Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı! Bölgesel ticaret artacak

Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı! Bölgesel ticaret artacak

82
0
PAYLAŞ

Azerbaycan ve Ermenistan anlaştı!  Bölgesel ticaret artacak

Azerbaycan ile Ermenistan arasında anlaşmaya varılan demiryolu hatları ile Rusya, Azerbaycan, Türkiye ve Ermenistan arasındaki bölgesel ticaret artacak. Nahçıvan ile Azerbaycan arasındaki demiryolu hattı, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki bağı güçlendirecek.

Aliyev-Paşinyan zirvesinde üzerinde anlaşmaya varılan, Azerbaycan’dan başlayıp Ermenistan’dan geçerek Nahçıvan’a ulaşan demiryolu hattı birçok ilki de beraberinde getirecek. Demiryolu ile Rusya, Azerbaycan, Türkiye ve Ermenistan arasındaki bölgesel ticaret artacaktır. Hattın stratejik öneme sahip Zengezur koridorunda yer alması büyük ekonomik avantajlar sağlayacaktır.

Aliyev ve Paşinyan, Azerbaycan’dan başlayıp Ermenistan’dan geçerek Nahçıvan’a kadar uzanan bir demiryolu hattı ve karayolu yapımı için anlaşmaya vardılar. Bu demiryolu, Azerbaycan’ın batı illerini Nahçıvan’a bağlayacak olan Zengezur koridoruna da güç katacak.

ARSA DA OLACAK

Hattın Ermeni kısmının geçeceği Zengezur bölgesindeki 43 kilometrelik bölümün yapımı için Azerbaycan ile Rusya arasında görüşmeler yapılacak. Karayolu hatlarının da demiryolu hattına paralel olarak devreye girmesi bekleniyor.

TRANSİT GEÇİŞİN AVANTAJI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileri, bu çalışmanın Türkiye ekonomisine olumlu etkileri olacağını vurguladı. Hattın stratejik öneme sahip Zengezur koridorunda yer almasının en önemli kazanımı yeni ve hızlı demiryolu hatlarına sahip olması olacaktır. Ayrıca transitten büyük ekonomik avantajlar da olacaktır.

BÖLGESEL TİCARET ARTIŞLARI

Yetkililer, Zengezur koridorunun Orta Asya, Hazar Bölgesi, Azerbaycan ve Ermenistan’ı Türkiye’ye bağlayan sosyo-ekonomik, jeopolitik ve jeostratejik özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Koridor, Rusya, Azerbaycan, Türkiye ve Ermenistan arasındaki demiryolu ağını genişletecek ve bu da bölgesel ticarete olumlu etki yapacaktır.

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR

Zangezur koridorunun gelecekte Güney Kafkasya’da ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi için yeni fırsatlar sunacağı öngörülmektedir.

Bu koridorun işlemesi ile Asya ve Avrupa arasındaki orta koridorun demiryolu ve karayolu yük taşıma kapasitesi artacak ve bu da Pekin’den Londra’ya Doğu-Batı ticaretinin artmasına olumlu katkı sağlayacaktır.

İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİLER

Orta koridorun etkinliğinin artmasıyla birlikte Hazar Denizi’nde Azerbaycan ile geliştirilebilecek projeler ve Nahçıvan ve Rusya ile sağlanabilecek işbirliği ile Türkiye’nin bölgedeki stratejik konumunun öneminin artacağı öngörülmektedir. ulaşım ve enerji alanında. Ayrıca bölgede oluşacak yük hareketliliğinin Türkiye’nin Kafkasya sınırındaki illerin ekonomik olarak güçlenmesine ve özellikle lojistik sektörüne yönelik istihdam sayısının artmasına olumlu etkileri olması bekleniyor.


  • Zengezur koridoru son durum
  • Ermenistan Azerbaycan
  • yol artacak
  • transit geçiş avantajı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK