Son 50 yılın rekor artışı! Asgari ücret 4 bin 253 TL

Son 50 yılın rekor artışı! Asgari ücret 4 bin 253 TL

63
0
PAYLAŞ

Asgari ücrette son 50 yılda rekor artış! Asgari ücret maratonu yüzde 50,54 artışla sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret üzerindeki vergi yükünün 4 bin 253 liraya çıkarıldığını ve bu artışın son 50 yılın en yüksek artışı olduğunu açıkladı.

Milyonlarca işçinin dört gözle beklediği asgari ücret yüzde 50,54 arttı. 1 Aralık’ta başlayan maratonun sonunda dün 4. toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yıl için asgari ücreti oybirliğiyle 5 bin 4 lira brüt ve 4253,4 lira net olarak belirledi. Bu rakama ulaşılmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahalesi etkili oldu. Alınan kararla vergiler kaldırılmış ve işverenin yükü azaltılmıştır. Erdoğan, işçi ve işveren temsilcileriyle birlikte yeni asgari ücreti açıkladı.

VERGİ YÜKÜ KALDIRILDI

2022 için uygulanacak asgari ücretin net 4 bin 250 TL olacağını açıklayan Erdoğan, bu yüzde 50’lik artışı “son 50 yılın en yüksek artışı” olarak nitelendirdi. Çalışanın evli ve çocuk sayısına bağlı olarak bu rakamın daha da artacağını belirten Erdoğan, yılbaşından itibaren Gelir Vergisi ve Damga Vergisi’nin de kaldırılacağını duyurdu. Erdoğan, yıllardır özlenen bir uygulamayı hayata geçirdiklerini belirterek, “Böylece işvereni 450 TL maliyetten kurtarıyoruz” dedi.

İŞÇİYE BASMADIK

“Bu artışla birlikte, fiyat artışları karşısında çalışanlarımızı ezmeme kararlılığımızı gösterdiğimize inanıyorum. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde elbette çalışanlarımız çok daha fazlasını hak ediyor.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çalışansız işveren olmaz. İşverensiz çalışan olmaz. Neredeyse birbirinin bütünüdür. Dolayısıyla bu ayrılmaz parçalar taraflar olarak bizim de güvendiğimiz iki önemli unsurdur. Bu ülkenin kalkınması.” Mevcut asgari ücret net 2 bin 825 TL olarak uygulandı.

Asgari Ücret Komisyonu, son toplantısında oybirliğiyle yeni rakamı belirledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, belirlenen rakamı işçi ve işveren temsilcileriyle birlikte açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, “Yeni asgari ücret hem çalışanlarımızı memnun edecek, hem istihdamı koruyacak hem de üretimin devamlılığını sağlayacak düzeyde belirlendi. Bu düzenleme ile net asgari ücret nominal olarak 23 katına çıktı. 2002’ye kıyasla.”

TÜRK LİRASI YEMİYORUZ

Hiç kimsenin işverenler ve çalışanlar hakkında spekülasyon ve suistimal yapmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Yani eskiden dolar şuydu, dolar o zamandı, şimdi ise dolar üzerinden hesap yaparak asgari ücretin belirlenmesi gerekiyor. “. Mevcut işçi-işveren, bu noktada onların istismarından başka bir şey değildir. Onlara sormalıyız, geçmişinizde Türk lirasının olduğu bu ülkede dolar mı yoksa euro mu kullandınız? Böyle bir spekülasyona gerek yok. Paramız belli, o da Türk Lirası ile beslemeyeceğiz. Ve şu anda bazı sorunlar var, onları en kısa zamanda aşacağız. Kimse endişelenmemeli. Yeni ekonomi programımızda istihdamın korunmasına ve geliştirilmesine öncelik verdiğimizin her fırsatta altını çiziyoruz. Salgın döneminde istihdam odaklı destek Son dönemde yaşanan döviz kuru dalgalanmaları sayesinde herhangi bir sorun yaşamadık ve un kaynaklı fahiş fiyat artışlarının yarattığı belirsizliğe bir an önce son vermekte kararlıyız.”

İŞÇİ YALNIZ DEĞİL

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, asgari ücretin geldiği aşamanın gönüllere su serptiğini söyledi. Son 50 yılda en yüksek asgari ücret tutarının belirlendiğini belirten Bahçeli, verginin kaldırılmasının değerli ve sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı. Bahçeli, “Emekleri ve helal mücadelesi ile ekmeğinin peşinde olan kardeşlerimiz sahipsiz değildir, yalnız olmadıkları belgelenmiştir.” dedi. Tüm çalışanlarımıza yeni ücretlerinde başarılar dilerim. İşçi ve işveren temsilcilerini tebrik ediyorum” dedi.

AKSİ OLMAYACAĞIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 bin 253 TL olarak açıklanan yeni asgari ücretin değerlendirilmesi sorulduğunda, “Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) yaptığım ziyaretin etkileri görülüyor. dolar kuru aslında düşük. 4 bin 250 lirayı garip bulmuyoruz. Kontrol ederlerse en azından asgari ücretli kardeşlerimiz 4 bin 250 lirayı bir nefesle ayakta tutabilecekler. . Bütün mesele enflasyonun kontrol edilip edilmediğinde yatıyor” dedi.

İŞ DÜNYASI: YANITLANAN BEKLENTİLER

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı: Asgari ücret teklifimizin en az 4 bin TL olduğunu belirtmiştik. Vergi yükünün 450 TL azaltılması; bizi mutlu etti.

ASKON Başkanı Orhan Aydın: Sorumluluk almaya ve sorumluluğumuzu almaya hazırız.

DEİK Başkanı Nail Olpak: Gelinen aşamada hem çalışanların refahının arttığını hem de işverenlerimizin maliyetlerdeki artıştan etkilenmeyeceğini görmekten memnuniyet duyuyoruz.

TİM Başkanı İsmail Gülle: Yoğun çalışmalar sonucunda hem işverenleri hem de çalışanları memnun edecek bir karar alındı.

İTO Başkanı Sekib Avdagiç: Açıklanan rakam beklentileri karşıladı.

ATO Başkanı Gürsel Baran: Verginin kaldırılması doğru ve yerinde bir karardır.

İSTİB Başkanı Ali Kopuz: Sosyal adaletin zedelenmemesi için önemli bir adımdır.

YENİ ÜCRET BİRÇOK ÜRÜNÜ ETKİLEYECEK

Asgari ücret mevzuatta birçok düzenlemede bir ölçü olarak kabul edildiğinden herkesi yakından ilgilendirmektedir. Yeni asgari ücrette yapılacak değişiklikten işsizlik maaşı, kıdem ve ihbar tazminatı, geçici iş göremezlik ödeneği, SGK prim borçlanması ve idari para cezaları başta olmak üzere birçok kalem etkilenecek. Yeni asgari ücretin işverene toplam maliyeti 5.879 lira ve işçi için 70 kuruş olacak.

ASGARİ ÜCRET TUTULDU

Asgari ücrete yapılan yüzde 50,54’lük artış işçileri ve işverenleri memnun etti.

MURAT Ölmez (SIİRT-İŞÇİ): “Beklentilerimiz aşıldı. 3500-4 bin lira arası bekliyorduk. İnşaallah herkesi güldürdü.”

OSMAN ZENGİN (DİYARBAKIR-İŞÇİ): “Açıkçası bu kadarını beklemiyordum. Geçimini sağlayabilecek bir rakamdı. Allah devletimizi yarı yolda bırakmasın. Çok mutluyum.”

CEMİL ERDOĞMUŞ (ELAZIĞ-İŞÇİ): “Bu hem çalışanlar hem de işverenler için iyi bir rakam. Çalışanların mutluluğu iş performanslarına yansıyacaktır.”

AYŞE GÜLEÇ (SIRNAK-İŞÇİ): “Beklentilerimin üzerinde bir artış oldu. En az yüzde 50 artışla çocuklarıma daha iyi bir gelecek hazırladığım için çok mutluyum.”

GÖKHAN ÖTER (MARDİN-İŞÇİ): “Beklentilerimizi karşıladı. İyi ve beklenen bir atıştı. Allah razı olsun. Başkanımız da bu fahiş artışlara el koysa mükemmel olur.”

SEYİTHAN ÇETİN (BATMAN-İŞÇİ): “Cumhurbaşkanımız bizi şaşırtmadı. Enflasyon karşısında bizi ezmedi. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.”

ÇET UZUN (BINGÖL-İŞÇİ): “Asgari ücret olması gereken seviyeye geldi, herkesi mutlu etti. 2 bin 800 lirayken tasarruf olmuyordu, 4 bin 250 lira yeterli bir rakamdı.”

VEDAT GÖRGÖZ (ELAZIĞ-İŞVEREN): “Moralimizi ve motivasyonumuzu artırdı. Maaş beklentimizin üzerindeydi. Rabbim Başkanımıza uzun ömürler versin.”


  • asgari ücret belirleme komisyonu
  • asgari ücret
  • Recep Tayyip Erdoğan
  • ekonomi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK