Konut kiraları cep yakıyor: Beşiktaş’ta bulamayan Avcılar’a kadar gidiyor

Konut kiraları cep yakıyor: Beşiktaş’ta bulamayan Avcılar’a kadar gidiyor

104
0
PAYLAŞ

Konut kiraları cepte: Beşiktaş'ta bulamayanlar ta Avcılar'a kadar gidiyor.

İstanbul’da konut kiraları yanıyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, insanların artık semt seçme lüksünün kalmadığını belirterek, “İşin yapıldığı bölgelerden biri olan Beşiktaş’ta ev bulamayan Avcılar’a kadar gidiyor. Kiralık konut sorunu en yoğun. Ancak Avcılar’da da durum farklı değil.” bir açıklama yaptı.

“>

Son zamanlarda İstanbul kiralık ev pazarında büyük bir hareketlilik var. Özellikle kentsel dönüşüm, pandemi nedeniyle memleketine gidenlerin geri dönmesi, yasakların kalkmasıyla düğünlerin artması ve yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte kiralık ev talebi hızla artmaya başladı. okullarda. Ev fiyatlarındaki artışlar yüzde 50’ye ulaştı.

NTV’nin haberine göre Normalde fiyatların giderek arttığını vurgulayan Nizamettin Aşa, 1000-1500 lira bandındaki evlerin 2 bin 500 liraya, 2 bin 500-3 bin bandındaki evlerin ise 4 bin liraya çıktığını belirtti.

Aşa, “100 binden fazla kişi ev arıyor. Özellikle Kadıköy, Suadiye, Bostancı ve Kartal güzergâhlarında talep çok yüksek. Kentsel dönüşüm nedeniyle bu bölgede 4 bine yakın bina yıkılıyor. Evlerini terk edenler oluyor. Aşa, kiralık ev aramaya başladık” dedi.

“BEŞİKTAŞ’TA BULAMAYAN AVCILAR’A GİDİYORLAR”

İnsanların artık mahalle seçme lükslerinin kalmadığını ve boş evlerin olduğu her yere gitme eğiliminde olduklarını belirten Aşa, “Kiralık ev sorununun en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Beşiktaş, İstanbul’a kadar her yere gidiyor. Ev bulamayan Avcılar. Ancak Avcılar’da durum farklı değil. Kentsel dönüşüm nedeniyle. Bölgedeki üç binadan ikisi yıkılıyor, her yer şantiye gibi” dedi.

“Önümüzdeki YIL FREN OLACAK”

1-2 yıl içinde kentsel dönüşümlerin tamamlanmasının ardından insanların kendi evlerine döneceğini ve bu nedenle kiralık evlerin boşalacağını belirten Aşa, bu durumun en fazla 2 yıl süreceğini ifade etti.

Kiraların olabilecek en yüksek noktada olduğunu belirten Aşa, “Bundan sonra kiralarda hızlı bir artış olmayacak. Önümüzdeki yıl fren olacak çünkü kentsel dönüşümde konutlar bitmeye yakın olacak.”

Ev sahiplerinin tutumu sorulduğunda Aşa, “Eski kiracısı olanlar zaten evden çıkamıyor, devlet kiracıdan yana.

“KÖTÜLERE DİKKAT”

İnsanların ev ararken en çok dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Nizamettin Aşa, “İnsanlar sitede gördükleri tüm ilanların doğru olduğunu düşünüyor. Ev sahibi olduğunu iddia eden kişilere 6-7 ay peşinat gönderiyorlar. Nasihat vermek gerekirse, sahibini görmeden ödeme yapmamalı. Mülk sahibinden tapu iste. “Anadolu halkı çocuğu için İstanbul’da ev arıyor, ilandaki fotoğrafları görünce parayı gönderiyor. direkt olarak. Bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor” dedi.

Dolandırıcılarla bire bir yaşadığı bir olayı anlatan Aşa, “İnternette gördüğüm bir ilan üzerine sözde ev sahibini aradım. Şehir dışında olduğunu ve parayı yatırmam gerektiğini söyledi. para.

Dolandırıcıların Beşiktaş’ta 1500 liraya ev kiralamaya çalıştığını belirten Aşa, şu anda o bölgede 3500 liranın altında ev olmadığını ve insanların kesinlikle bu tuzaklara düşmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

“>


;”>

  • İstanbul kiralık fiyatları
  • İstanbul’da kira ne kadar?
  • İstanbul’da kira artışları
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK