Akaryakıt sektöründe yeni dönem başlayacak

Akaryakıt sektöründe yeni dönem başlayacak

98
0
PAYLAŞ

Akaryakıt sektöründe yeni bir dönem başlayacak

Yeni yıldan itibaren akaryakıt bayileri sadece EPDK tarafından yetkilendirilmiş otomasyon firmaları ile çalışabilecek.

“>

Bayi denetim sisteminin kurulması ve uygulanması için tüzel kişilerin yetkilendirilmesinde aranacak idari, mali ve teknik şartlar ile otomasyon şirketleri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin hak ve yükümlülükleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlendi. (EPDK).

İDARİ CEZA UYGULANABİLİR

Bu kararla otomasyon firmalarının yeterli sayıda personel ile en kaliteli hizmeti vermesi amaçlanırken, ruhsatı olmayan ve yetkin olmayan otomasyon firmalarının da piyasayı olumsuz etkileyecek faaliyetlerde bulunmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca bu tarihten sonra mevzuata aykırı hareket eden otomasyon firmalarına idari para cezası uygulanabilecek.

Piyasadaki otomasyon sistemlerinin kurulum, bakım ve onarımı için EPDK’dan izin başvurusunda bulunacak firmaların faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak için yeterli sayıda personel istihdam etmesi, gerekli sayıda yetkili servis ağına, kalite belgelerine sahip olması gerekmektedir. faaliyet için mali yeterliliği sağlayacak sermaye, nakit ve cari oranlara sahip olmak, Yetkili servislerin de yapılacak işin niteliğine göre gerekli şartları taşıması zorunludur.

“OPERASYONLARI DURDURMAK ZORUNDA OLABİLİR”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, düzenlemenin hem bayi faaliyetlerinin aksamaması hem de denetimlerin daha etkin yürütülmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Yaklaşık 52 distribütör ve 13 bin bayilik lisansı sahibinin otomasyon sistemleri sürecini bir an önce tamamlaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

“1 Ocak itibariyle akaryakıt sektöründe yeni bir dönem başlayacak. Otomasyon sistemi piyasanın sağlıklı işlemesi için çok önemli. Hem distribütörler hem de bayilik lisansı sahipleri otomasyonda beklediğimiz adımları atmazlarsa bizler de olabilir. Distribütör lisansı sahipleri, bayi denetim sisteminin kurulması, bakımı ve bu tarihten itibaren distribütör lisansı sahipleri, bayi denetim sistemi kurulmamış veya bayi denetim sistemine uymayan bayilere akaryakıt ikmali yapamayacak. Tüketicilerimizin bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için ilgili sektör temsilcilerimizden gerekli hassasiyeti gösterip üzerlerine düşeni yapmalarını rica ediyoruz. Bekliyoruz.”

“>


;”>

  • yakıt endüstrisinde yeni dönem
  • yakıt endüstrisi
  • sıvı yakıt
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK