Batarya hücresi ve modül üretimi devlet yardımı ile desteklenecek

Batarya hücresi ve modül üretimi devlet yardımı ile desteklenecek

188
0
PAYLAŞ

Pil hücresi ve modül üretimi devlet yardımı ile desteklenecek

Bursa’da yapılacak pil hücresi ve modül üretimine proje bazlı devlet yardımı yapılacak. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bursa’da yapılacak pil hücresi ve modül üretim tesisi yatırımının “proje bazlı devlet yardımı” uygulamasıyla desteklenmesine karar verildi.

AA’nın raporuna göre, Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Siro Silkroad Temiz Enerji Depolama Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Bursa’nın Gemlik ilçesinde gerçekleştirilecek pil hücresi ve modül üretim tesisi inşaatı Hibe Projesi Kararında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde desteklenecektir. -Yatırımlara Dayalı Devlet Yardımı.

10 Ekim’de başlayan yatırım 10 yıl içinde tamamlanacak. Yatırımın öngörülen süre içinde gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu sürenin yarısını ilave olarak verebilir.

Sabit yatırım tutarı 30 milyar TL olarak öngörülen proje sonunda 2 bin 200 ek istihdam hedefleniyor. Projede 400 kalifiye personelin istihdam edilmesi planlanmaktadır.

Yatırım dönemi sonunda 15 GWh kapasiteli pil hücreleri ve 19,8 GWh kapasiteli pil modülleri ve paketlerinin üretilmesi hedefleniyor.

Sağlanacak destek

Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, yatırım projesi için vergi indirimi (%100 vergi indirim oranı, yüzde 26,5 yatırım katkı oranı, yatırım döneminde kullanılabilecek yüzde 100 yatırım katkı payı tutarı), sigorta primi işveren hissesi desteği ( azami tutar sınırı olmaksızın) 10 yıl), gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl), nitelikli personel desteği, enerji desteği (işletme tarihinden itibaren 10 yıla kadar enerji tüketim harcamalarının %50’si), hibe desteği ve yatırım yeri tahsisi yapılacaktır. tedarik edilen.

Nitelikli personel desteği, her nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmeyecek şekilde 5 yıl süreyle uygulanacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerinin yürütülmesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sorumluluğunda olacaktır.


  • Burçlar
  • hükümet desteği
  • pil hücresi
  • sanayi
  • üretme
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK