CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tepki! Hizmete bütçe yok lojmana var

CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tepki! Hizmete bütçe yok lojmana var

18
0
PAYLAŞ

CHP İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na tepki!  Hizmet için bütçe yok, lojman var

Ekrem İmamoğlu, İBB’ye ait arsa üzerinde Rumelihisarı’ndaki konaklaması için belediyenin tüm imkanlarını seferber etti. Hizmet söz konusu olduğunda kaynak sıkıntısından bahseden İmamoğlu, kendi lojmanında da hiçbir masraftan kaçınmadı.

“>

Ekrem İmamoğlu’nun geçtiğimiz ay tadilat haberi yayınlanan Rumeli Hisarı’ndaki şehitlik arazisi üzerine inşa edilmiş saray benzeri lojmana yerleştiği iddia edildi. Şehirdeki birçok projede kaynak yetersizliğinden bahseden İmamoğlu, burada hiçbir masraftan kaçınmadı. Naif Baba Rumeli Hisarı Şehitler Tekkesi ve Naif Baba Tekkesi’nin arazisi Bedrettin Dalan döneminde Robert Kolej’den İBB’ye geçmişti.

ŞEHİT BÖLGESİNDE KONUT

Sabah’ta yer alan habere göre Ağustos ayının sonunda Boğaz manzaralı bir lojmana yerleşmeye başlayan İmamoğlu’nun, büyük tepki çeken mezarlık arazisinde lüks bir yaşam sürdüğü kaydedildi. Dün sabah lojmana yerleşen CHP genel başkanının şahsi aracı lojmanda park halindeyken görüntülenirken, arazi çevresinde hazırlıklar tüm hızıyla devam etti. Lojmanlara giden yollar yeni asfaltla kaplandı, çevredeki düzensiz yapılar ve iş yerleri İBB polisi tarafından traş edilmeye başlandı. İmamoğlu’nun yer değiştirmesini eleştiren Gazeteci Tolga Saçıkara, “Gazeteciler ve tarihçiler olarak bunu doğru görmüyoruz. Çünkü burası bir şehitlik yeri. Hemen yanında Nafi Baba şehitliği var. Önceki belediye başkanları bunu yapmadı. . Şehitlik alanındaki konutlar şık görünmüyor.” .

CUMHURBAŞKANI YAŞADIĞI YERDE KAYBOLMAK İSTEMİYOR

Mahallede yaşayan vatandaşlar da birkaç haftadır devam eden hazırlıklarla ilgili olarak, “Yollar tamamlandı. İşyerleri toparlanıyor. Demek ki cumhurbaşkanı gittiği yerde kaybolmak istemiyor. Birkaç haftadır sahada hareketlilik var. Özel güvenlik görevlileri dolaşmaya başladı” dedi. İmamoğlu, tartışmaya konu olan lojmanla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, “İBB’nin kendi arazileri var, bu binaların kullanımına kurum karar veriyor. Lojman deniyor, başka bir şey. Biri inşa etmiyor. kendine bir ev, lojman yapar.”

İBB UHD’DE YAPILMIŞTIR

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’ndeki Şehitler Tekkesi arazisi üzerinde bulunan Nafi Baba Tekkesi, Kalkınma Bakanlığı bütçesi ile “Nafi Baba Tekkesi Koruma Projesi” kapsamında 2015 yılında yeniden inşa edildi. Aralık 2015’te özel ödenekle inşaatı tamamlanan tekke, ‘Boğaziçi Üniversitesi Nafi Baba Tarih, Kültür Varlıkları ve Arşiv Merkezi’ olarak kullanıldı. Şehitlik Mezarlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sorumluluğunda inşa edildi.

SUHEDA KUYUSU…

Şehitlik Mezarlığı, Şuheda Kuyusu olarak da bilinir. Şüheda Kuyusu, İstanbul’un fethi sırasında Rumelihisarı’nda hayatını kaybeden şehitlerin defnedildiği toplu mezardır.

Osmanlı Devleti’nin ilk toplu şehadetidir. 1451 yılında Osmanlı ordusunun öncü, akıncı ve askeri olan bir grup Osmanlı askeri, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle Rumelihisarı’nın yapımına paralel olarak Bizans’ın içlerine doğru ilerlerken, bazı askerler Rumelihisarı’nın yukarı bölgesinde ve toplu halde şehit oldu. bir kuyuya gömüldü. Bu kuyuya Süheda Kuyusu adı verildi.

Ekrem İmamoğlu göreve geldikten sonra Bedrettin Dalan döneminde İBB’ye ait olan bu yeri lüks malzemeler kullanarak cumhurbaşkanlığı konutuna dönüştürmeye başladı. Bu kapsamda derviş bahçesindeki 160 yıllık ceviz ağacı kesilerek yerine kış bahçesi yapıldı.

“>


;”>

  • Ekrem İmamoğlu konutu
  • Ekrem İmamoğlu Rumeli Hisarı lojmanı
  • Ekrem İmamoğlu Rumeli Hisarı lojman tadilatı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK