Başkan Erdoğan’dan dikkat çeken sözler: Elon Musk şantaja boyun eğmedi

Başkan Erdoğan’dan dikkat çeken sözler: Elon Musk şantaja boyun eğmedi

155
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin yeni iletişim uydusu Türksat 5B, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden 06:58’de uzaya fırlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Elon Musk’ı şantaja boyun eğmediği için tebrik ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRKSAT 5B’nin uzaya fırlatılmasının ardından bir video mesajı yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin en güçlü ve en yüksek kapasiteli iletişim uydusu Türksat 5B’yi uzaya fırlattık. Anti şantaj ve baskılara boyun eğmedikleri için kendim ve milletim adına Sayın Musk ve SpaceX’i tebrik ediyorum. -Türkiye lobileri.”

İŞTE O VİDEO MESAJI

Bugün Türkiye ve Türk milleti adına bir gurur anına daha tanık olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi Ocak ayında Türksat 5A’yı Falcon 9 roketi ile fırlattık ve Haziran ayında devreye alma törenini gerçekleştirdik. Ülkemizin en güçlü ve en yüksek kapasiteli iletişim uydusu Türksat 5B’yi bugün uzaya gönderdik. Bu uydu projemizde Space X’in Falcon 9 roketini de tercih ettik.

Türkiye karşıtı lobilerin şantaj ve baskısına boyun eğmedikleri için Sayın Elon Musk’ı ve Space X’i milletim adına tebrik ediyorum. Türksat 5B uydumuz, 42 derece doğu yörüngesinde hizmet veren ve televizyon yayıncılığının yükünü taşıyan Türksat 3A ve Türksat 4A uydularının yedeği olacaktır.

Türksat 5B’nin devreye alınmasıyla birlikte veri aktarım hızı ve kapasitesi 15 kattan fazla artacak. Bu sayede internet erişiminin kısıtlı olduğu bölgelerde kara, deniz ve hava araçları da dahil olmak üzere kapsama alanı içindeki kullanıcılara genişbant uydu internet hizmeti sunulacaktır.

“BU GURUURU YAŞAYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Uydumuz 35 yılı aşkın manevra ömrü ile 42 derece doğu yörüngesinde frekans ve yörünge kullanım haklarının korunmasını sağlayacaktır. İletişim kapasitemizi daha da güçlendirecek olan Türksat 5B uydumuzun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim.

Space X firması ile uzay çalışmaları alanında başarılı ortak çalışmalarımızın artarak devam etmesini temenni ediyorum. Bize bu gururu yaşatan herkese şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.


  • Cumhurbaşkanı Erdoğan
  • Uzay X
  • elon musk
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK