İlanlar duyuruldu! 100 bin yeni personel alınacak

İlanlar duyuruldu! 100 bin yeni personel alınacak

99
0
PAYLAŞ

İlanlar açıklandı!  100 bin yeni personel alımı yapılacak

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarının ardından bu yıl sonuna kadar kamu ve özel sektörde 100 bin kişi istihdam edilecek.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarının ardından gençlerin gözü hem kamuda hem de özel sektörde iş fırsatlarına çevrildi. Ekonominin üç yıllık yol haritasında yılda 1 milyon 70 kişiye istihdam vaat edilirken, bu yıl sonuna kadar kamuda 100 bin kişi istihdam edilecek.

Sabah’ın haberine göre kamu kurumları Kariyer Kapısı Platformu aracılığıyla personel alımı yapmaktadır. Gençlerin çalışma hayatına katılımını sağlayan Yetenek Kapısı büyük ilgi görüyor. Kamu ve özel sektör iş ilanları en sık araştırılan konular arasında yer alırken, bu konu ile ilgili 10 soruya verilen cevaplar şu şekilde:

KAMU KURUMLARININ İŞ İLANLARINI NEREDEN TAKİP EDEBİLİRİM?

Kamu personeli ile ilgili işlemler Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından yürütülür. Tüm işe alım süreçleri Kariyer Kapısı Platformu üzerinden yürütülmektedir. Kamuya yapılan duyuruları “kariyerkapisi.cbiko.gov.tr” adresinden takip edebilirsiniz. Belediyeler ve özel sektör de bu platformun kullanılmasını talep ediyor.

YETENEK KAPISINDAN İŞ BULMAK MÜMKÜN MÜ?

Üniversite öğrencilerinin çalışma hayatına aktif olarak katılmalarını sağlamak için hayata geçirilen “Yetenek Kapısı” büyük ilgi görüyor. İşverenler iş ilanlarını, etkinliklerini ve eğitimlerini bu kapıdan ilan edebilirler. Öğrenciler ve mezunlar, işverenlere kendileri hakkında doğrudan bilgi sağlayabilir. Uygun şartları sağlayanlar iş görüşmesine davet edilir.

KAMU KURUM VE KURUMLARINA İŞÇİ ALIMLARI HANGİ KAPSAMDADIR?

İş Kanunu’na göre sürekli, geçici veya mevsimlik işçilerin istihdam süreçleri İŞKUR aracılığıyla sağlanmaktadır. İşe alım ilanları Kurum internet sitesindeki açık iş ilanları bölümünde yayınlanmaktadır. Bugün itibariyle 135 bin iş ilanı var. Yönetmelik gereği, ilan veren kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilçe, il veya bölge düzeyinde ikamet şartı aranabilecek. Duyuru yapan kurum ve kuruluşlar, ulusal düzeyde de duyuru yapabilmektedir.

HANGİ KAMU ALIM DUYURULARI KPSS VE EKPSS PUANI İLE ALIM YAPILIR?

Adaylar önlisans ve lisans düzeyindeki iş ilanları için KPSS puanları ile, engelli işçi ilanları için ise EKPSS puanları ile belirlenmektedir. Bu durumun istisnası; Eğitimleri ne olursa olsun temizlik, güvenlik ve koruma, bakım ve onarım hizmetlerinde çalışanlara yönelik iş ilanlarıdır. Kömür ve maden işletmelerinin yer altı işlerinde istihdam edileceklerin alımları da aynı kapsamdadır. Bu ilanlara gönderilecek adaylar noter huzurunda kura ile belirlenir.

SINAVA TABİ KAMU İŞÇİ ALIM İLANLARINA BAŞVURUDA ALT PUAN LİMİTİ NEDİR?

Önlisans ve lisans eğitim kademelerinde iş ilanlarına başvurabilmek için B grubu pozisyonlar için geçerli olan en son KPSS’den en az 60 puan alınması gerekmektedir. Engelli ve eski hükümlülerin veya terörle mücadele sırasında sakatlığı olmadan yaralananların iş ilanlarına başvurmak için KPSS/EKPSS’ye girmiş olmaları yeterlidir.

SINAVA TABİ KAMU İŞÇİ ALIM DUYURULARINA (KPSS/EKPSS) BAŞVURU İÇİN HANGİ KPSS PUAN TÜRLERİ KULLANILIYOR?

Çift yıllarda yapılmış ve B grubu pozisyonları için geçerli; Lisans mezunları için KPSS P1, KPSS P2 ve KPSS P3 puan türlerini açıklayan kamu kurumu tarafından belirlenen puan türü, önlisans duyurularında KPSS P93 puan türü kullanılır. Kariyer mesleklerinde, ilanı açıklayan kamu kurumu tarafından belirlenen geçerli KPSS puan türü kullanılmaktadır.

KAMU DUYURULARINDA BELİRLENEN ADAY LİSTESİ NASIL OLUR?

Çekilişe konu ilanlarda, Kurum tarafından gönderilen listeler esas alınarak ve ilanda belirtilen şartları taşıyan tüm adaylar dahil olmak üzere, açık iş sayısı dört katı olarak belirlenir. Ayrıca aynı sayıda yedek aday, ilanı veren kamu kurumu tarafından noter huzurunda çekilecek kura ile belirlenir. Kamu kurumu, istihdam edilecek kişileri yukarıda belirtilen listelerdeki adaylar arasından yazılı ve/veya sözlü sınavla belirler.

İŞE ALINACAK KURULUŞLAR SINAV NASIL DUYURUYOR, SINAV VE İŞE ALIM SÜRECİ NASIL İŞLENİR?

Sınav tarih, saat ve yeri ile birlikte sınava girmeye hak kazanan adaylar, duyuruyu yapan kamu kurum ve kuruluşunun internet sitesinde ilan edilir. Kamu kurum ve kuruluşları, işe yerleştirilecek kişileri, Kurum tarafından gönderilen listelerde yer alan adaylar arasından yapılacak inceleme ile belirler. şınav; Yazılı veya sözlü yöntemlerden biri veya her ikisi kullanılarak yapılır.

İŞ ARACILARI İŞKUR ARACILIĞIYLA YAPILAN KAMU İŞÇİ ALIMLARINA NASIL BAŞVURABİLİR?

Kamu çalışanı ilanları İŞKUR internet şubesinde yayınlanmaktadır. İlanlar için başvuru süresi beş gündür. İş arayanların niteliklerine uygun kamu ilanlarına başvuru süreci; https://esub. iskur.gov.tr ​​ve Alo 170 iletişim hattı üzerinden veya İŞKUR birimine bizzat başvurularak yapılabilir. Kamu sektörüne işçi olarak kabul edileceklerin en az 18 yaşında olmaları gerekmektedir.

KAMU ÇALIŞANLARINDA ÖNCELİK HAKKI NEDİR?

Kamu iş ilanlarına başvururken genel başvuru listesine ek olarak öncelikli başvuru listesi oluşturulur. Rüçhan hakkı istihdamı garanti etmese de; Sınava tabi ilanlara KPSS veya EKPSS puanı olmadan başvuru yapma imkanı sağlar. Rüçhanlı adaylar çekilişe konu ilanlara rüçhan hakkı ile başvurabilirler. Genel ve rüçhan başvuru listeleri mevzuatta belirtilen usullere göre ayrı ayrı oluşturularak ilgili kamu kuruluşuna gönderilir.


  • Kamu sektörüne 100.000 yeni personel alımı
  • kamu alımı ne zaman
  • son dakika işe alım
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK