Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Karadeniz’in derin alanlarında da çalışmalar sürecek dedi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Karadeniz’in derin alanlarında da çalışmalar sürecek dedi

91
0
PAYLAŞ

Başkan Yardımcısı Oktay, Karadeniz'in derin bölgelerinde çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 7. Uluslararası Mavi Karadeniz Kongresi’ne katıldı. Karadeniz’in barış, istikrar ve refah denizi olması için önemli sorumluluklar gösterildiğini vurgulayan Oktay, “Karadeniz’in derin/ultra derin deniz alanlarında kuyu açma çalışmaları devam edecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Komşu olduğumuz ülkelerin Karadeniz’de kendi aralarında gerginlik yaşamasını istemiyoruz. Ancak komşularımızla işbirliği ve dayanışma için masaya oturduğumuzda, onların siyasi sorunlarını kapının ardında bırakıp deniyoruz. olumlu katkı sağlamak.” dedim.

AA’nın raporuna göre Oktay, Grand Cevahir Otel’de düzenlenen 7. Uluslararası Mavi Karadeniz Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkali-5 kuyusunda başlatılan sondaj çalışmalarının ülkenin 10-11 yıl boyunca doğal gaz ihtiyacını karşılayacağını vurguladı. Derin denizlerde kuyu açma çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti.

Karadeniz doğalgazının en büyük cari açık kalemi olan enerji harcamalarına katkı sağlayacağını ve bölgedeki kalkınmanın itici gücü olmaya devam edeceğini belirten Oktay, Karadeniz’in korunmasına da önem verdiklerini söyledi. Çevresel zorluklara karşı deniz.

İstanbul’da ev sahipliği yaptıkları Bükreş Sözleşmesi’nin, Karadeniz’in kirliliğe karşı korunmasında uluslararası işbirliğinin önemli bir çerçevesini oluşturduğuna dikkat çeken Oktay, “Denizcilik, çevre koruma, ulaşım, balıkçılık ve kıyı turizmi faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesini sağlıyoruz. bölgede çevreye duyarlı bir şekilde yürütülmektedir. “Çevreyi korurken ve bu doğrultuda deniz kaynaklarından faydalanırken sürdürülebilir ekonomik büyümeyi hedefleyen mavi ekonomi çalışmalarını önemsiyoruz. Ülkemizin mega projelerinden biri olan Kanal İstanbul projesi de ülkemize değer katacak hamlelerimizden biri. Karadeniz her yönüyle.” dedi.

KARADENİZ, MAVİ EKONOMİDE KÜRESEL BİR ÇEKİM MERKEZİ OLACAK

Kanal İstanbul Projesi’nin Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayan alternatif bir su yolu güzergahının yapımını kapsadığını vurgulayan Fuat Oktay, şunları söyledi:

Proje, Boğaziçi’nin trafik yükünü ve son yıllarda Karadeniz havzasında artan ticaret hareketliliği ile liman ve gemi sayısındaki artışın yol açtığı trafikle ilgili tüm riskleri azaltacaktır. Kanalın Karadeniz çıkışının hemen doğusunda konteyner limanı ve lojistik merkezi, batısında ise rekreasyon ve yenilenebilir enerji alanı olacak ve bölgeye ayrı bir değer katacak. Ayrıca proje kapsamında ortaya çıkacak kazıyı Karadeniz’de kıyı dolgusu olarak kullanarak Terkos Gölü’nün sızdırmazlığına katkı sağlayacağız. Kanal İstanbul, Marmara’daki su kalitesinin iyileştirilmesinden, müsilaj oluşumunun önlenmesinden su debisine sağlayacağı olumlu etkilere kadar çevreci bir projedir. Muhalefet Kanal İstanbul’a sadece Karadeniz’in refahı ve çevre açısından bakabilseydi, projeye bugüne kadar iftira atmanın nefeslerini boşa harcamak olduğunu anlarlardı. Kanal İstanbul ile Boğaz nefes alacak, böylece mavi Karadeniz ve tüm Karadeniz ülkeleri kazanacak. Bu vesileyle başta kongreye katılan akademisyenler olmak üzere bölgede çalışan tüm hocalarımızı Kanal İstanbul’un yaratacağı fırsatlar ve katkılar üzerinde çalışmaya ve karar vericilere yeni bakış açıları sunmaya davet ediyorum. Ortak çabalarımızla Karadeniz, mavi ekonomide küresel bir çekim merkezi haline gelecektir.

“KARADENİZ’DE GERİLİM İSTEMİYORUZ”

Karadeniz’de komşularla ilişkilerin dengeli, şeffaf ve ilkeli bir şekilde sürdürüldüğünü anlatan Oktay, “İkili ilişkilerimizde 500. yılını geride bıraktığımız Rusya ile TürkAkım ve TürkAkım gibi önemli işbirliklerine imza atıyoruz. Akkuyu Nükleer ve bölgedeki görüş ayrılıklarının kazan-kazan ilişkilerimizin önüne geçmesine izin vermiyoruz Dengeli dış politikamız Bir zorunluluk olarak komşumuz Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyor ve bunu ifade ediyoruz. Her platformda kararlılıkla… Komşu olduğumuz ülkelerin Karadeniz’de kendi aramızda gerginlik yaşamasını elbette istemiyoruz, olumlu katkı sağlamaya çalışıyoruz.” dedim.

Oktay, bölgedeki gerginliğin tırmanarak, kıyıdaş ülkelerle birlikte tüm bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehdit edecek bir noktaya gelmesine izin verilmemesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

Çok taraflı işbirliklerinin yaratacağı sinerji ile mevcut sorunların çözüleceğine olan inancımızı da sürdürüyoruz. Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’de çatışmayı körükleyen tutumları dikkate alındığında, Karadeniz’de Yunanistan ile aynı tutuma sahip bir komşumuzun olmaması sevindiricidir. 1936 Montrö Sözleşmesi ve BLACKSEAFOR’un Karadeniz’de sağladığı güvenlik ortamının Ege Denizi ve Akdeniz’de de gerçekleşmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. BLACKSEAFOR anlaşmasına göre; Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Türkiye ve Ukrayna’nın kendi aralarında kuracakları iş birliği çerçevesinde güvenlik konularında ortak hareket etmelerinin önü açıldı. Karadeniz’de olduğu gibi Doğu Akdeniz’de de uluslararası hukuka ve eşitlik ilkesine uygun olarak kıyıdaş ülkelerle anlaşmalar imzalayarak sorunları çözmek istiyoruz. Sorunları karşılıklı müzakereler yoluyla çözmek ve refahı adil bir şekilde, hiçbir aktörü dışlamadan, kazan-kazan formülüyle paylaşmak herkesin çıkarınadır. Mavi diplomasi ve mavi güvenliğin öneminin bilincinde; Tüm deniz yetki alanlarımızda barış, istikrar ve refahın sağlanması için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.

“MAVİ KARADENİZ İÇİN HER ZAMAN İŞBİRLİĞİNİN DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ”

Türkiye’nin Karadeniz’de uluslararası ekonominin ve güvenliğin lokomotifi olduğunu, her türlü olumsuz durumda sigortasının olduğunu vurgulayan Oktay, “Terörle mücadelede kararlı duruşumuzla Karadeniz’in istikrar ve refahla anılmasına katkıda bulunuyoruz. ve hakkaniyetten yana duruşumuzu, köklü ilişkilerimiz ve stratejik ortaklıklarımızla ticaretten enerjiye, ulaşımdan turizme kadar her zaman Mavi Karadeniz’in iş birliğinin destekçisi olacağız.Mavi Karadeniz’de güvenliğimizi güçlendirmek. Mavi vatanın cennet köşesi denizde, denizcilik işlerinin güçlendirilmesi, liman hizmetlerinin kapasitesinin artırılması, yeni sivil-asker liman ve üslerin inşası gibi adımları atıyoruz. Atmaya devam edeceğiz.” dedim.

Fuat Oktay, 7. Uluslararası Mavi Karadeniz Kongresi’nin Karadeniz’de ortaklık ve komşuluk dayanışmasına katkı sağlayacağına inandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kongre kapsamındaki akademik çalışmalarınızdan dolayı her birinizi kutluyor, Karadeniz’in bir refah denizi haline gelmesine yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Başta Karadeniz Stratejik olmak üzere tüm paydaşlara şükranlarımı sunuyorum. Kongrenin düzenlenmesine katkı sağlayan Araştırma Merkezi.
Bundan ortaya çıkacak fikir ve projelerin hayata geçirilmeye çalışıldığı ve daha güçlü işbirliklerinin hakim olduğu bir Karadeniz’in değerlendirilmesi amacıyla Sekizinci Mavi Karadeniz Kongresi’nin gerçekleştirilmesini temenni ediyorum.”


  • fuat oktay
  • sondaj
  • Kara Deniz
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK