Bakan Yanık’tan 15 Temmuz vurgusu… Çanakkale Şehit Yakınları ve Gazievi açıldı

Bakan Yanık’tan 15 Temmuz vurgusu… Çanakkale Şehit Yakınları ve Gazievi açıldı

63
0
PAYLAŞ

Bakan Yanık'tan 15 Temmuz vurgusu... Çanakkale Şehit Yakınları ve Gaziler Evi açıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’de ilk kez Çanakkale’de hizmete açılan Şehit Yakınları ve Gaziler Evi’nde, “Milletimizin her durum ve koşulda ortaya koyduğu bu sağlam duruş ve bilinç, Vatanımızın bekası ve emniyetinin adı şüphesiz en büyük gücümüzdür.Biliyoruz ki Anadolu topraklarında 1071 yılından başlayarak Malazgirt, Çanakkale ve İstiklal Mücadelesi ruhuyla mayalanan 15 Temmuz Destanı bir kez daha kendini göstermiştir. dedi tüm heybetiyle.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çanakkale’de Türkiye’de bir ilk olarak hizmete açılan Şehit Yakınları ve Gaziler Evi’nde 81 ilden şehit, gazi ve gazi yakınlarının ağırlanmasının hedeflendiğini belirtti. bir araya gelmeleri için ortam ve sosyal aktiviteler.

AA’nın raporuna göre, Burns, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Çanakkale’de Vali İlhami Aktaş’ı ziyaret etti.

Daha sonra 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Çanakkale Deniz Polis Evi’nde yemekte şehit yakınları, gaziler ve aileleriyle bir araya gelen Yanık, Çanakkale’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Burning, böyle bir milletin evladı olduğu için Allah’a şükrettiğini belirterek, “Biz bu Anadolu ve Rumeli topraklarını, tüm Türkiye Cumhuriyeti topraklarını kanlarıyla vatan yapanların, şehitlerin torunlarıyız. kanımızın son damlasına kadar terimizi kanımızı akıtarak hak edilmiş bir vatan edindik biz insanız bu açıdan gazilerimiz ve şehit aileleriyle bir arada olmak beni her zaman etkiler. bir arada olmak sizlerle hem manevi olarak hem de bu topraklara ve bu vatana karşı sorumluluklarımızı hatırlamak açısından bir uyarı niteliğindedir.” dedi.

Barbaros Mahallesi’ne giderek Çanakkale Şehit Yakınları ve Gazievi’nin açılışını yapan Bakan Yanık, işitme engelliler için işaret diline çevrilmiş konuşmasında, aziz vatan için canlarını feda eden şehitlerimize ve vefat eden gazilerimize Allah’tan rahmet diledi. .

İçte ve dışta düşmana karşı göğsünü siper eden, hainlere karşı dimdik duran kahraman gaziler sayesinde yanan, şunları kaydetti:

Öncelikle şehitlerimizin yakınlarına ve gazilerimize onurlu ve inançlı duruşlarından dolayı saygı, sevgi ve takdir duygularımı ifade etmek istiyorum. Milletimizin, vatanımızın bekası ve bekası için her şart ve koşulda ortaya koyduğu bu sağlam duruş ve şuur şüphesiz ki en büyük gücümüzdür. Anadolu topraklarında 1071 yılından başlayarak Malazgirt, Çanakkale ve Kurtuluş Mücadelesi ruhuyla mayalanan 15 Temmuz Destanı’nda bu bilincin tüm ihtişamıyla kendini bir kez daha gösterdiğini biliyoruz. Bu yüzden Çanakkale denilince yaşadığımız heyecanın anlamı büyüktür.

“MİLLETİMİZİN ESASLARINI VE ESAS OĞULLARINI KORUMAK BİZİM GÖREVİMİZDİR”

Burns, Çanakkale’yi geçilmez kılan ruhun Sultan Alparslan, Fatih Sultan Mehmed, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Seyit Onbaşı’nın ruhu olduğunu vurguladı.

Bu ruhun kendilerinden yayılan ve 15 Temmuz’da milletin şahsında şekillenen ruh olduğunu belirten Yanık, şöyle devam etti:

Bu milli ruhla ecdadımızın emanetine sahip çıkmayı kendimiz için bir onur ve refah meselesi olarak görüyoruz. Çanakkale, tarihimizdeki rolü nedeniyle bizler için ayrı bir sembolik öneme sahiptir. Çanakkale bizim için vatan, bağımsızlık, gelecek ve özgürlük demektir. Çanakkale şehitler, gaziler, kahramanlık hikayemiz demektir. Çanakkale inançtır, cesarettir, birliktir, dayanışmadır, bayrağımızdır. Çanakkale, vatan sevgisinin, coşkusunun ve heyecanının adıdır. Bugün hizmete açtığımız hizmet binamızı da böyle bir anlayışın eseri ve somut ifadesi olarak görüyorum. Özellikle Şehitler ve Gazievi yakınları Çanakkale’de daha fazla anlam ve özellik kazanmakta ve ülkemize daha çok yakışmaktadır. Bu mutluluğu sizinle yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum. Milletimizin emanetlerine ve asil evlatlarına sahip çıkmak ve ihtiyaç duydukları her alanda yanlarında olmak görevimizdir.

“HİZMET BİNASI BEKLENTİLERE EN İYİ ŞEKİLDE CEVAP VEREBİLİR”

Bakan Yanık, şehit yakınlarının ve gazilerin yaşam standartlarını yükseltecek çalışmaları yapmanın vazgeçilmez hedefleri arasında olduğunu söyledi.

Geliştirdikleri yeni hizmet modelleriyle en iyisini yapmaya çalıştıklarına işaret eden Yanık, şunları söyledi:

2018 Şubat ayında temelleri atılan hizmet binamız, kapasitesi ve her türlü müştemilatı ile beklentilerimizi en iyi şekilde karşılayabilecek niteliktedir. Ülkemizde bir ilk olan Şehit Yakınları ve Gazi Konağı inşaatı ile 81 ilde şehit, gazi ve gazi yakınlarını ağırlayarak onların buluşma ve sosyal faaliyetlerine ortam sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca iletişim olanakları ve dayanışmaları güçlendirilecek, ruhsal ve sosyal yönden gelişmelerine yardımcı olunacaktır. 80 yatak kapasiteli evimiz bu ihtiyacın karşılanmasına önemli katkı sağlayacaktır. Yatırımları ve kaynakları en verimli şekilde kullanmak için gerekli çabayı göstermeliyiz. Entegre bir sosyal hizmet anlayışı ve ara yöntem ile mevcut kapasitemizi çok daha verimli bir düzeyde kullanmaya özen gösteriyoruz. Geçmişte pandemi nedeniyle hizmet binamız açılamasa da Bakanlığımıza bağlı kurumlarda kalan vatandaşlarımızın kullanmasına izin verilmiş ve sosyal izolasyonun sağlanmasında yeni, modern ve konforlu bir alternatif haline gelmiştir.

Burns, talebin düşük olduğu zamanlarda Bakanlığa bağlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinden yararlanan engelli bireyler ve refakatçileri için geçici barınma sağlanacağı binanın yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılışa Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Boğaziçi ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Canpolat, Çanakkale Savaşları Ören Yeri Başkanı İsmail Kaşdemir, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Doğan ve diğer davetliler katıldı.


  • deniz yanığı
  • Çanakkale
  • gaziler
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK