Destanın izleri 24 metrede

Destanın izleri 24 metrede

59
0
PAYLAŞ

Destanın izleri 24 metre

Çanakkale batıkları New York Times’ta. Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nda Çanakkale Savaşı’ndan kalma 106 yıllık batık gemiler dalış turizmine açılacak. İngiliz ve Fransız zırhlılarının yer aldığı gemi enkazı parkı New York Times’ta yer aldı.

“>

Çanakkale Savaşı’ndan kalma 106 yıllık batık gemiler, bu ayın sonunda Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı adıyla dalış turizmine açılacak. İlk batık, İngiliz Kraliyet Donanması’nın ‘HMS Majestic’ savaş gemisi olacak. ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times’ın muhabiri Joshua Hammer, bir Türk dalgıç eşliğinde batık gemileri ziyaret ederek bir tarih yaşadığını anlattı. Ziyarete açılacak olan ilk batık ‘HMS Majestic’e inen Hammer, 24 metre derinlikte batan gemide hala top mermilerinin olduğunu görünce duygulandığını belirtti.

OSMANLI’NIN İĞRENÇLİĞİ

Eftelya Dina sefer gemisi ile Gelibolu Tarihi Sit Alanı Başkanı İsmail Kaşdemir eşliğinde Seddülbahir’deki batıkları ziyaret ettiklerini belirten muhabir, Çanakkale girişlerinin İngiliz ve Fransız gemileriyle dolu olduğunu söyledi. İngiliz gemileri Goliath, Triumph ve Louis ile Fransız savaş gemisi Bouvet’i gördüklerini söyleyen Hammer, deneyiminin Türklere Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden önceki kısa bir ihtişam dönemini hatırlattığını söyledi.

1895 yılında İngiltere’nin Portsmouth kentinde inşa edilen 421 metrelik savaş gemisi HMSMajestic, ziyaretçilere açılan ilk batık olma özelliğini taşıyor. 27 Mayıs 1915’te bir Alman U-21 denizaltısı Majestic’i batırdığında 43 denizci öldü.

HMS Majestic’ten alınan demir çapanın bir kısmı.

Majestic’in Helles Burnu açıklarında batmasından yarım yüzyıl sonra, bir Fransız şirketi Ankara ile bir anlaşma yaptı ve hurda metal almak için gemiyi havaya uçurdu. Patlamaların ardından bir kısmı sağlam kalan gemi, demir yığınına dönüştü.

“>


;”>

  • çanakkale Savaşı
  • Çanakkale Batıkları
  • hms görkemli
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK