Merkez’den 16 ay sonra faiz indirim

Merkez’den 16 ay sonra faiz indirim

88
0
PAYLAŞ

Piyasalar alt üst. Merkez Bankası, piyasa beklentilerinin aksine faizi 16 ay sonra 1 puan indirdi. Faiz oranlarının belirlenmesinde çekirdek enflasyonun referans alınması ve FED’in kararı indirimde etkili oldu.

Neredeyse tüm piyasanın ‘sabit faiz’ beklentisinin aksine Merkez Bankası, politika faizini 1 puan indirerek sürpriz bir karar aldı. Faizi yüzde 19’dan yüzde 18’e indiren Merkez Bankası, böylece 16 ay sonra indirime gitti. Enflasyonun geçici nedenlerden kaynaklandığını vurgulayan Merkez Bankası, para politikasının yeni referansının çekirdek enflasyon olduğunu da açıkladı. Anketlere göre ekonomistlerin çoğunluğu dünkü toplantıda faiz oranlarında indirim beklemiyordu. Ağırlıklı tahminler, indirimin Kasım ayında geleceği yönündeydi.

ÇEKİRDEK İNDİRİM

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu geçen hafta söylemi değiştirerek faizin manşet enflasyon yerine alt çekirdek enflasyona göre belirleneceğinin sinyalini verdi. Bu söylem değişikliğine rezervleri güçlendirmeye yönelik atılan adımlar da eklenince, son birkaç gündür piyasalardaki fiyatlara faiz indirimi ihtimali de eklenmişti.

DOLAR 8,80 LİRA’YA ÇIKTI

FED kararıyla güne 8,65 liradan başlayan dolar ise Merkez Bankası’nın faiz indirim kararının ardından 8,8017 seviyesini gördü. Dolar günü 8.76 liradan tamamladı. Güne pozitif başlayan borsa yüzde 0,48 değer kaybetti.

ERKEN İNDİRİMDE ÇEKİRDEK VE FED ETKİSİ

Ekonomistler, önceki toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyen FED ve çekirdek enflasyonun erken indirimde etkili olduğunu belirttiler. TÜİK verilerine göre, Ağustos ayında yıllık TÜFE artışı yüzde 19,25 politika faizini aşarak yüzde 19,25 oldu. Çekirdek enflasyon Ağustos ayında yüzde 16,76 olarak kaydedilmiştir.

FAİZ YÜZDE 16’YA ÇIKTI

Doç. Atilla Çifter, “Merkez Bankası’nın önceki gün hem çekirdek enflasyona bakması hem de politika faizini sabit tutması faiz indiriminde etkili oldu.” Tera Yatırım Baş Ekonomisti Enver Erkan, “Arka arkaya 5 toplantıda faiz değişikliği yapmayan Kavcıoğlu yönetiminin Eylül ayında yaptığı politika açıklamasında ‘kararlı sıkı duruş’ ve ‘enflasyon faizi’ ifadelerine yer vermemesi dikkat çekicidir. Bu da ekonomik hedeflerde büyümenin odağını daha fazla öne çıkarıyor. Bir yaklaşım olabilir” dedi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, “Bankanın yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 16’ya indirme planı olabilir” derken, AA Finans Analisti ve stratejisti Cüneyt Paksoy, Daha önce atılan adımları, büyümeyi ve büyümede gelinen noktayı sürdürmeye yönelik bir adım olarak görebiliriz.” dedi.


  • merkez bankası
  • faiz
  • Şahap Kavcıoğlu
  • şişirme
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK