Başkan Erdoğan 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından paylaşımlarda bulundu

Başkan Erdoğan 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından paylaşımlarda bulundu

131
0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi sonrası paylaşımda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı paylaşımda, “Bugün yaptığımız çalışmalar ve aldığımız kararlarla Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceğine inşallah damgasını vuracağız.” ifadeleri kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah bugün yaptığımız çalışmalar ve aldığımız kararlarla Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceğine damgasını vuracağız.” söz konusu.

AA’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda iki gün süren çalışmaların ardından 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, “2008 yılında İstanbul’da ve 2014 yılında Malabo’da gerçekleştirdiğimiz üçüncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne ev sahipliği yaptık. 38 ülke.” dedi.

“Kalkınma ve Refah İçin Birlikte Güçlendirilecek Ortaklık” temasıyla gerçekleştirilen zirve ile Türkiye-Afrika ilişkilerini yeni ve daha üst bir seviyeye taşıdıklarını kaydeden Erdoğan, kabul edilen bildiri ile ilişkileri derinleştirecek bir yol haritası üzerinde anlaştıklarını vurguladı. ortak eylem planı

“2005 YILINDA KITA BÜYÜKELÇİLİĞİ SAYISI 12 OLARAK BU YIL İTİBARİYLE 43’E ULAŞTI”

2005 yılını “Afrika Yılı” ilan ederek kıta ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açtıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“İşbirliğimizi ‘eşit ortaklık ve kazan-kazan’ temelinde ilerletmeye çalıştık. Kıtanın patron, sakar ve oryantalizm kokan bakış açılarını hep reddettik. 2017’de 25,3 milyar doları aştık. 2021 yılının ilk 11 ayında ticaretimizde 30 milyar dolara ulaştık Kıta çapındaki yatırımlarımızda 6 milyar dolara ulaştık 2005 yılında 12 olan kıtadaki büyükelçilik sayımız bu itibarla 43’e ulaştı 10. yıl Afrika Ülke büyükelçiliği varken dünyadaki 37. büyük diplomatik temsilciliğimizi Somali’de açtık.Türkiye burslarından yararlanan Afrikalı öğrenci sayımız 14 bini aştı.30 Afrikalıya 50 ziyaret gerçekleştirdim. Bu ziyaretler sırasında tüm zorluklara rağmen yorulmadan çalıştım, ter döktüm, hayata umut bağladım.Afrikalımızın emeğine, mücadelesine ve azmine her zaman büyük bir saygı ve hayranlıkla sarılan vefalı insanlar gördüm. Kardeşler. Duymuştum.”

“ÜLKELERİMİZ ARASINDA CİDDİ İŞBİRLİĞİ POTANSİYELİ GÖRÜYORUZ”

“Dünya 5’ten Büyüktür” bayrağı altında yürüttüğümüz mücadelede sadece kendimiz için değil Afrikalı kardeşlerimiz için de savaşıyoruz.

“Artık birbirimizi daha iyi tanıyoruz, samimiyetimizi biliyoruz, ülkelerimiz arasında çok ciddi bir işbirliği potansiyeli olduğunu görüyoruz. Bir Afrika atasözü ‘Bugün yaptığımız her şey tarihe kazınacak’ diyor. “

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaşımında zirveden fotoğraflar ve Afrika kıtasını ziyaretinden fotoğraflar yer aldı.


  • Erdoğan
  • Devlet Başkanı
  • paylaşmak
  • Afrika
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK