Gramaj hilesine ‘standart’ çözüm

Gramaj hilesine ‘standart’ çözüm

359
0
PAYLAŞ

Kilo hilesine ??standart' çözüm

Kilo hilesine TSE de müdahale etsin. Ağırlık hilesiyle yapılan gizli fiyat artışına karşı “Bir ambalaj standardı getirelim” çağrıları artıyor. TESK’in çağrısının ardından ATO Başkanı Gürsel Baran, “TSE bu işi mutlaka almalı” dedi. dedim.

Ambalajlı gıda ve temel tüketim ürünlerinin ağırlığı azaltılarak gizli fiyat artışına önlem olarak ‘paketleme standardı getirelim’ çağrıları arttı. Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, AKŞAMiçin yapılan açıklamada. Baran, “Ağırlık sahtekarlığını önlemek için acilen bir paketleme standardına ihtiyacımız var. TSE bununla ilgilenmeli” dedi.

DİKKAT EDİLMELİ

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, gıda başta olmak üzere çoğu paketlenmiş üründe ağırlık aldatması yapıldığını belirterek, ürün paketi.”

ÇÖZÜM OLABİLİR

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, gıda ürünlerinin ağırlığının yasal bir düzenleme ile tüketicinin görebileceği şekilde yazılması gerektiğini belirterek, “Ağırlık standardının olması gerekir. Sektör temsilcileri, söz konusu standart uygulamanın aşırı fiyat artışlarına çözüm olabileceğini belirtiyor.Şirketler tarafından gerçekleştirilen yanıltıcı ambalaj uygulamaları, Reklam Kurulu tarafından halen haksız ticari uygulama olarak görülmekte ve cezalandırılmaktadır.

ZİNCİR PAZARLAR 1 AY SONRA SÖZLÜ OLACAK

Zincir marketlere yönelik açılan rekabet soruşturmasında sözlü savunma aşamasına gelindi. Rekabet Kurumu, savunma toplantısının 27 Ekim’de yapılacağını duyurdu. Soruşturma kapsamında perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti yapan zincir marketler ile bunların üretici ve toptancı düzeyindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışları belirlendi. tedarikçiler, Kovid-19 salgını sırasında incelenecek. Zincir marketler için WhatsApp grubu kurarak ortak fiyat belirlediklerine dair şikayetler üzerine soruşturma başlatıldı. Şikayetçi ve söz almak isteyen üçüncü kişiler de toplantıya katılabilirler. Bunun için 20 Ekim’e kadar kuruma başvurmanız gerekiyor. Ticaret Bakanlığı da geçtiğimiz hafta zincir marketleri kontrol etme kararı aldı.

BEYAZ EŞYA ARAŞTIRMASI

Rekabet Kurulu, Arçelik, BSH Ev Aletleri, Gürses Kurumsal Tedarik, LG, Samsung ve SVS Dayanıklı Tüketim Ürünleri hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Duyuruya göre, bu şirketler ve distribütörlerinin yetkili satıcılara internetten satış yasağı getirerek veya yeniden satış fiyatlarını sabitleyerek kanuna aykırı hareket ettikleri iddiasıyla ön soruşturma başlatıldı.


  • paketlenmiş gıda
  • gizli zam
  • gramer hilesi
  • rekabet komitesi
  • Ankara Ticaret Odası
  • gurçel baran
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK