Hal farkı

Hal farkı

117
0
PAYLAŞ

durum farkı

Bu ne? AKŞAM, gıda ürünlerinin tarladan pazara yolculuğunu ve fahiş fiyat iddialarını araştırdı. Bazı ürünlerde fark yüzde 200’ü geçiyor.

Tarladaki fiyat ile tezgahtaki etiketlere yansıyan sayı arasındaki fark her geçen gün genişlerken, bazı ürünlerde sebze ve meyve marketleri arasında fahiş fiyat farkları oluşmaya başladı. AKŞAMtarafından yapılan araştırmaya göre. Aynı özellik ve cinsteki domatesler dün Antalya Pazarı’nda en fazla 4,7 liradan satılırken, aynı gün İstanbul’da 8-12 lira arasında işlem gördü. Aynı ürün Mersin Market’te 8,5 liraya mal oluyor. Benzer bir tablo dolmalık biber ve sarımsakta da yaşanıyor.

50 kuruş nakliye

İstanbul, üretim alanlarına en yakın olmasına rağmen en pahalı sarımsak İstanbul Pazarı’nda. İstanbul’da 10-30 lira aralığında satılan yöresel sarımsak, Antalya ve Mersin Market’te yarı fiyatına satılıyor. Dolmalık biber tarladan İstanbul Pazarı’na diğer illere göre iki katı fiyata ulaşıyor. Uzmanlar, toptan satış piyasaları arasındaki fiyat farkının nakliye dahil birçok faktöre bağlı olduğunu ancak ortaya çıkan astronomik farklılıkların bu faktörlerle açıklanamayacağını belirtti.

Taşımacılığın kilogram başına 50 kuruş maliyeti olduğunu belirten uzmanlar, bazı ürünler için üretici şehirler ile tüketici şehirler arasında 2 kat fark olduğunu belirtti. Uzmanlar ayrıca vakalarda aynı ürünün birçok çeşidi olduğunu, ürün tanımında iller arasında farklılıklar olduğunu belirtti.

Türkiye Taşımacılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Sedat Recep Toktürk, eyaletler arasında puan farkı olmasının doğal olduğunu belirterek, “Antalya, Mersin gibi iller üretimin olduğu bölgeler. Pazar orada kuruluyor. Ama İstanbul’un zaman zaman bu şehirlerden daha ucuz olduğu görülüyor” dedi. . Toktürk vakalarında aynı gün içinde bile fiyat farkı oluşabileceğine dikkati çekti.

İstanbul’da yapılan denetimlerde zincir marketlerin meyve sebze reyonlarındaki etiketler tek tek incelendi.

PİYASALARA ‘FİYAT VE ETİKET’ DENETİMİ

Ticaret Bakanlığı, Türkiye genelinde bazı zincir market şubelerinde eş zamanlı olarak etiket denetimi ve fahiş fiyat artışları gerçekleştirdi. İstanbul’da Bağcılar ve Ümraniye’deki bazı zincir market şubelerinde gerçekleştirilen denetime katılan Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Şahin, “İkisinin de 3 ay önceki alım fiyatlarına bakıyoruz” dedi.

RAFA GELDİĞİNDE FİYAT AKIŞI

Toptancı halleri arasındaki fiyat farkının yanı sıra sahadaki fiyat ile tezgah üzerindeki etiketlere yansıyan sayı arasındaki fark da açılıyor. Bazı ürünlerde bu fark 2 katı geçmiştir. Tarlada 2 ila 3 liradan piyasaya sürülen domatesler, Adana Toptancı Hali’nde 3 liradan 75 kuruşa alıcı bulabiliyorken, piyasada etiket fiyatı 6 lira. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan salatalık tarlada 2,5-3 lira; 3 liradan satışa sunulurken bu fiyat market raflarında 6 lira olarak etikete yansıyor.


  • fahiş fiyat
  • Ticaret Bakanlığı
  • fiyat
  • bilet
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK