Ev sahipleri bunu sakın yapmayın! 12 aylık kira bedeli ödeyebilirsiniz

Ev sahipleri bunu sakın yapmayın! 12 aylık kira bedeli ödeyebilirsiniz

105
0
PAYLAŞ

Ev sahipleri, bunu yapmayın!  12 aylık kira ödeyebilirsiniz

Uzmanlar, mevcut kiracısını çıkarmak ve yüksek fiyata yeni kiracı almak isteyen mülk sahiplerinin 12 aylık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödeyebileceğini söyledi.

Son dönemde hızla artan kira fiyatları tepkilere neden oldu. Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Umut Yeniocak, “Çocuğum evde yaşayacak” diyerek kiracıyı çıkarmak isteyen ev sahiplerinin 12 aylık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödeyebileceklerini söyledi.

DHA’nın haberine göre Bazı ilçelerde ev sahiplerinin talep ettiği yüzde 100’e yakın zam talebi, kiracıların büyük mağduriyet yaşamasına neden oldu. Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Enst. üye Doç. Dr. Umut Yeniocak, ev sahipleri tarafından kira bedelinin artırılması baskısına maruz kalan kiracıların yasal haklarını ve böyle bir durumda atabilecekleri yasal adımları anlattı.

Doç. Yeniocak, “Ancak kira sözleşmesi yapıldıktan sonra kirasını aşırı artırmak isteyen, eski kiracıyı evden veya işyerinden çıkarıp yeni kiracıya kiralamak isteyen ev sahiplerine Kanun önemli sınırlamalar getiriyor. Bu limitlerden en bilineni kira artışı ile ilgili olan TÜFE limitidir” dedi.

“KİRA ARTIŞLARINDA ARTIŞ 12 AYLIK TÜFE ORTALAMASI”

Kira süresi dolduktan sonra yeni dönem kira belirlenirken uygulanacak artış için ilgili kanunun on iki aylık TÜFE ortalamasını üst sınır olarak belirlediğini hatırlatan Doç. Dr. Yeniocak, “Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu oranın üst sınır yani tavan tutar olmasıdır. Yapılacak artış bu oranın altında olabilir ama üstünde olamaz.

Ev sahibi kiracıyı buna zorlayamaz. Örneğin, sözleşmede yüzde 20 artış olacağını belirtiyor ancak TÜFE yüzde 15 ise, sözleşmedeki oran değil TÜFE oranı uygulanır. Kiracı, kiracısı olduğu evi veya işyerini en fazla TÜFE oranını artırarak kullanmaya devam edebilir.

ARAZİ SAHİBİ KİRACIYA TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA OLABİLİR

Doç. Dr. Umut Yeniocak, “Kanun bu durumu kötüye kullananlar için önemli bir kural koymuştur.

Örneğin, çocuğunun buna ihtiyacı olduğunu söyleyen ve kiracıyı işten çıkaran kötü niyetli ev sahibi, yeri başkasına kiralarsa, yasaya göre, eski kiracı dava açıp ev sahibinden 12’den az olmamak üzere tazminat alabilir. aylık kira.

MAL SAHİBİ KİRA ARTIRMAK İÇİN TALEP EDEBİLİR

Doç. Dr. Umut Yeniocak şunları söyledi:

“Örneğin, kiranın başlangıcından itibaren beş yıl geçmişse ve kira emsallerine göre çok düşükse, ev veya işyeri sahibi kiranın artırılması için dava açabilir. Ayrıca getirilen bir kurala göre 2012 yılında kiracı aynı evde veya işyerinde kira süresi dolduktan sonra kalan kiracıyı on yıl sonra haklı bir sebep göstermeksizin çıkarabilir.

Örneğin, bir yıllık kiralamada, ev sahibi bir yılın bitiminden sonra on yıl bekleyecek ve ardından kiracıyı tahliye edebilecek. Bu kural nedeniyle eski kiracılar, ev veya işyeri sahibinin istediği gibi kirayı TÜFE’nin çok üstüne çıkarmak ile evden veya işyerinden çıkmak arasında sıkışıp kalıyor.


  • ev sahipleri kiracı
  • Çocuğum evde kalacak diyen ev sahibi
  • ev sahipleri tazminat ödeyebilir
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK