ABD için korkutan uyarı: Tarihi bir mali krizi tetikleyebilir

ABD için korkutan uyarı: Tarihi bir mali krizi tetikleyebilir

66
0
PAYLAŞ

ABD için ürkütücü uyarı: Tarihi bir mali krizi tetikleyebilir

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, “Ülkenin temerrüdü tarihi bir mali krizi tetikleyebilir” dedi. Yellen, Kongre’ye federal borç limitini artırma çağrısında bulundu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkenin temerrüde düşmesinin “tarihi bir mali krizi” tetikleyebileceğini söyleyerek, Kongre’ye federal borç sınırını yükseltmesi için bir kez daha çağrıda bulundu.

Yellen’ın “Kongre, Borç Limitinizi Artırın” başlıklı makalesi The Wall Street Journal’da yayınlandı.

Söz konusu yazıda Yellen, ABD’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu krizden çıktığını ve ülkenin kendisini başka bir mali sıkıntıya sokmaması gerektiğini belirtti.

Kongre’nin 1960’tan bu yana ülkenin borç limitini yaklaşık 80 kez artırdığını veya askıya aldığını hatırlatan Yellen, bunun yeniden yapılması gerektiğini, aksi takdirde Hazine Bakanlığı’nın nakit dengesinin yetersiz düzeye düşeceğini ve federal hükümetin borcunu ödeyemeyeceğini ifade etti. borçlar.

Yellen, “ABD hiçbir zaman temerrüde düşmedi. Ülkenin temerrüdü, sürmekte olan halk sağlığı acil durumunu daha da kötüleştirecek tarihi bir mali krizi tetikleyebilir” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Temerrütün faiz oranlarında ani bir yükselişi, hisse senedi fiyatlarında keskin bir düşüşü ve diğer finansal çalkantıları tetikleyebileceğine işaret eden Yellen, “Mevcut ekonomik toparlanmamız resesyona dönüşebilir. Bu krizden kalıcı olarak daha zayıf bir ülke olarak çıkabiliriz. ” deyimini kullandı.

Yellen, Kongre üyelerinin borç limitini yeniden gözden geçireceklerinden emin olduğunu, ancak hızlı hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

8 Eylül’de ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye, federal hükümeti geçici olarak finanse etme önlemlerinin ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu ve onu borç sınırında mümkün olan en kısa sürede harekete geçmeye çağırdı. Kongreye başvurmuştu.


  • ABD Hazine Bakanı Yellen
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, mali kriz konusunda uyardı
  • ABD küçük kriz
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK