliştirme. Bunu bir olasılık olarak görüyoruz.Karadeniz gazının çıkarılması ve sisteme dahil edilmesi ülkemizin makroekonomik dengelerini de etkileyecek.Bu bağlamda önemli katkılar sağlayacaklardır. Enerjide dışa bağımlılığımızdan kaynaklanan cari açığımızın azaltılmasına. Türkiye doğal gaz piyasası Bu çeşitlilik ve kendi gazımızın VGP’deki alım satım işlemlerine dahil edilmesinin yaratacağı yüksek işlem hacmi sonucunda güçlü bir referans fiyat oluşturabilecektir. Bu açıdan VGP’nin ülkemiz için bir dönüm noktası olduğunu söyleyebiliriz. VGP, ülkemizi ticaret merkezi yani hub olma hedefine bir adım daha yaklaştıracak.”

– SÖZLEŞMELER PİYASALARDA SÜREKLİ TİCARET MANTIĞI İLE İŞLEM YAPILACAKTIR

VGP’deki fiyat kurulumunun detaylarını paylaşan Tancan, VGP mevzuatının hazırlanması sırasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Boru Hatları ve Petrol Taşıma AŞ, piyasa katılımcıları ve sektör temsilcisi STK’lar ile geniş kapsamlı toplantılar yaptıklarını belirterek, VGP’ye ilişkin mevzuat hazırlığında geniş kapsamlı toplantılar yaptıklarını söyledi. teorik bir formülle taban fiyat VGP tarafından belirlendi. için en uygun yöntem olacağı görüşünü açıkladı.

Tancan, yine tüm paydaşların katkılarıyla piyasa bazlı bir formülasyonla taban fiyat hesaplaması yapıldığını belirterek, VGP’deki fiyat kurulumunu şu şekilde açıkladı:

“Bu formüle göre VGP için baz fiyat hesaplamasında STP, TTF, Henry Hub ve Brent petrol fiyatları belirli katsayılarla ağırlıklandırılmıştır. Bu nedenle hub endeksli bir fiyat yapısı oluşturulmuştur. Böylece ülkemizin öngörülebilirliğine katkı sağlayacaktır. yatırımcılar için geleceğe yönelik gerçekçi fiyat sinyalleri oluşturacaktır Sözleşmelerimiz bu hesaplanan taban fiyat ile işlem görecek ve gerçek fiyat GGF olarak ifade ettiğimiz gösterge fiyatlar ile katılımcılarımızın piyasamızda sunacağı teklifler ve gerçek fiyat oluşturulacaktır. gerçekleştirilen maçlar teslim süresine kadar devam etmektedir. “Sözleşmeler sürekli alım satım mantığı ile piyasada işlem görecektir. Mali dönemde sözleşmeler ticarete açık olacak ve el değiştirebilecek. Böylece piyasa katılımcıları için piyasadaki derinlik, likidite ve arbitraj fırsatları artacaktır.”


  • Vadeli Doğal Gaz Piyasası
  • Forward Doğal Gaz Piyasası son dakika
  • Vadeli Doğal Gaz Piyasası açılıyor
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK