Birleşik Krallık İhracat Bakanı Graham Stuart: Türkiye önemli güç STA’yı genişleteceğiz

Birleşik Krallık İhracat Bakanı Graham Stuart: Türkiye önemli güç STA’yı genişleteceğiz

99
0
PAYLAŞ

İngiltere İhracat Bakanı Graham Stuart: Türkiye önemli bir güç, STA'yı genişleteceğiz

İngiltere İhracat Bakanı Graham Stuart, Türkiye’nin önemli bir güç ve çok cazip bir pazar olduğuna işaret ederek, “Önümüzdeki yıl daha kapsamlı bir Serbest Ticaret Anlaşması müzakere edeceğiz” dedi. dedim.

“>

İngiltere İhracat Bakanı Graham Stuart, Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) devam eden ikili ticaretin sağlanması açısından önemli olduğunu belirterek, “Hem Türk hükümeti hem de biz ticari işbirliğini güçlendirmek için yeni alanlar geliştirmek için büyük potansiyel olduğuna inanıyoruz. İşte bu kadar. Bu nedenle gelecek yıl daha kapsamlı bir STA müzakere edeceğiz” dedi. AB ile yapılan anlaşmanın ardından Türkiye ile STA yapmaktan çok mutlu olduklarını belirten Stuart, ticaret hacminin 2019 yılına kadar son 10 yılda yüzde 70 büyüdüğünü ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar liraya ulaştığını söyledi. .

İHRACAT ARTIŞI

Türkiye’nin önemli bir güç olduğunu belirten Stuart, “Türkiye’nin ihracatının önemli ölçüde arttığını görüyoruz. Türk insanının kararlılığı görülmeye değer. Her alanda daha da zenginleşiyor ve uluslararasılaşıyor. Türkiye çok cazip bir pazar.” Çok büyük İngiliz oyuncular görüyoruz ve gelecekte onları daha fazlasını yapmaları için teşvik edeceğim.” Türk tarafında insansız hava araçları ve otonom sistemler alanında büyük bir uzmanlığa sahip olduğu için sadece devlet düzeyinde değil, işletme düzeyinde de ortaklıklar olduğunu ve kendi aralarında teşvik edilmesi gerektiğini düşündüklerini kaydetti. ABD ile Çin arasında ticaret gerilimi ve korumacılıkta artış olduğunu belirten Stuart, “Ticari engellerin azaltılmasının her iki tarafın da refahını artıracağına inanıyoruz” dedi.

‘İLERİ MÜHENDİSLİK’ ÖDÜLÜ

Graham Stuart sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de ileri mühendislik alanında çok güzel çalışmalar yapıldığını görüyorum. TOGG’u ziyaret ettim ve oradaki ekiple tanıştım. Hibrit teknoloji kullanan roket şirketi ve uzay ajansı Delta V’in başkanıyla görüştüm. “Mevcut üretim ve geleceğin teknolojisinin o kadar çok alanı var ki, İngiltere’nin yüksek teknoloji kapasitesinin Türk girişimciliği ve bu alanlardaki becerisiyle birleşiminin çok daha fazlasını yapabileceğimiz anlamına geldiğini düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda ikili ticaret hacminin artacağına inanıyorum.”

TÜRK FİRMALARINI BEKLİYORUZ

Büyük Türk şirketlerinin İngiltere’de yatırım yapma arzusunu görmekten mutlu olduğunu belirten Stuart, “Türk şirketlerinin globalleşebileceği eşsiz bir üs olduğumuzu düşünüyorum. İngiltere’deki global pazarlara erişiminizin yanı sıra, siz dünyanın önde gelen sınır ötesi finans merkezine erişimi var. o da var.”

“>


;”>

  • İngiltere İhracat Bakanı Graham Stuart
  • serbest ticaret sözleşmesi
  • ihracat
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK