Beze sandığı şişlik az kalsın hayatını karartıyordu! Gerçeği öğrenince şaşkına döndü

Beze sandığı şişlik az kalsın hayatını karartıyordu! Gerçeği öğrenince şaşkına döndü

58
0
PAYLAŞ

Beze göğsündeki yumru neredeyse hayatını kararttı!  Gerçeği öğrendiğinde şaşkına döndü.

Kars’ta 9 yıldır beze olduğunu düşündüğü şişliğin 25 santimetrelik kötü huylu bir tümör olması üzerine ameliyat olan kadın, “Doktorlarımızdan Allah razı olsun, ameliyatla bacağımı kurtardılar. kitle büyüktü ve içe doğru uzamıştı. Şişliği dışarıdan görebiliyordum ama vücudun içinde büyüdüğünü hiç fark etmemiştik.” söz konusu.

Kars’ta yaşayan Aynur Kolcu’nun 9 yıldır beze sandığı kötü huylu tümör başarılı bir operasyonla başarıyla çıkarıldı.

AA’da yer alan habere göre, Sarıkamış ilçesine bağlı Yenigazi köyünde yaşayan 6 çocuk annesi 46 yaşındaki Kolcu, yaklaşık 9 yıl önce ağrı şikayetiyle gittiği sağlık kurumlarında rahatsızlığının bir bezden kaynaklandığı gerekçesiyle ileri tetkiklerini yaptırmadı. kalçasında şişlik.

Şikayetlerinin artması nedeniyle yürümekte zorlanarak Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne başvuran Kolcu, Doç. Dr. Kutsi Tuncer tarafından muayene edildi.

Detaylı incelemelerde Kolcu’nun karnından kalçalarına yayılan kötü huylu bir tümör tespit edildi.

Doç. Tuncer, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kumtepe ve genel cerrah Doç. Erdem Karadeniz’in ekibi tarafından ameliyat edilen kadın, 25 santimetre uzunluğunda ve 10 santimetre genişliğindeki tümörden 3 saatlik bir operasyonla kurtuldu.

– “KÜTLEYİ TEK PARÇA KALDIRDIK”

Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür kitlelerin birden fazla cerrahi bölümü ilgilendirdiğini söyledi.

Ortopedistin karın bölgesindeki kitleyi tek başına çıkarmasının mümkün olmadığını anlatan Tuncer, “Karın açılıp, kadın doğum ve genel cerrahi hocalarımız yardımıyla kitleyi serbest bıraktıktan sonra da gevşeterek parçayı çıkardık. kalça bölgesine kadar uzanır. Yaklaşık 3 saat süren operasyonla kitleyi tek parça çıkardık.” söz konusu.

Tümörün daha fazla bölgeye yayılmasını engellediklerini ve hastanın 1 gün sonra normal yaşantısına devam ettiğini belirten Tuncer, “Kitle özellikle ayakları hareket ettiren sinire çok yakındı. Biraz daha büyük olsaydı belki olabilirdi. o siniri etkiler veya karın içindeki bağırsaklarda bulunan idrar kesesindeki önemli yapıya baskı yaparak sorun yaratır.” dedi.

– “ORTAK AKIL VE DİSİPLİN ÜRÜNÜ”

Prof. Dr. Kumtepe ise kitlenin etek bölgesinden başlayıp karnın ortasına kadar uzandığına dikkat çekerek bu bölgenin kadın doğum, genel cerrahi, ortopedi ve ürolojiyi ilgilendirdiğini ifade etti.

Ameliyatta kitleyi bir bütün olarak çıkardıklarını ve organları koruduklarını kaydeden Kumtepe, şunları kaydetti:

“Bunu yaptığınızda diğer hayati organlara zarar vermemelisiniz. Bu tek bir kişi tarafından değil, birden çok disiplinin yapması gereken bir iş. Diğer organlara zarar vermeden pelvisteki yapıyı tamamen ayırdık ve kitleyi özgürleştirdik. Çıkarttık. dokuya ve hastaya zarar vermeden kitleyi bir bütün olarak ele aldık” dedi. Ameliyat iyi geçti, hasta ameliyattan sonra herhangi bir kadın hastalığı geçirmedi.”

Doç. Dr. Karadeniz de hastayı sağlıkla taburcu edeceklerini söyledi.

– “Ameliyatla Bacağımı Kurtardılar”

Hasta Aynur Kolcu, beze zannettiği şişin zamanla büyüdüğünü, ağrıları artınca ve yürüyemez duruma gelince Tuncer’e başvurduğunu söyledi.

İyileştiği için doktorlara teşekkür eden Kolcu, “Doktorlarımızdan Allah razı olsun, ameliyatla bacağımı kurtardılar. Kitle büyüktü ve içeriye doğru genişledi. Dışarıdaki şişi görebiliyordum ama içinde büyüdüğünü hiç fark etmemiştik. vücut.” ifadeleri kullandı.

Hastanın eşi Bedrettin Kolcu, Erzurum’da kitlenin tümör olduğunu öğrendiklerini belirterek, “Tümör büyük olduğu ve riskli bir bölgede olduğu için ameliyat riskli oldu. Hocalarımız beni cesaretlendirdi ve eşim iyileşti. Çok şükür eşim ameliyattan sonra kalktı.” söz konusu.


  • Tümör
  • Aynur Kolcu
  • beze
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK