Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin raporuna tepki

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin raporuna tepki

57
0
PAYLAŞ

Dışişleri Bakanlığı'nın ABD raporuna tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin terör raporuna tepki göstererek, “Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesinin adil bir şekilde değerlendirilmediği yönündeki rapor eksik ve taraflıdır” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2020 terör raporuyla ilgili soruyu yanıtladı. Bilgiç, “Türkiye terörle mücadelesini hukuk temelinde, terör örgütü ayrımı yapmadan yürütmekte, güvenlik ile hak ve özgürlükler arasındaki dengeyi hassasiyetle gözetmektedir. Dolayısıyla hak ve özgürlüklerin orantısız ve sınırsız bir şekilde kısıtlandığı iddiası, Söz konusu rapordaki gerekçe temelsiz ve kabul edilemez” dedi.

DHA’da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘2020 Terörizm Raporu’na ilişkin, “Türkiye terörle mücadelesini hukuk temelinde yürütmekte, terör örgütü ayrımı yapmadan terörle mücadelesini dikkatle izlemektedir. güvenlik, hak ve özgürlükler dengesi Bu nedenle, söz konusu raporda, hak ve özgürlüklerin orantısız ve haksız yere kısıtlandığı iddiası temelsiz ve kabul edilemezdir.

Sözcü Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘2020 Terör Raporu’ ile ilgili sorusuna yazılı yanıt verdi. Bilgiç, raporda Türkiye’nin PKK, DHKP-C ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadelesinin ve bu alandaki uluslararası çabalara yaptığı etkin katkıların adil bir şekilde değerlendirilmediğini belirtti. Raporun bu konuda eksik ve önyargılı bir yaklaşımı yansıttığını vurgulayan Sözcü Bilgiç, şunları kaydetti:

“Türkiye terörle mücadelesini hukuka dayalı olarak, terör örgütleri ayrımı yapmadan yürütmekte, güvenlik-hak ve özgürlükler dengesini hassasiyetle gözetmektedir. bahsi geçen rapor mesnetsiz ve kabul edilemez Raporun Suriye bölümünde PKK bağlantılı gruplar Ülkemizin öncelikli olarak Suriye’deki terörle mücadele ile ilgilendiğinin ifade edilmesi, SDG/PYD/YPG’nin PKK ile aynı olduğunun kabulüdür. ABD’deki muhataplarımız bunu çok iyi biliyorlar, bu nedenle Suriye’de hastaneler de dahil olmak üzere sivilleri hedef alan PKK bağlantılı terör saldırılarının son gün 120’den fazla masumu öldürmesi kabul edilemez. yıl, raporda yer almıyor Öte yandan, sözde ‘SKH’ Suriye’de YTS’lerin gözetimine atıfta bulunan bölümde, Uluslararası basında da belirtildiği gibi, örgütün YTS’leri rüşvet karşılığında serbest bırakmasını örgütün gerçek niyetini örtbas etme çabası olarak değerlendiriyoruz.”

‘İTTİFAK İLİŞKİSİ RUHU İLE UYUŞMAZ’

Raporda, sözcü Bilgiç, Türkiye’nin FETÖ’ye karşı meşru mücadelesinin, darbe girişimi ve organize suç faaliyetleri ne olursa olsun ön yargıyla değerlendirildiğini belirterek, “FETÖ’nün acımasız bir terör örgütü olduğu somut deliller ve yargı kararlarıyla ortaya konmuştur. suç şebekesi Sadece ülkemiz için değil, faaliyet gösterdiği her ülkenin güvenliği ve istikrarı için bir tehdittir. FETÖ elebaşı dahil FETÖ mensuplarına barınak sağlamak ve bu alanda Türkiye ile işbirliği yapmaktır. “ABD ve müttefikleri terörle mücadelede tutarlı, kararlı ve etkili bir yaklaşım bekliyor. Diğer tutum ve açıklamalar, terörle mücadelede uluslararası işbirliğini geliştirme çabalarına ve ittifak ilişkisinin ruhuna uymamaktadır” dedi.


  • Dışişleri Bakanlığı
  • Bilgiç
  • ABD Raporu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK