Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Daha güçlü için TL adımlar atacağız

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Daha güçlü için TL adımlar atacağız

101
0
PAYLAŞ

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Daha güçlü olmak için TL adımlar atacağız

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, “Türk lirasını güçlendirmeye yönelik bir politika geliştiriyoruz. Daha güçlü bir TL yaratma yolunda adımlar atacağız?? dedim. Kavcıoğlu, rezervlerin daha da artırılacağını söyledi.

“>

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, önümüzdeki dönemde daha güçlü bir TL için adım atacaklarını söyledi. Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği karma toplantıya katılan Kavcıoğlu, 23 Eylül’deki faiz toplantısı öncesi piyasalara önemli mesajlar verdi. Bir soru üzerine Kavcıoğlu, “TL’yi güçlendirecek bir politika üretiyoruz. Rezerv para dışında ve Merkez Bankası olarak önümüzdeki dönemde daha güçlü bir TL oluşturmak için adımlar atacağız. Bu anlamda güçlü TL ve ticaretimizin Avrupa yönünün güçlenmesi ile Türkiye de ” Euro, dolar üzerinde daha baskın bir belirleyiciye sahip olacak” dedi.

Türkiye’nin salgın sonrası aşılamanın da katkısıyla sanayi, hizmet ve inşaat gibi ana sektörlerde önemli bir ivme kazandığına işaret eden Kavcıoğlu, “Sanayi ve imalat alanında üretim artışımız çok güçlü. üçüncü çeyrekte ihracata ve sanayiye yönelik büyüme” dedi.

AŞI GÜÇ VERİR

Türkiye’nin aşı ile güçlü bir ivme kazanacağını anlatan Kavcıoğlu, ihracattaki güçlü artış ve aşılamadaki ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırması nedeniyle yılın geri kalanında cari açığın fazla vereceğini söyledi. Kavcıoğlu, “Yılın geri kalanındaki cari fazlamızın da döviz kurunun istikrarı açısından önemli olduğunu söyleyebilirim” dedi. Kavcıoğlu, “Üçüncü çeyrekte şirketlerin istihdam beklentilerinin iyileşmeye devam ettiğini ve ana sektörlerde yatırım eğiliminin güçlü kalmaya devam ettiğini memnuniyetle görüyoruz” diyen Kavcıoğlu, yüksek kredi faiz oranlarının krediye erişimi sınırladığını da sözlerine ekledi. .

BORSA REZERVİMİZ DAHA ARTACAK

Kavcıoğlu, “Döviz rezervlerimiz son 4-5 ayda yükseliş trendine girdi. 30 milyar doların üzerinde arttı. Şu anda 115-120 milyar dolar bandında. yaptık, döviz rezervlerimiz artmaya devam edecek. Bu bizim için önemli. Bunu söyleyebilirim” dedi.

SON ÇEYREKTE ENFLASYONDA DÜŞÜŞ

Kavcıoğlu, “Dünyadaki tüm merkez bankaları, enflasyondaki artışın geçici olduğu konusunda hemfikir. Dolayısıyla gelişmelere göre kararlar alacağız. Biz de enflasyonun geçici olduğunu ve özellikle yılın son çeyreğinde gerileyeceğini düşünüyoruz. Tüm beklenti ve politikalarımız bu yönde.”

FAİZ KARARI İÇİN KRİTERLER FAİZ TEMEL ENFLASYON

Daha önceki açıklamalarında ‘Faiz oranı enflasyonun üzerinde belirlenecek’ diyen Kavcıoğlu, 23 Eylül’de yapılacak faiz toplantısı öncesi odağını çekirdek enflasyona kaydırdı. para politikasının belirlenmesi. Ağustos ayında TÜFE yüzde 19,25 iken, yüzde 19 politika faizini aştı. Çekirdek enflasyon yüzde 16,76 oldu. Kavcıoğlu’nun açıklamalarının ardından piyasalar hareketlendi. Dolar yüzde 1,3 artarak 8,46 liraya yükseldi.

“>


;”>

  • merkez bankası başkanı
  • Şahap Kavcıoğlu
  • faiz
  • şişirme
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK