Başkan Erdoğan 3. Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesinin ardından basın toplantısında

Başkan Erdoğan 3. Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesinin ardından basın toplantısında

63
0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Afrikalı liderler, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında ortak açıklama yaptı.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi ile Türkiye-Afrika ilişkilerini yeni ve daha ileri bir boyuta taşıdıklarını belirterek, “Yaptığımız deklarasyon ve ortak eylem planı ile ilişkilerimizi daha da derinleştirecek bir karar aldık. Kalkınma ve refah için güçlendirilmiş ortaklık temasıyla zirvemizde kabul edildi. Yol haritasında mutabık kaldık.” söz konusu.

3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Başkanı Felix Tshisekedi ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Başarıyla tamamlanan zirvenin organizasyonundaki desteklerinden dolayı Felix Tshisekedi ve Musa Faki Mahamat’a teşekkürlerini sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet başkanlarına, bakanlara, heyet başkanlarına, Afrika’daki bölgesel kuruluşların temsilcilerine ve Afrika büyükelçilerine teşekkür etti. katılım ve katkılarından dolayı Ankara’ya

Türkiye-Afrika ilişkilerinin 2005 yılından bu yana ivme kazandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılıklı olarak sayıları artan büyükelçilik sayısının her alanda kaydedilen bu ilerlemeye büyük katkı sağladığını kaydetti.

2005 yılının Afrika Yılı ilan edildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“2005’te 12 olan büyükelçilik sayımız 2021’de 43’e yükseldi. İlk etapta bu sayıyı 49’a çıkarmayı umuyoruz. Bu dönemde Ankara’daki Afrika büyükelçilik sayımız 10’dan 37’ye yükseldi. Aynı dönemde ikili ticaretimizin gelişmesinde önemli rol oynayan ticaret müşavirlik ofislerimizin sayısını da 6’dan 38’e çıkardık. Bugünkü zirve ile Türkiye-Afrika ilişkilerini yeni ve yüksek bir boyuta taşıyoruz. Birlikte kalkınma ve refah için güçlenen ortaklık temasıyla gerçekleştirdiğimiz zirvemizde kabul ettiğimiz deklarasyon ve ortak eylem planı ile ilişkilerimizi güçlendirdik.

2022-2006 dönemini kapsayan eylem planı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022-2026 dönemini kapsayan eylem planının kıtada barış, güvenlik ve adaletin tesis edilmesinden altyapı yatırımlarına, ticaretten gençliğe ve kadın kalkınmasına kadar geniş bir yelpazede ortaklıklara rehberlik edeceğini söyledi.

Zirve kapsamında ilgili bakanların katılımıyla sağlık, eğitim ve tarım konularında ayrı oturumlar düzenlendiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna savunma sanayiinin de dahil olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 yılda kıtanın eğitim, sağlık, tarım ve insan kaynakları kapasitesinin artırılması için fikir alışverişinde bulunulduğunu ve atılabilecek adımların tartışıldığını belirtti.

“Birlikte kazanmak, birlikte gelişmek, birlikte büyümek, birlikte halkımızın refahını artırmak istiyoruz. Ticaret Bakanlığımız ile Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi Genel Sekreterliği arasındaki mutabakat zaptı’nı çok önemsiyorum. bakanlıklarımız, ilgili kurumlarımız ve özel sektör temsilcilerimiz ile zirvede alınan kararları uygulamaya koyacaklarını belirterek, “Türkiye olarak Afrika içi ticaretin geliştirilmesi çabalarını destekliyor, kıta ile iş yapan firmalarımızı yerelleşmeye teşvik etmeye devam edeceğiz.”

“ZİRVELERİ DÜZENLİ ARALIKLARDA YAPMAYA DİKKAT EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Afrikalı mevkidaşlarıyla ikili gündemlerini ve bölgesel meseleleri tartışma fırsatı bulduklarını belirtti.

Dün ve bugün liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Dünya 5’ten Büyüktür mottomuz çerçevesinde Afrika ülkelerinin Güvenlik Konseyi’ndeki temsilinin artırılmasını ve güçlendirilmesini desteklediğimizi ifade ettim. Bu vesileyle Afrikalı dostlarımızla işbirliğimizi sürdürme kararlılığımızı ifade ediyoruz. terörden organize suç ve uyuşturucuyla mücadeleye, yoksulluğun azaltılması ve geliştirilmesinden eğitim ve salgın hastalıklara kadar birçok konuda Türkiye demokrasisini amaç edinen terör örgütü FETÖ’ye bağlı kişi ve kurumların, Türkiye’de demokrasiyi hedef edindiğini bir kez daha belirtmek isterim. aynı yaklaşım bazı Afrika ülkelerinde hala otorite buluyor. Kurumlarını Maarif Vakfımıza devreden veya kapatan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tavrın diğer ülkeler tarafından da benimsenmesi haklı bir beklentimizdir.”

Türkiye-Afrika ortaklığını bugüne taşıyan zirvelerin 2008’de İstanbul’da, 2014’te Malabo’da yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü zirveye ev sahipliği yaparak Afrika ülkelerinin liderlerini Türkiye’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Zor salgın koşullarına rağmen başarıyla gerçekleştirdiğimiz bu zirve ile Türkiye-Afrika ilişkilerinde bir kritik eşiği daha aştığımıza inanıyorum. Zirvelerin düzenli aralıklarla yapılmasını önemsiyorum. Mart ayında ikinci Antalya Diplomasi Forumu’nu düzenleyeceğiz. 11-13, 2022 tarihleri ​​arasında ‘Diplomasinin Yeniden İnşası’ ana teması altında Türkiye’de tekrar görüşmek dileğiyle, Dışişleri Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlara şahsım ve milletim adına teşekkür ederim. Bu vesileyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dün kabul edilen 2022 bütçesini de değerlendirmek istiyorum. ülkemiz ve milletimiz. Bütçe çalışmalarında emeği geçen TBMM’mize ve tüm milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Toplantıdan notlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısı öncesi 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde çekilen aile fotoğrafını imzaladı.

Basın toplantısı kapsamında Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi Genel Sekreteri Wamkele K. Mene arasında ticarette işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Toplantıya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.


  • BASIN TOPLANTISI
  • HİNDİ
  • AFRİKA
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK