Balıkçılar av turizmi yapmak için izin bekliyor! Turist oltaya gelecek

Balıkçılar av turizmi yapmak için izin bekliyor! Turist oltaya gelecek

93
0
PAYLAŞ

Balıkçılar av turizmi yapmak için izin bekliyor!  Turist oltaya gelecek

25 bin küçük balıkçı teknelerine turist almak için izin bekliyor. Dünyada yaygın olarak uygulanan balıkçılık turizmi, hem balıkçıların gelirlerini artırmakta hem de denizlerdeki balık varlığını korumaktadır.

“>

Türkiye’deki balıkçı filosunun yüzde 89,6’sını (16,466) oluşturan küçük ölçekli balıkçılar, gelirlerini artırmak ve denizlerdeki ekolojik dengeyi korumak için ‘pesca turizmi’ (balıkçılık turizmi) yapmak istiyor. Başta İtalya, Fransa ve ABD olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında yaygın olarak uygulanan pesca turizmi ile 12 metrenin altında tekneleri olan geleneksel balıkçılar, yanlarına aldıkları toplam 3-4 turist ile günübirlik balık avlamak için dışarı çıkıyorlar. Turist başına 50 ila 100 Euro arasında gelir bırakan bu turlarla bir yandan yerel balıkçıların balıkçılık dışı gelirleri artırılırken, diğer yandan denizlerdeki balık stokları korunuyor.

BAKANLIK İZNİ GEREKLİ

Uygulama için Ulaştırma Bakanlığı’nın balıkçı teknelerine turist taşıma izni vermesi gerektiğini belirten Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) Başkanı Ramazan Özkaya, “Türkiye’de geçimini denizden sağlayan 40 bin kişi var. Bunların 25 bini küçük ölçekli balıkçılar. Bu balıkçılar, “Eğer balıkçılık dışı gelirleri artarsa, avlanma oranı düşecek ve denizdeki balık varlığı artacaktır. Bu nedenle sarı ruhsatı olmayan (balıkçı olmayan) sivillerin yeşil ruhsatlı balıkçı teknelerine alınmasına izin verilmelidir” dedi. Yaban Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) Genel Müdürü Aslı Pasinli Akdeniz’de küçük ölçekli balıkçılığın devamlılığını sağlamak ve aşırı avlanmayı önlemek için katılımcı bir ortak yönetim anlayışı oluşturmamız gerekiyor” dedi.

GELİRİN %90’I BÜYÜK

Türkiye’de 18 bin 55 balıkçı teknesi var. Bunlardan 1.589 adedi 12 metrenin üzerindeki tekneler ve 16.466 adedi 12 metrenin altındaki teknelerdir.

Türkiye’de avlanarak yakalanan balık miktarı yılda 463 bin ton civarındadır. Ekonomik değeri 2,3 milyar TL. 12 metrenin üzerindeki büyük balıkçı tekneleri bunun %90’ını yakalar.

Küçük balıkçıların ürünlerini hak ettikleri değere satabilmeleri için kooperatifler her gün müzayedeler düzenlemektedir. Balıkçıların ürünlerini soğuk hava depolarında muhafaza etmesinin ve beğenildiğinde satmasının önünü açar.

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Yaban Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) tarafından Foça, Mordoğan, (İzmir), Kaş (Antalya) ve Erdemli’de (Mersin) dört yıldır yürütülen Küçük Ölçekli Balıkçılık Projesi ile geçimini balıkçılıkla sağlayan kıyı toplulukları, geçimlerinin bağlı olduğu balık stokları ve uzun vadede yiyecek ve çalışarak gelir kaynaklarının güvence altına alınmasına katkıda bulunmak. Proje kapsamında bu hafta Mersin-Erdemli’den küçük ölçekli balıkçılar ve kooperatif yetkilileri İzmir’deki kooperatiflerle bir araya getirildi. İzmir’de gerçekleşen toplantıda, WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ile SÜRKOOP Başkanı Ramazan Özkaya arasında Ulusal Küçük Ölçekli Balıkçılar Platformu’nu kurmak ve sektörün sürdürülebilirliğini desteklemek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

AYLIK KAZANÇ MAKS 15 LİRA

İzmir’de balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Aslı ve Ergin Köseler çifti, denizdeki balık varlığının her geçen gün azaldığını, bunun da gelirlerini azalttığını söyledi. Balıktan ayda 5 ile 15 bin TL arasında kazandıklarını anlatan Aslı Köseler, “Geçmişte komisyoncular balığımızı çok daha ucuza alırdı. Kooperatifler sayesinde ürünümüzün değeri arttı.” Merdin Erdemli’de balıkçılık yapan Ömer Sümbül, ağabeyi Ayşe Sümbül ve babası Hidayet Sümbül’ün balıktan ayda ortalama 10 bin TL kazandığını ve kooperatifler sayesinde gelirlerinin artmaya başladığını söyledi.

“>


;”>

  • pesca turizmi
  • balıkçılık turizmi
  • Balık tutma
  • balıkçı
  • balıkçılık
  • turist
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK