Çanakkale Boğazı’na dökülüyor… Ekolojik risk saptandı!

Çanakkale Boğazı’na dökülüyor… Ekolojik risk saptandı!

72
0
PAYLAŞ

Çanakkale Boğazı'na akıyor... Ekolojik risk tespit edildi!

Şehri ikiye bölen ve Çanakkale Boğazı’nı boşaltan Sarıçay’da ekolojik risk tespit edildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, kenti ikiye bölen Sarıçay’dan aldıkları numunelerde yapılan incelemede yüksek düzeyde ekolojik riskle karşılaşıldığını söyledi. .

AA’nın haberine göre, Erginal, gazetecilere yaptığı açıklamada, son 10 yılda Türkiye’nin farklı bölgelerindeki göl, baraj ve akarsu çökellerinde ekolojik risk analizleri üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Bu çalışmalarda amaçlarının su kaynaklarının durumunu incelemek olduğunu anlatan Erginal, şunları kaydetti:

“Sularımız küresel ısınma ile buharlaşıp yok olurken bir yandan da ne yazık ki insan etkisiyle aşırı derecede kirleniyor. Metaller her yere doğal yollarla, dereler ve kayaların aşınması ile taşınıyor. Bunun dışında insan etkisi, doğrudan insan müdahalesi. , hatalı tarım uygulamaları, tarım arazilerinde aşırı gübre kullanımı. Böcek ve zararlılarla mücadelede kullanılan pestisitleri, sulara ne ölçüde girdiğini, tortullarda, sularda ve toprakta neden olduğu metal zenginleştirmelerini araştırıyoruz.”

Sarıçay’daki kirliliğe dikkat çeken Erginal, şöyle devam etti:

“Zaman zaman renginden bu belli oluyor. Tabii renginin koyulaşması her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Sarıçay yatağı boyunca 26 noktadan numune aldık. 26 noktadan aldığımız tortu örnekleri son derece detaylı bir şekilde analiz edildi. Kanada’da güvenilir akredite laboratuvar. Metal zenginleştirmelere baktık. “Cıva ve arsenik açısından özellikle yüksek değerlerin olmadığını belirtmeliyim. Ancak kadmiyum metalinde zenginleşme vardır. Sarıçay yatağının çökellerinde özellikle nikel ve kurşun açısından önemli bir ekolojik risk, yüksek düzeyde ekolojik risk var.”

Soruşturma sonuçlarını bir makale halinde derlediklerini anlatan Erginal, “Sarıçay’ın yatağındaki tortullarda nikel, kadmiyum ve kurşun yönünden zenginleşme varsa bunun canlılara geçip geçmediğinin daha fazla araştırılması gerekiyor. ” söz konusu.

Prof. Dr. Erginal, çayın Çanakkale Boğazı’na döküldüğünü hatırlatarak, denizde kirlilik olup olmadığını uzman bilim adamlarının araştırması gerektiğini ifade etti.


  • Çanakkale
  • Sarıçay
  • ekolojik risk
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK