Ehliyette direksiyon sınavlarıyla ilgili yeni gelişme… Devrim niteliğinde olacak

Ehliyette direksiyon sınavlarıyla ilgili yeni gelişme… Devrim niteliğinde olacak

21
0
PAYLAŞ

Ehliyette direksiyon sınavı ile ilgili yeni gelişme... Devrim yaratacak

Direksiyon testleriyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün sınavlarda bazı değişiklikler öngördüğü ve ehliyet sınav süresinin uzatılmasının planlandığı belirtildi.

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, direksiyon sınavında devrim niteliğinde bazı değişikliklerin planlandığını belirterek, “Yeni düzenleme ile ehliyet sınavlarının 35 dakika olan direksiyon sınavlarının uzatılması, sürüş güvenliğinin sağlanması gibi bazı değişikliklere gidildi” dedi. eğitimlerin gece verilmesi ve adayın farklı trafik koşullarında test edilmesi planlanmıştır.” söz konusu.

Tekin, AA muhabirineBugün Trafik Eylem Planı çerçevesinde hem teorik hem de direksiyon sınavlarında standartların biraz daha yükseltileceğini vurgulayan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün sınavlarda bazı değişiklikler öngördüğü belirtildi. .

Yeni yılda gündeme gelmesi planlanan düzenlemeye hazırlandıklarını belirten Tekin, ilgili kurumların görüşleri alındıktan sonra taslağın netleşeceğini ifade etti.

Murat Tekin şöyle devam etti:

“Sürüş sınavında devrim niteliğinde bazı değişiklikler planlanıyor. Yeni ehliyet yönetmeliği ile ehliyet sınavlarının 35 dakika daha uzatılması, eğitimlerin özellikle gece verilmesinin sağlanması, ehliyet sınavının yapılması gibi bazı değişiklikler planlanıyor. Mevcut çalışma bunu gösteriyor.Yani kursiyerin akan trafikte karşılaşabileceği tüm manevraları ve deneyimleri sınavda yaşayacağı öngörülmektedir.Çok daha ciddi, daha uzun süreli sürüş sınavlar bizi bekliyor. Yeni yönetmelik değişikliği ile direksiyon sınavı süresi biraz daha uzayacak.

“EĞİTİM KALİTESİ HER ZAMAN UCUZ FİYATA DÜŞÜK”

Sürücü kurslarına başvuran kursiyerlerin en az 34 saat teorik ve en az 16 saat pratik direksiyon eğitimi aldıklarını vurgulayan Tekin, yeni yönetmelikle verilecek ders sayısının artma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.

Kursiyerlerin sürücü kursundan ders alma hakkını mutlaka talep etmeleri gerektiğini anlatan Tekin, “Gidecekleri sınav çok ciddi bir sınav olduğu için bu eğitimleri almazlarsa başarılı olmaları çok zor. Tabii bunun karşılığı da var. Bu eğitimi verdiğinizde bir ücreti var. “Kursiyerler kurum kurum geziyor, fiyat almak istiyorlar. Aslında ucuz fiyata eğitim kalitesi her zaman düşüktür. Bu eğitimler daha sonra sınavda karşısına çıkacak, bu eğitimler sayesinde ancak bu sınavda başarılı olabilir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 30 milyonun üzerinde ehliyetli sürücü bulunduğunu ifade eden Tekin, bu sayının nüfusun yaklaşık yüzde 38’ini oluşturduğunu söyledi.

Ehliyet sınavı öncesi verilen eğitimin önemine dikkat çeken Tekin, “Geçmişte Birleşmiş Milletler’e olan taahhüdümüzde 2020 yılına kadar ölümlü kazalarda ölüm oranını yüzde 50 azaltmak hedeflenmişti. Araç ve sürücü sayısındaki artış, ölümlü kazalarda ölüm oranı 2020 yılına kadar yüzde 50 azaldı.” dedi.

2013 YILINDA YÖNETMELİKLE DİREKSİYON SINAV SÜRESİ ARTTIRILMIŞTIR

2013 yılında yapılan değişiklikle sınavlarda başarı oranının yüzde 99’dan yüzde 40’lara düştüğünü ifade eden Tekin, “Çünkü o düzenleme ile ehliyet sınavı süreleri uzatıldı. Geçmişte 15 dakika olan ehliyet sınavları , 2013 düzenlemesinden sonra önce 30 dakikaya, ardından 35 dakikaya çıkarıldı.” dedi.

Söz konusu düzenlemenin sınavlara ciddiyet getirdiğini anlatan Tekin, şöyle devam etti:

“Bu sınavları yaptığımız güzergahlarda park etme, geri geri gitme, aracı yokuştan kaldırma gibi kriterleri aramaya başladık. Eskiden direksiyon sınavları 100 puan üzerinden hesaplanırdı ama bugün buna başarılı veya başarısız deniyor. Yani bir kursiyer direksiyon sınavına geldiğinde önce iki araç arasına park etmeye karar verir.Bütün bu manevraları gösterdikten sonra aracı yokuştan kaldırıp 25 metre geri dönerek başarılıysa devam etmesi gerekir. Kalan alanlarda 35 dakikalık sınav.Başarısız olursa kursiyer yine sürücü kursundan 2 saat ders alır, tekrar gelip bir sonraki sınavına girmek zorundadır.Burası Avrupa’ Birçok ülkeyi incelediğimizde aslında, standartlarını karşılayan ve hatta bazı yerlerde geçen kriterler.”

Teorik sınavlarla ilgili bazı değişikliklere gidildiğini kaydeden Tekin, “Örneğin ehliyet sınavlarına görsel sorular ve videolu sorular geldi. Eskiden kağıt kalemle yazılı sınavlar artık elektronik ortamda yapılıyor. Kursiyerler konuyu öğreniyor. sınav sonuçları aynı gün. Yani günümüz normlarına ve trafikte karşılaşabilecekleri senaryolara uygundur. Sorular soruluyor.” konuşmasını bitirdi.


  • sürücü ehliyeti
  • sürüş testi
  • düzenleme
  • Murat Tekin
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK