Bilinen borcu 300 milyar doları aşıyor… Küresel piyasalar şoku atlatmaya çalışıyor

Bilinen borcu 300 milyar doları aşıyor… Küresel piyasalar şoku atlatmaya çalışıyor

49
0
PAYLAŞ

Bilinen borç 300 milyar doları aştı... Küresel piyasalar şoku atlatmaya çalışıyor

Bilinen borcu 300 milyar doları aşan Çinli dev gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande, finansal istikrarı tehdit edebileceği endişesiyle son zamanların en zor satış gününü geride bıraktı.

Küresel piyasalar dün, Çinli Evergrande firmasının Çin’deki finansal istikrarı tehdit edebileceği endişesiyle son ayların en zorlu satış gününü geride bırakırken, tepki alımlarının yeni günün etkisini artırdığı görülüyor.

AA’nın haberine göre, Bilinen borcu 300 milyar doları aşan Çinli dev gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande’nin Perşembe günü 100 milyon dolardan fazla bono kuponu ödemesine yönelik endişeler, risk algısını artırdı ve küresel bazda satış baskısını beraberinde getirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çin’in finansal istikrarı hayati bir noktaya kadar tehdit etmedikçe şirketi kurtarmayacağının tahmin edildiğini söyledi.

Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısı ve bütçeye ilişkin gelişmeler yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Fed’in yarın açıklayacağı para politikası kararları için iki gün sürecek olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı bugün başlayacak.

New York borsasında dün yaşanan sert düşüşün ardından gelen tepki alımlarının vadeli endeks sözleşmelerinde de etkili olduğu görülüyor. Analistler, JP Morgan’ın stratejistlerinin ekonomik toparlanmanın hızlanabileceği beklentisiyle alım tavsiyesi verdiklerini ve dün seans sonuna doğru alımları tetiklediklerini ve hisse senedi piyasalarındaki kayıpları kısmen telafi etmede belirleyici olduğunu bildirdiler.

Dün S&P 500 endeksi yüzde 1.70, Dow Jones endeksi yüzde 1.78 ve Nasdaq endeksi yüzde 2.19 değer kaybetti. Endeks sözleşmeleri vadeli işlemlerde günden güne yeni bir başlangıçla başladı ve takip eden dakikalarda ortalama yüzde 0,5 arttı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin para politikasındaki destekleyici pozisyonun devam edeceği yönündeki açıklamalarına rağmen, azalan küresel risk iştahıyla birlikte Avrupa hisse senedi piyasaları da satış eğilimine girdi.

ECB yetkilileri, enflasyonun 2023’e kadar olan bir süreçte yüzde 2’ye düşeceğine inandıklarını, şu anda özellikle emtialarda varlık fiyatlarının oldukça oynak olduğunu belirttiler.

Bölgede emtia fiyatlarındaki oynaklık ve bu durumun elektrik fiyatlarına etkisi gündemde kalmaya devam ediyor.

Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 2,31, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,86, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,74 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 2,57 değer kaybetti. sözleşmeler yeni güne %0,1 ile %0,5 arasında artışlarla başladı.

Euro/dolar paritesi ise bir önceki kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 1,1736’dan işlem görüyor.

Asya’da resmi tatil nedeniyle Çin ve Güney Kore piyasalarında işlem yapılmamaktadır. Japon borsalarında dün kapanan düşüşler yüzde 2’ye yaklaşırken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi dünkü güçlü satışların etkisiyle düşüşünü yavaşlattı. Hang Seng endeksi mevcut dakikalarda yüzde 0,3 düşüşle 24,040’ta.

Asya’da Evergrande ile ilgili haber akışı gündemin odak noktası olmaya devam ederken, Çin devletinin şirkete yönelik ne gibi adımlar atacağı belirsizliğini koruyor.

Perşembe günü yapılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısı öncesinde hala sakin bir veri gündemi sürerken, Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi dün küresel borsalara paralel olarak 1.391,91 puan değer kaybetti ve bir önceki yılın yüzde 1,94 altında kaldı. kapat. Tamamlandı.

Dolar/TL ise dün bankalararası piyasa açılışında dün yüzde 0,3 artarak 8,6725’e çıktıktan sonra bugün 8,6380’den işlem görüyor.

Bugün ABD’de cari işlemler dengesi, inşaat izinleri ve konut başlangıç ​​istatistiklerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BİST 100 endeksinde 1.390 seviyesinin destek, 1.405 ve 1.413 seviyelerinin direnç olarak öne çıktığını kaydetti. .


  • Evergrande
  • ekonomi
  • küresel marketler
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK