Başvurular dün itibarıyla başladı! 100 bin işletmeye enerji verimliliği hibesi

Başvurular dün itibarıyla başladı! 100 bin işletmeye enerji verimliliği hibesi

48
0
PAYLAŞ

Sanayide yeşil dönüşüm hızlanıyor. KOSGEB aracılığıyla Kobi Enerji Verimliliği Programı’nı projeklerini açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Mustafa Varank, “Bu programla işletmeleri yetkilendirilmiş satın alınacakları satın alacakları etüdü maliyetleri biz KOSGEB olarak karşı. KOBİ’lerimizin etütlerinden seçilecek olmaları durumunda, buradaki giderlerinin bir bölümünden beri yine KOSGEB’den yapılacak olan şeylerden bir tanesinden bahsedilebilir. “Üstleneceğiz”, işletmelere müjde verdi. Bakan Varank, programa başvuruların gün yüzüne çıkacağını duyurdu.

İŞLETMELERE ÇAĞRI

Bakan Varank, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (Türkiye Metal Sanayicileri) 49. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda konuşmada, yeşil günde elektrikli araç ve Sarj altyapıları gibi Yeni teknolojilerin çok önemli bir etki oluşturacağını, MESlerini küçük KOBİ’lerin karbon emisyonlarını azaltıp, enerjide gerilerde artırmaları vulguladı. Varank, Şunları söledi: “Örneğin, Ellerindeki Verimsiz Elektrik Motorlarının Verimlira Giderleriyleni Kabul Eden işetletmelerimize 100 Bin Li Lira Verimlilik Artırıcıları İçine 400 Bin Liraya Kadar Destek Vereceğiz. Büter İşletmelerimizi BU desktekten Yararllanchaa Davet Ediyorum.”

ENERJİ RAPORU ŞARTI

İlk program enerji etüdü yapılacak. Yetkilendirilmiş kişiler; işletmede kazanlardan fanlara, fırınlardan termal ölçüme kadar detayı bir etüt yapacak. Söz konusu rapor, KOSGEB bin girdikten sonra işletmeye 30 kadar destek sağlanamayacak gerçekleştirilecek. İşletme, rapordaki tespitlere destek için uygune giderse KOSGEB’den 400 bin liraya kadar geri edemediğiniz alacak. Bu tespit edilen TEP değeri 100-500 arası olan işlevlerden yararlanabilecek.

İŞVERENLERE ‘DESTEK PROGRAMI’ ÇAĞRISI

Genel Kurula katkılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Vedat Bilgin de İşbaşı Eğitim’de yardım planında, “Üretim kapsamındaki eğitime ilave ücretli işletmelerimize destek veriyor. Bütün ISLETMELER biz programı bu programa davet ediyor” konustu. Bilgin, şöyle konuştuk: “Burada yaşayacağımız üç ay biz vereceğiz, dokuz ay da siz çalıştıracaksınız Altı ay aldıysanız, 18 ay da siz çalıştıracaksınız Yani yaklaşık bir ve iki yıllı Aktif İşgücü iş’ Programı’nı açtık Bütün ISLETMELERI bu programa… davet ediyorum.”

KİMLER YARARLANABİLİR’İ TESPİT ETTİ Mİ?

Programdan önce olarak ‘Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair “kısaca alan destek. KOBİ’ler yararlanabilecektir.” Yıllık enerji tüketimleri 500 TEP Petrolden olan yaklaşık 100 bin işletmetekten faydalanabilecek. Program, Enerji Motorları Desteği ve Verimlilik Artırıcı Destek olarak iki ayrı modüle sahip bulunuyor. KOSGEB, tesislere ilk etapta rapor için 2 bin 500 TL’ye kadar destek verecek.


PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK