Petrol şirketleri risk altında… 1 trilyon dolarlık zarar tahmini

Petrol şirketleri risk altında… 1 trilyon dolarlık zarar tahmini

76
0
PAYLAŞ

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Carbon Tracker, iklim değişikliğiyle mücadele etmeyen petrol şirketlerini 1 trilyon dolarlık riskin beklediğini hesapladı.

“>

Dünyanın borsada işlem gören en büyük petrol ve gaz şirketlerinin iklim değişikliğini önleme hedeflerine uymaması durumunda 1 trilyon dolar kaybetme riskinin olduğu hesaplandı.

AA’nın haberine göre, Londra merkezli düşünce kuruluşu Carbon Tracker’ın bu yıl 5. kez yayınladığı “Adapting to Survive” başlıklı raporu, petrol ve gaz sektörüne yatırım yapmaya devam etmenin risklerini analiz etti.

Geçen yıl küresel salgın nedeniyle petrol fiyatlarının düştüğü dönemde şirketler 5 büyük petrol projesine yatırım yaptı.

ExxonMobil’in Guyana’da 5.5 milyar dolarlık Payara ve 1.8 milyar dolarlık Pacora petrol sahaları, Petrobras’ın Brezilya’da 4 milyar dolarlık Itapu sahası, Woodside’ın Senegal’de 3.9 milyar dolarlık Sangomar sahası ve Brezilya’da Petrobras, Shell ve Total’in 2.7 milyar dolarlık Mero 3 sahaları bu projeler arasındaydı.

Rapora göre, Paris Anlaşması kapsamında küresel sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlandırmak için dünyanın borsaya kote en büyük 40 şirketinden 20’sinin 2030 yılına kadar üretimlerini en az yüzde 50, birçok büyük kaya petrolü üreten şirketin ise 2030 yılına kadar üretimlerini en az yüzde 50 oranında azaltması gerekiyor. yüzde 80.

CONOCOPHILIPS VE EXXONMOBİL EN ÇOK KAYBEDEN FİRMALAR OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

Buna rağmen bu şirketler 1.5 derece hedefine uymayan büyük projelere yatırım yapmaya devam ediyor. Bunlara daha önce “sıfır emisyon” hedefleri koyan şirketler de dahildir.

Bu şirketlerden sadece BP, Eni, Total Energies ve Shell’in önümüzdeki yıllarda petrol üretimini azaltma planları var. Shell ve Eni bunu artırmayı planlıyor, BP ise gaz üretimini azaltmayı taahhüt ediyor.

İklim değişikliği ile mücadeleye yönelik politikalar ve temiz enerji teknolojilerinin hızla büyümesi sonucunda petrol talebinin giderek azalacağı ve petrol fiyatlarındaki düşüşün bu şirketlerin gelirlerini etkileyeceği öngörülmektedir.

Şirketler iş modellerini olduğu gibi sürdürürlerse, düşük karbonlu dünyada 1 trilyon dolardan fazla ekonomik kayıpla karşı karşıya kalma ve yatırımlarının atıl varlıklar haline gelme riski vardır. Bu rakamın 490 milyar doları şeyl petrol projelerini, 200 milyar doları ise derin deniz projelerini içeriyor.

ConocoPhilips’in portföyünün yüzde 88’i, ExxonMobil yüzde 80, Chevron yüzde 60, Shell yüzde 53, BP yüzde 40, TotalEnergies yüzde 39 ve Eni yüzde 25 önümüzdeki yıllarda atıl kalacak. bir olasılık var.

Carbon Tracker Petrol, Gaz ve Madencilik Birimi Müdürü Mike Coffin, petrol ve gaz şirketlerinin iklim değişikliğini azaltmaya yönelik küresel çabaların başarısına karşı bahse girdiklerini söyledi. ” ifadesini kullandı.

“>


;”>

  • petrol şirketi
  • iklim değişikliği
  • hasar
  • karbon izci
  • ConocoPhilips
  • Kabuk
  • ExxonMobil
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK