BOTAŞ’tan sürpriz hamle! Artık ısıdan üretecek

BOTAŞ’tan sürpriz hamle! Artık ısıdan üretecek

73
0
PAYLAŞ

BOTAŞ'tan sürpriz hamle!  Artık ısıdan üretecek

Boru Hatları ve Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) atık ısıdan elektrik üretecek.

Boru Hatları ve Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Sivas’ta atık baca gazı ısısından elektrik üretimi için ihale çalışmalarına başladı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Kamu Hizmetinde Enerji İfa Sözleşmelerinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ” çerçevesinde Sivas Kompresör İstasyonu’nun pilot bölge olarak belirlendiği belirtildi.

Açıklamada, Sivas’ta atık baca gazı ısısından elektrik üretimi için ihale çalışmalarının başladığı belirtilirken, tekliflerin 11 Kasım’a kadar verilebileceği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kompresör istasyonları, doğalgaz boru hatları boyunca düzenli aralıklarla kurulan tesislerdir. Proje kapsamında Türkiye’den ORC (Organic Rankine Cycle) sistemi kurularak yılda yaklaşık 45 gigawatt-saat tam kapasite elektrik enerjisi üretilmesi planlanmaktadır. Sivas Kompresör İstasyonunda bulunan dört adet gaz basınçlandırma türbininin atık baca gazından salınan ısı aynı zamanda çevreye salınan atık ısı miktarının da yüzde 95 oranında azaltılacağı bu proje ile Sivas Kompresör İstasyonu’nun yıllık elektrik ihtiyacının tamamı, BOTAŞ’ın diğer tesislerinde ihtiyaç duyulan toplam yıllık elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 20’si karşılanacak ve elektrik üretiminde ülkenin toplam kurulu gücünün karşılanması hedefleniyor.”


  • ısıdan elektrik üretimi
  • BOTAŞ’tan ısıdan elektrik üretimi
  • BOTAŞ atık ısıdan elektrik üretecek
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK