Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor: Park cezası iptal edildi

Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor: Park cezası iptal edildi

112
0
PAYLAŞ

Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor: Park cezası iptal edildi

Kahramanmaraş’ta otomobilini otobüs durağı yakınına park eden sürücüye polis tarafından yazılan 132 TL’lik yanlış park cezası, delil olarak sunulan fotoğrafta durağın görünmemesi nedeniyle mahkeme tarafından iptal edildi.

“>

Onikisubat ilçesi Prof. Dr. 13 Nisan 2021’de Necmettin Erbakan Bulvarı’ndaki otobüs durağı yakınına aracını park eden ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, hatalı park ettiği için polis tarafından 132 lira para cezasına çarptırıldı.

AA’nın raporuna göre Cezaya itiraz eden kişi, haksız yere cezalandırıldığını ve arabasını otobüs durağının en az 15 metre uzağına park ettiğini savunarak avukatı aracılığıyla dava açtı.

Kahramanmaraş 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, otomobil sürücüsüne yazılan ceza ve o sırada polis ekiplerinin çektiği fotoğraf incelendi.

Duraktan en az 15 metre uzağa park ettiğini ve kendisine haksız bir ceza verildiğini iddia eden mahkeme, bu nedenle cezanın iptalini talep etti.

Davacının avukatı Damla Yağmur Ay, sanığın şüpheden yararlanması ilkesinin Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) sabit ilkelerinden biri olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Polislerin çektiği fotoğraflarda araçta herhangi bir durma olmadığı için mahkeme kuralları ihlal edip etmediğine karar veremedi. Bu noktada müvekkile verilen idari para cezası, adli sicil kaydı bulunmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Bu noktada şüphe ve şüpheli şüpheden faydalanır.”

Kararın emsal teşkil ettiğinin altını çizen Ay, vatandaşların trafik cezası alması durumunda bu detaylara dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

“>


;”>

  • yanlış park cezası
  • yanlış park cezası iptal
  • arabalar için park cezası
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK