Merkezi Kayıt Kuruluşu 20 yaşında!

Merkezi Kayıt Kuruluşu 20 yaşında!

188
0
PAYLAŞ

Merkezi Kayıt Kuruluşu 20 yaşında!

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) 20. yılını kutluyor. MKK Genel Müdürü Ekrem Arıkan, ??MKK, sermaye piyasaları ve menkul kıymetlerin kağıttan dijital kayıtlara, fiziki saklamadan kaydi saklamaya uzanan yolculuğunda geçmişi geleceğe taşıyan bir köprü görevi görüyor?? dedim.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Arıkan, MKK’nın 20. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Ekrem Arıkan, şunları söyledi:

“21 Eylül 2001 tarihinde kurulan MKK, sermaye piyasaları ve menkul kıymetlerin kağıttan dijitale, fiziki saklamadan kaydi saklamaya yolculuğunda geçmişi geleceğe taşıyan bir köprü görevi görmektedir. Sermayenin kaydileştirilmesinde sunulan saklama hizmetleri MKK, Türkiye’nin Merkezi Depo Kuruluşu olma yolunda ilerliyor MKK, SPK’nın verdiği sorumluluklar ile Elektronik Genel Kurul Sistemi ve sermaye piyasalarının şeffaflık platformu KAP olan KAP ile kurumsal yönetim hizmetleri vermeye başladı. , 2014 yılında. ) ‘Ticaret Deposu’ rolünü üstlenmiştir.

Bugün resmi kuruluşunun 20. yılını kutlayan MKK’nın, Türkiye’nin Merkezi Saklama Kuruluşu rolünde başta saklama, veri depolama ve raporlama, kurumsal yönetim ve yatırımcı hizmetleri olmak üzere 5000’den fazla kurumsal üyesi bulunmaktadır. MKK, sunduğu ürün ve hizmetlerle 30 milyona yakın yatırımcısı ve 50 milyonu aşan hesap kaydı ile bir finansal altyapı kuruluşu olarak ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunan önemli aktörler arasında yerini almıştır.

20 yılı geride bırakırken, İstanbul Finans Merkezi vizyonu çerçevesinde sermaye piyasalarını geliştirme konusundaki sorumluluklarımızın ve daha yapacak çok işimiz olduğunun bilincindeyiz. Bu amaçla tüm depolama, veri depolama, yatırımcı ve kurumsal yönetim hizmetlerimizde uluslararası en iyi uygulamalara ulaşmayı ve standartları daha ileriye taşımayı hedefliyoruz.

Ana ortaklarımız Borsa İstanbul, sermaye piyasası sektörünü temsil eden Takasbank, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve sektörümüzün düzenleyici kurumu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) olarak 20. yıl dönümümüz vesilesiyle tüm paydaşlarımıza, üye kurumlar ve onların gayretli çalışmaları için. Meslektaşlarıma teşekkür ederim.”

MKK Genel Müdürü ve Ekrem Arıkan, Yönetim Kurulu Üyesi

TÜRKİYE MERKEZİ GÜVENLİĞİ

Borsa İstanbul Grubu’nun ve Türkiye’nin Merkezi Saklama Kuruluşu’nun bir üyesi olan Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK), saklama, veri depolama ve raporlama, kurumsal yönetim ve yatırımcı hizmetleri sunmaktadır. MKK, Ar-Ge merkezi kimliğini ve iç kaynaklarını kullanarak geliştirdiği yazılım, sistem ve platformlar ile yerli ve yabancı sermaye ve finans kuruluşlarına veri ve teknoloji hizmetleri sunmaktadır.

Sermaye piyasalarında TÜBİTAK tarafından Ar-Ge merkezi unvanı verilen ilk kurum olan MKK, teknoloji ihracatı ile uluslararası platformlarda sayılı merkezî saklama kuruluşları arasında yer almakta ve Ar-Ge merkezi kimliği ile öne çıkmaktadır.

MKK’nın COVID-19 salgın koşullarında önemini bir kez daha kanıtlayan ve yurt dışına ihraç edilen ‘Elektronik Genel Kurul Sistemi (e-GKS)’ şirket hissedarlarının genel kurul toplantılarına elektronik ortamda katılmalarını ve oy kullanmalarını sağlarken, ‘Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi (e-YKS ile) şirketler yasal geçerliliği olan yönetim kurulu ve komite toplantılarını dijital ortamda yapabilmektedir.

DÜNYADA İLK

Bireysel yatırımcıların sermaye piyasalarına yoğun ilgisine e-YATIRIMCI uygulamasıyla yanıt veren MKK, yatırımcı ekosistemiyle doğrudan temasa geçiyor. Ayrıca, Veri Analiz Platformu (VAP) ile MKK’nın kamuya açık verileri, ‘Saklama Verileri’, ‘Yatırımcı İstatistikleri’, ‘Kurumsal Yönetim Verileri’ ve ‘Endeksler’ olmak üzere dört ana başlık altında kullanıma sunulmaktadır.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) işletmecisi olan MKK, bildirimlerin uçtan uca otomasyon ile doğrudan hak sahiplerine iletilmesini sağlayan dünyadaki az sayıdaki merkezi saklama kuruluşundan biridir. KAP’ın yeni arama algoritması ve kullanıcı arayüzü, kullanıcıların aradıkları bilgilere daha kolay ve hızlı bir şekilde erişmelerini sağlıyor.

Türkiye’nin Merkezi Saklama Kurumu rolüyle MKK’nın saklama hizmetleri sermaye piyasaları ile sınırlı değildir. MKK, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) “Hisse Bazlı Kitle Fonlaması Tebliği” ve Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) elektronik ürün tahvilleri çerçevesinde Kitle Fonlaması Sistemi’nin (KFS) tek sorumlusudur. MKK ayrıca, Anonim şirketlerin hamiline yazılı paylarına ilişkin bilgilerin Hamiline Hisse Kayıt Sistemi (HPKS) ile kayıtlı sistemde takip edilmesini sağlar.

MKK, sermaye piyasalarının altyapı kuruluşu ve Ar-Ge Merkezi olarak finansal piyasalara yönelik veri ve teknoloji yoğun ürün ve hizmetler geliştirmeye devam etmektedir.


  • merkezi kayıt memuru
  • ekrem bekan
  • Sermaye piyasaları
  • menkul kıymetler
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK