Ekonomiye güven aşısı

Ekonomiye güven aşısı

97
0
PAYLAŞ

Ekonomide güven

Aşı arttıkça ekonomiye olan güven de artıyor. Ekonomik güven endeksi Ağustos’ta yüzde 0,7 artarak 39 ayın en yüksek değerine ulaştı. En büyük artış hizmet sektöründe oldu.

“>

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan veriler, aşılama arttıkça ekonomiye olan güvenin de arttığını ortaya koydu. Verilere göre ekonomik güven endeksi Temmuz ayında 100,1 iken, Ağustos ayında aylık bazda yüzde 0,7 artarak 39 ayın en yüksek değeri olan 100,8’e yükseldi. Endeks Mayıs 2018’de 101,7 seviyesindeydi.

Ağustos ayında ekonomik güven endeksindeki artış, reel sektör (imalat sanayi), hizmetler, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

HİZMET ALINDI

Reel kesim güven endeksi Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 0,1 artarken 112,2 ile en yüksek artış hizmet sektöründe yaşandı. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,2 artarak 116,1’e, perakende ticaret güven endeksi yüzde 0,6 artarak 110,3’e, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 7,1 artarak 92,4’e yükseldi. Tüketici güven endeksi ise yüzde 1,6 azalarak 78,2 oldu. Uzmanlar, endeksin 100’ün üzerinde olmasının iyimserliği artırdığını söyledi. Ekonomik güven endeksi Nisan 2020’de keskin bir düşüşle 58,4 puana düşerek koronavirüs endişeleri nedeniyle tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

UZMANLAR: OLUMLU SÜREÇ DEVAM EDECEK

Prof. Sefer Şener, “Pandemiye rağmen bu verinin 100’ün üzerinde olması, makroekonomik gelişmelerin ve özellikle reel sektörün ekonomiye yönelik algısının önümüzdeki dönemde daha olumlu olacağını gösteriyor.” dedi. Şener, “Önümüzdeki dönem enflasyonunda Ekim ayından itibaren iyileşme başlarsa, yılın son çeyreğinde ekonomik güven algısının daha da olumluya dönebileceğini göreceğiz” dedi.

POZİTİF GELİŞİM

Tera Yatırım Baş Ekonomisti Enver Erkan, “Ekonomik açılımlar, karantina önlemlerinin hafifletilmesi ve aşılamanın etkileri ile birlikte aktiviteyi olumlu etkilerken, salgının geleceğine dair belirsizlik bir tereddüt unsuru. yıl boyunca güçlü seyrini sürdürmekte ve sektör dinamikleri pandemi öncesi seviyelere ulaşma aşamasındadır.”

“>


;”>

  • Türkiye İstatistik Kurumu
  • güven endeksi
  • aşı
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK