Şimdi de gramajla oynuyorlar

Şimdi de gramajla oynuyorlar

205
0
PAYLAŞ

Şimdi gramerle oynuyorlar

TESK vatandaşı uyardı! Kilo hilesi ile gizli zam yapılır. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, ??Birçok maddede vatandaşlara gizli zam yansıdı?? Zincir marketlerin adresini gösterdi. Plandöken, hileyi önlemek için bir “ağırlık standardı” önerdi.

Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda ağırlığı azaltılan ve gizli zam yapılan ürünlere yönelik denetimlerini sıkılaştırırken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’ndan (TESK) bir uyarı geldi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Birçok maddede vatandaşlara gizli zam yapılıyor” diyerek zincir marketlerin adresini gösterdi. Bazı ürünlerin ağırlığını azaltıp aynı fiyata satanlara karşı uyarıda bulunan Palandöken, vatandaşların kilo hileleri konusunda kendi denetimlerini yapmalarını ve bu konudaki şikayetlerini Ticaret Bakanlığı’na ertelememelerini istedi. Tüketicinin cebinden çıkan para aynı iken dolaba giren ürünün eksik olduğuna işaret eden Palandöken, bakanlık ve denetim ekiplerinin bu konuda çalışmalarını hızlandırdığını ve cezaları artırdığını belirtti.

STANDART GELMELİ

Palandöken, “Esnafımız ürünleri alıp satmaktan başka bir işlem yapamıyor. Buna rağmen esnafın mağazalarında satılan ürünler bu şekilde dolandırılıyormuş gibi bir algı var. zincir marketlerde alışveriş. Ayrıca ürünlere ağırlık standardı getirilmelidir.”

50 gram ceviz ve erik içinde buharlaştırılmış

Büyük marketlerin ağırlık aldatması son denetimlere de yansıdı. Bakanlık tarafından şikayet üzerine yapılan denetimde, ilk 5’te yer alan bir süpermarketin şubesinde ceviz paketlerinde oynanan oyun ortaya çıktı. 12.45 liraya satılan ürün, 150 gram ceviz de vatandaşlara bu fiyattan satılıyor. 5 büyük zincir marketten birinin şubesinde paketin ağırlığı 250 gram olarak belirtilse de tamamı 160-180 gram olarak belirlendi. Bakanlık, söz konusu piyasaya 11 bin 429 lira para cezası verdi.


  • Ticaret Bakanlığı
  • gramer hilesi
  • tesk
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK