Borsa İstanbul ikinci kez devre kesti

Borsa İstanbul ikinci kez devre kesti

125
0
PAYLAŞ

Borsa İstanbul ikinci kez devre kesti

Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesiyle borsadaki işlemler ikinci kez durduruldu.

Borsa İstanbul AŞ, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin ikinci kez devreye girmesiyle birlikte borsadaki tüm işlemlerin yeniden askıya alındığını ve seansın 17.24’ten itibaren başlayacağını bildirdi.

AA’nın haberine göre, Borsa İstanbul’un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’ne geçişe ilişkin açıklaması KAP’ta yayımlandı.

Açıklamada, 16.54 tarihi itibarıyla endeks bağlantılı devre kesicinin tetiklendiği ve hisse senedi piyasasındaki tüm işlemlerde, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) hisse senedi ve hisse senedi endekslerine dayalı sözleşmelerde işlemlerin geçici olarak durdurulduğu belirtildi. ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) hisse senedi repo piyasasında. :

Pay Piyasası’nda sürekli işlem yönteminin uygulandığı paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikaları için 17.14’te tek fiyat emri tahsilatı, 17.19’da eşleştirme, işlemler 17.24’ten itibaren kesintisiz işlem ile devam edecek Tek fiyat işlem yönteminin uygulandığı paylar için 17.14’te tek fiyat emir tahsilatı yapılacak ve seans 17.24’ten itibaren devam edecek.Varant, sertifika, ETF şeklinde işlem görecektir. ve yeni hisse alım kuponları 17.24’ten itibaren kesintisiz işlem görmeye devam edecek.”

“VİOP’ta Hisse Senedi ve Hisse Senedi Endekslerine dayalı sözleşmelerle BAP Pay Repo Pazarı’nda işlemler 17.24’te yeniden başlayacak.”

Borsa İstanbul’da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, endeksteki kayıpların yüzde 5’e ulaşmasının ardından saat 16:24’te devreye alındı.

Devre kesici, endeksteki anlık %5 ve %7 değer kaybı ile tetiklenir ve panik işlemlerinin yatırımcılara vereceği zararı en aza indirmek için kullanılır.


  • Borsa İstanbul
  • devre
  • dizin
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK