Coca Cola, soruşturma kapsamında taahhütlerini duyurdu

Coca Cola, soruşturma kapsamında taahhütlerini duyurdu

116
0
PAYLAŞ

Coca Cola soruşturma altındaki taahhütlerini açıkladı

Rekabet Kurumu, Coca Cola Satış ve Dağıtım A.Ş.’den alınan taahhütleri açıkladı. Buna göre; İndirimler, promosyonlar ve indirimler sadece aynı tür içecekler için geçerli olacak olup, sözleşme süresi 2 yılı aşamaz.

“>

Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ’den (CCSD) alınan taahhüdün ardından sona eren rekabet soruşturmasında taahhütlerin detayları açıklandı.

AA’da yer alan habere göre; Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruda, alkolsüz ticari içecekler pazarında birçok ürün kategorisinde faaliyet gösteren CCSD’nin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiasıyla Rekabet Kurulu tarafından soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. rakip ürünlerin nihai satış noktalarında satışını engelleyerek.

Soruşturma süreci devam ederken, CCSD’nin dosya içeriğindeki rekabet kaygılarına ilişkin taahhüt sürecinin başlatılması için ilgili mevzuat uyarınca başvuruda bulunduğu kaydedildi.

Taahhüt sürecinde gerçekleştirilen müzakereler kapsamında, CCSD tarafından 2 Eylül’de sunulan taahhüt paketinin rekabet sorunlarıyla orantılı olduğu, bu sorunların giderilmesine uygun olduğu, kısa sürede yerine getirilebileceği ve etkin bir şekilde uygulanabileceği bildirildi. , ilgili taahhüt paketi bağlayıcı hale getirilerek başlatılan soruşturmanın sonlandırılmasına karar verildi.

Rekabet Kurumu, kararlaştırılan taahhüt paketinin içeriği hakkında kamuoyu ve sektör paydaşlarını bilgilendirmek amacıyla CCSD tarafından verilen taahhüt paketinin özetini paylaştı.

Bu kapsamda, “Tek bir sözleşme yerine üç ayrı sözleşme”, “İndirim, promosyon ve indirimler sadece aynı tür içecekler için geçerli olacaktır”, “Karbonatsız ürünlerde münhasırlık olmayacaktır”, “Sözleşme süreleri 2 yılı aşan”, “Buzdolabı olmayan rakip ürünler dahil edilecektir”. “İhale şartlarına ilişkin yeni düzenleme”, “Bilgilendirme zorunluluğu” gibi başlıklar altında taahhütlerin alındığı bildirildi.

UYUM İŞLERİ YIL SONUNDA TAMAMLANACAK

Devam eden sözleşmelere ilişkin düzenlemeler 1 yıl içerisinde, taahhüt maddeleri açısından uyum çalışmaları ise 31 Aralık tarihine kadar tamamlanacaktır.

Böylece sunulan taahhüt paketi ile soğutucu erişim kuralında yapılan yeni düzenleme ile rakiplerin satış noktalarında ürün sahibi olma olasılığı artacak, tüketiciler satış noktasında daha fazla ürün seçeneğine erişebilecekler ve bundan kaynaklanan rekabet endişeleri ortaya çıkacaktır. gazlı ve karbonatsız ürünlerin alt kategorilere ayrılarak ayrıştırılmasıyla ürün portföyünün gücü ortadan kalkacaktır.

Ayrıca ilgili pazarlardaki rekabet unsurları, rakipler ve satış noktaları açısından karşılaştırılabilir hale gelecek, CCSD tarafından yapılacak bildirimler ile yapılacak taahhütlerin bilinirliği artacak, istisnai alanlar dışında sözleşme sürelerinin kısaltılması piyasayı daha hareketli hale getirecektir. daha rekabetçi olacak ve bazı istisnalar dışında gazsız münhasırlığın sona ermesi ilgili pazarlardaki rekabet düzeyini artıracaktır. artacak.

“>


;”>

  • Coca Cola
  • rekabet otoritesi
  • bağlılık
  • koka kola soruşturması
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK