Ekmekteki birim fiyatı denetime takıldı

Ekmekteki birim fiyatı denetime takıldı

147
0
PAYLAŞ

Ekmekte birim fiyat kontrol altına alındı

Ticaret Bakanlığı’nın 81 ilde haksız fiyat artışlarına karşı denetleme süreci hız kesmeden devam ediyor. Denetimler sırasında bir zincir marketin şubesinde ekmeğin birim fiyatına bakıldı.

İstanbul Anadolu yakasındaki bazı zincir market şubelerinde etiket ve fahiş fiyat artışları Ticaret Bakanlığı tarafından denetlendi.

AA’da yer alan habere göre Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Şahin, Üsküdar’da yapılan denetimlerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ticaret Bakanlığı’nın 81 ilde haksız fiyat artışları için denetim süreci yürüttüğüne işaret eden Şahin, şunları kaydetti:

“Bugün Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında ürünlerin fiyatlarında yukarı yönlü bir artış olup olmadığını, fahiş bir artış olup olmadığını ve bu artışa kimlerin sebep olduğunu tespit etmek için denetimler yapıyoruz. Bakanlığımız devam ediyor. 81 il ve ilçede denetimler devam edecek.Bugün vatandaşlarımızın en çok tercih ettiği temel gıda ürünlerini inceledik ve bu ürünlerin fiyatlarını inceledik.

Kutu fiyatı ile etiket fiyatı arasında fark olup olmadığını, etiketteki bilgilerin doğru olup olmadığını, indirimli fiyatlardaki indirimlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını kontrol ettik. En önemlisi bu ürünler için fahiş bir fiyat olup olmadığını tespit etmek için burada incelediğimiz ürünlerin alım-satım fiyatlarını ve bu ürünlerin nereden temin edildiği tedarikçilerin bilgilerini istedik. “

Şahin, bu bilginin gelmesinden sonra Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun haksız fiyat artışı durumunda 10 bin 900 TL’den 109 bin TL’ye kadar idari para cezası vereceğini söyledi.

Soruna kim neden olduysa kendisine ceza uygulanacağını bildiren Şahin, bunun da belirleneceğini söyledi.

– EKMEK BİRİM FİYATI, SİGORTA

Yapılan incelemelerde, bir zincirin bir şubesinde ekmek fiyatında sorun tespit edildi.

Sorunla ilgili bilgi veren Şahin, “İstanbul’da ekmek için belirlenen fiyat kilogram başına 9 TL olması gerekirken burada birim fiyatı 9,60 TL olarak yazıyor. Rapor tutacağız ve bunu Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulumuza ileteceğiz. Kurul haksız bir fiyat artışı olduğunu düşünürse gerekli 10 bin 900 TL ile 109 bin TL arasında değişen ve Kurulumuzca takdir edilecek bir para cezası vardır.” ifadeleri kullandı.

Bakanlık tarafından yürütülen denetimler Türkiye genelinde devam edecek.


  • Ekmekte birim fiyat kontrolü
  • İstanbul’da marketlerde fiyat ve etiket kontrolü
  • İstanbul’da marketlerde fiyat ve etiket kontrolünde son durum
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK